Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20018 από Βιομαζιστής
Εσύ που είσαι ON, διάβασες το link;
:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20020 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!
Δεν μου χρειάζεται να διαβάσω τίποτα. :)

Τα μαθήματα τέχνης και εφαρμογής υλικών του Ίντερνετ και ιδίως από εταιρίες που πωλούν προιόντα τα χρειάζονται οι ιδιώτες που "φτιάχνουν μόνοι τους"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20021 από Βιομαζιστής

mastoras έγραψε: Δεν μου χρειάζεται να διαβάσω τίποτα. :)

Τα μαθήματα τέχνης και εφαρμογής υλικών του Ίντερνετ και ιδίως από εταιρίες που πωλούν προιόντα τα χρειάζονται οι ιδιώτες που "φτιάχνουν μόνοι τους"



Όποιος από τους αναγνώστες έχει νου και λογική, μπορεί κάλλιστα να κρίνει. Αν δεν έχει, ένα χάιδεμα αυτιών έχει αξία. Το χρησιμοποίησαν και οι πολιτικοί μας χρόνια και δούλεψε. Δούλεψε όμως υπέρ αυτών διότι ο λαός και η χώρα τελικώς χρεοκόπησαν.
Κατά τα άλλα κι εγώ σ' αγαπάω! :kiss:
:P :silly:

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20022 από tom007
Απαντήθηκε από tom007 στο θέμα Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!

Βιομαζιστής έγραψε:

tom007 έγραψε: συγνώμη για να καταλάβω...
στρωτήρες χρησιμοποιείς μόνο κατά μήκος και βάζεις έναν από πάνω για να αλφαδιάσεις και μετά τον εβγάζεις.Δηλαδή κάθετα στους πρώτους σου στρωτήρες δεν βάζεις καθόλου; Θέμα στατικότητας δεν παίζει;Βεβαια αυτό είναι καλό γιατί ο πετρομβάμβακας θα κολλήσει ο ένας διπλα στον άλλον και δε θα υπάρχουν θερμογέφυρες.




Καθόλου παρά μόνο εκεί που ενώνονται οι γυψοσανίδες κατά το μήκος τους.
Σε κάθε στρωτήρα βάζω από 5 - 6 στηρίγματα (ανά 65 - 75 εκατοστά ανάλογα με τις διαστάσεις του δωματίου) χώρια το στήριγμα που έχει από τις δύο πλευρές των περιμετρικών καναλιών. ;)
Τι πρόβλημα να υπάρχει;


στο πρώτο σου post στην πρωτη φωτογραφία δεν εχεις βάλει παντως τιποτα εκεί που ενώνονται οι γυψοσανίδες.ενα κομάτι που φαίνεται απο πανω σου στην πρωτη φωτο τι ειναι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20023 από Βιομαζιστής

tom007 έγραψε:
στο πρώτο σου post στην πρωτη φωτογραφία δεν εχεις βάλει παντως τιποτα εκεί που ενώνονται οι γυψοσανίδες.ενα κομάτι που φαίνεται απο πανω σου στην πρωτη φωτο τι ειναι;



Έχεις παρατηρητικότητα. Καλό αυτό! Μπράβο! :)
Αυτή η φωτογραφία είναι παλιά. Ενός και πλέον έτους από το αρχείο μου. Το ξεκίνησα έτσι όπως το βλέπεις. Είναι φωτογραφία από το σαλόνι. Όταν έβαλα όμως την πρώτη γυψοσανίδα, κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά. Που θα πατούσε στο τελείωμα της καθώς και η αμέσως επόμενη της; Λάσκαρα λίγο τις τελευταίες βίδες και τοποθέτησα έναν κάθετο στρωτήρα από την κάτω πλευρά αφού πρώτα έκοψα τα αυτάκια στα σημεία επαφής του με τους οριζόντιους στρωτήρες.
Δεν είχα βλέπεις την τεχνογνωσία και πήγαινα ψάχνοντας και βήμα προς βήμα.

Το κομμάτι αυτό του στρωτήρα που αναφέρεις, δεν θυμάμαι τι είναι αλλά μάλλον έτσι όπως το βλέπω τώρα θα πρέπει να είναι κάποιος κάθετος που με βοηθούσε στο αλφάδιασμα των οριζοντίων.

Στην σελίδα 3 αυτού του νήματος και στο σχόλιο μου με νούμερο #17813, αν προσέξεις τις φωτογραφίες που είναι φετινές, θα δεις πως διακρίνεται ο κάθετος στρωτήρας από κάτω.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47936 από dipan
Απαντήθηκε από dipan στο θέμα Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!
Βιομαζιστή έχεις κάνει το απίθανο πιθανό αφού έκατσες και έφτιαξες τα πάντα μόνος σου!!!
Συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα και στην υπομονή που έδειξες για το όλο εγχείρημά σου.
Σε μερικούς μήνες θα τοποθετήσω και γω γυψοσανίδα με μόνωση στις οροφές του σπιτιού μου.
Πιστεύω ότι θα χρειαστώ την γνώμη σου για κάποια θέματα.
Μου αρέσει πάρα πολύ να φτιάχνω μόνος πράγματα... και η ικανοποίηση είναι μεγάλη όταν επέρχεται το αποτέλεσμα που επιθυμώ... άλλως ξαναφτιάχνεται.. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ