Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19825 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!

Βιομαζιστής έγραψε:

michalisgr έγραψε: Να κανω μια ερωτηση;;;Δε ξερω αν ταιριαζει εδω μεσα...αλλα...Εχω σε ΟΛΟ το σπιτι γυψοσανιδα... Την εισαγωγη αερα της καμιναδας την εχω μεσα οχι εξωτερικα.. Το θεμα ειναι οτι χθες το προσεξα ειναι ολο το ταβανι με τη γυψοσανιδα φαινεται καπως.. Φαινονται τα σημεια που ειναι βιδωμενες οι βιδες..ολο μαυρα στιγματα... Λετε να παιζει ρολο με την εισαγωγη αερα της σομπας;;;να ξεραθηκε τοσο πολυ και να φανηκαν αυτα;;;





Λογικά δεν ασταρώθηκε η γυψοσανίδα με παρετίνα πριν την τελική της βαφή.


ασταρωθηκαν ολες..με ασταρι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19826 από Βιομαζιστής

michalisgr έγραψε:
ασταρωθηκαν ολες..με ασταρι


Άσε το τελικό αστάρι που είναι σαν νερό. Θα πρέπει να είχαν προηγηθεί και δύο στρώσεις (με ενδιάμεσο τρίψιμο) από παρετίνα.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19871 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!

Βιομαζιστής έγραψε:

panos79 έγραψε: Βιομαζιστη καλημερα
επειδη δε μπορω να ανεβασω φωτο ή να φτιαξω ενα σχεδιο της προκοπης χρησιμοποιησε σε παρακαλω τη φαντασια σου και πες μου
σε ψευδοροφη με κλιση λογω κλισης του ταβανιου πως θα εφαρμοσουν οι περιμετρικοι οδηγοι; στις 2 απεναντι πλευρες θα ειναι αντικρυστοι και στο ιδιο υψος(ως εδω ok).στις αλλες 2 ομως που υπαρχει διαφορα υψους 80εκ πως θα εφαρμοσουν οι στρωτηρες και η γυψοσανιδα;να τους στραβωσω με την πενσα για να κατσει πανω στρωτηρας και γυψοσανιδα;
(δευτερευοντες οδηγους δεν βαζεις καθετα στους πρωτους.δεν χρειαζονται;)



Είναι ειδική περίπτωση και θα πρέπει κατά την άποψη μου ειδικά να λυθεί.
Προσωπικά αν είχα τέτοιο θέμα, θα έκοβα ένα μικρό κομμάτι λαμαρίνα, θα το έβαζα στον κεκλιμένο τοίχο και θα το λύγιζα τόσο όσο να πετύχω την σωστή κλίση. Μετά με δείγμα αυτό το κομμάτι λαμαρίνας, θα πήγαινα σε μια στράντζα και θα ζητούσα να μου φτιάξουν μεγάλα κομμάτια λαμαρίνας με αυτή την κλίση σχήματος Γ και όχι Π που είναι οι κανονικοί οδηγοί. Πάνω σε αυτές τις μακρόστενες λαμαρίνες θα πατούσα τους στρωτήρες μου.

Τα κάθετα που γράφεις είναι ένας και μόνο στρωτήρας που ο μοναδικός σκοπός του είναι να ευθυγραμμίσει (αλφαδιάσει) τους από κάτω του όταν προσαρμόζονται τα στηρίγματα στην οροφή. Μετά αφαιρείται.


οκ με το Γ που ειπες καταλαβα εχω και λαμαρινά στην περιοχη.
δε μου λες,ανεμιστηρα οροφης 4 κιλων που υπο κανονικες συνθηκες μπαινει με 2 ουπα στη βαση του λεω να τον στερεωσω με 2 αναρτησεις σαν την πατεντα τη δικια σου(ουτε εγω βρηκα ντιζες στην περιοχη μου)καλη λυση ; θα ειναι σταθερος οταν θα τον εχω στην 3η σκαλα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19900 από Βιομαζιστής

panos79 έγραψε: οκ με το Γ που ειπες καταλαβα εχω και λαμαρινά στην περιοχη.
δε μου λες,ανεμιστηρα οροφης 4 κιλων που υπο κανονικες συνθηκες μπαινει με 2 ουπα στη βαση του λεω να τον στερεωσω με 2 αναρτησεις σαν την πατεντα τη δικια σου(ουτε εγω βρηκα ντιζες στην περιοχη μου)καλη λυση ; θα ειναι σταθερος οταν θα τον εχω στην 3η σκαλα;


Α) Θα μπορούσες να βάλεις ένα κομμάτι στρωτήρα κάθετα στους 2 κανονικούς στρωτήρες της γυψοσανίδας (να πατάει πάνω τους) στο σημείο που σκοπεύεις να τοποθετήσεις τον ανεμιστήρα και να τον βιδώσεις σταθερά πάνω εκεί με λαμαρινόβιδες.

Β) Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις τον ανεμιστήρα πάνω στην γυψοσανίδα στερεώνοντας τον με 4 ούπατ γυψοσανίδας.
Να προσέξεις όμως τα ούπατ γυψοσανίδας να είναι αυτά με τα πτερύγια (που βιδώνοντας την βίδα ανοίγουν) και όχι τα απλά που μοιάζουν με μεγάλη πλαστική βίδα. Τα πρώτα πιάνουν σε μεγαλύτερη επιφάνεια της γυψοσανίδας και αντέχουν μεγαλύτερα φορτία σε σχέση με τα δεύτερα.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19966 από tom007
Απαντήθηκε από tom007 στο θέμα Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!
συγνώμη για να καταλάβω...
στρωτήρες χρησιμοποιείς μόνο κατά μήκος και βάζεις έναν από πάνω για να αλφαδιάσεις και μετά τον εβγάζεις.Δηλαδή κάθετα στους πρώτους σου στρωτήρες δεν βάζεις καθόλου; Θέμα στατικότητας δεν παίζει;Βεβαια αυτό είναι καλό γιατί ο πετρομβάμβακας θα κολλήσει ο ένας διπλα στον άλλον και δε θα υπάρχουν θερμογέφυρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19992 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!

Βιομαζιστής έγραψε:

panos79 έγραψε:
Α) Θα μπορούσες να βάλεις ένα κομμάτι στρωτήρα κάθετα στους 2 κανονικούς στρωτήρες της γυψοσανίδας (να πατάει πάνω τους) στο σημείο που σκοπεύεις να τοποθετήσεις τον ανεμιστήρα και να τον βιδώσεις σταθερά πάνω εκεί με λαμαρινόβιδες.

Β) Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις τον ανεμιστήρα πάνω στην γυψοσανίδα στερεώνοντας τον με 4 ούπατ γυψοσανίδας.
Να προσέξεις όμως τα ούπατ γυψοσανίδας να είναι αυτά με τα πτερύγια (που βιδώνοντας την βίδα ανοίγουν) και όχι τα απλά που μοιάζουν με μεγάλη πλαστική βίδα. Τα πρώτα πιάνουν σε μεγαλύτερη επιφάνεια της γυψοσανίδας και αντέχουν μεγαλύτερα φορτία σε σχέση με τα δεύτερα.


Επ !!!! :woohoo: Βιομαζιστής εδώ έχεις ξεφύγει !!!! :lol:

Σε καμία περίπτωση ανεμιστήρας οροφής στερέωση στην ψευδοοροφή.....ΠΟΤΕ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ

Οι ανεμιστήρες οροφής βιδώνονται μόνο στο μπετό, και με μεταλλικά βύσματα......άντε και για να μην είμαι υπερβολικός, βάζουμε και πλαστικά βύσματα, μεγάλων όμως διατομών για επίσης μεγάλα στριφόνια.

Δεν θέλω να σας δείξω φώτο με τραύματα από ανεμιστήρες οροφής για να μην σας χαλάσω την μέρα. Ειχα την ατυχία να δω φίλο με κομμένη μύτη που μόλις έπεσε ο ανεμιστήρας στο κεφάλι του......και μάλιστα βιδωμένος στο μπετό της οροφής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ