Σωστή Επιλογή θέρμανσης

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158399 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Σωστή Επιλογή θέρμανσης
Γίνε πιο σαφής.
Το πάνω είναι 90 μ2 και το κάτω 40 μ2.
Είναι μεζονέτα , ή έχουν ανεξάρτητη πρόσβαση?
Θα τοποθετηθούν αυτονομίες ?
Υπάρχει κοινό μπόιλερ ή ένα για κάθε διαμέρισμα?
Καλό είναι να γίνει μια αναλυτική μελέτη και αν θέλεις γράψε και τη ελάχιστη θερμοκρασία της περιοχ'η σου.
π.χ. Υδραυλική σόμπα και αυτονομία 2 διαμερισμάτων καθώς και μπόιλερ ανεξάρτητης λειτουργίας δεν σε καλύπτει. Θέλεις λέβητα ξύλου και αν διαθέτεις έως 2000 ευρώ πάρε έναν πυρολυτικό astra wood gas 32 kw. kai τρίοδη ή τετράοδη για άνετη λειτουργία λιγότερη ενασχόληση και κατά πολύ πιο ποιοτικότερη καύση.
Τη σόμπα και μέσα στο σπίτι σου , σαν Μηχανολόγος , δεν συνιστώ.
Ωποσδήποτε Ειδικός Μηχανολόγος για να σου βγαλει απώλειες και μετά τα λέμε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158759 από triumph1850
Απαντήθηκε από triumph1850 στο θέμα Σωστή Επιλογή θέρμανσης
Τελικά ήρθαν οι ειδικοί και μέτρησαν το σπίτι . Ο ένας μου είπε για αντλία θερμότητας και ο άλλος για λέβητα πελλετ της pelletech 25

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158766 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Σωστή Επιλογή θέρμανσης
Δεν ακούγεται καλά.
Αντλία άντε έτσι τη βάλαμε και τελείωσε?
Χρειάζεται ισχυρή μόνωση, ενδοδαπέδια , ΄ή φάν κόιλ για να ανεβάζει και θερμοκρασία εύκολα σε μεγάλα κρύα.
Κοίτα τι συμβαίνει με αυτές.
Σε μεγάλα κρύα κάτω από τους 4c δεν ανεβάζει εύκολα θερμοκρασία και κουράζεται σε παραγωγή ζεστού νερού εκτός αν πάρεις την διπλή έως 70 c.
Θα μου πείς ότι η περιοχή σου έχει συνήθως από 10 και πάνω τις περισσότερες ώρες του Χειμώνα.
Η αντλία θα αποδίδει 1-2,8 ή και 3 μερικές φορές για τέτοιες θερμοκρασίες αλλά πρέπει να είναι όν συνέχεια.
Θα χρειάζεσαι πανω κάτω 20-50 kw την ημέρα για 180 ημ κάνε τον υπολογισμό με τιμή από 0,18-,0,28 τη kw για το τετράμηνο.
Έχεις και έναντι φυσικά που θα αφειρείται ένα μέρος από τον τελικό εκαθαριστικό του τετραμήνου.
Εγώ σε υπολογίζω σε 900-1200 ευρώ μόνο για τη αντλία τη χειμερινή περίοδο.
Σε λέβητα ξύλου ακόμη και αν αγοράζεις τα ξύλα θα σου βγεί οικονομικότερα. και θα ανεβάζει θερμοκρασία για πλάκα σε μεγάλα κρύα εκεί που η αντλία θα υποφέρει και θα καίει το περίδρομο.
Για μένα ακόμη και 900 ερώ σε ρεύμα να κάψεις μη τη βάζεις έχει πολλά παρελκόμενα που αν αρχίζουν να χαλάνε δεν θα σε φτάνει ο μισθόσ σου και αν το ρεύμα ανέβει με τις ιδιτοκοποιήσεις την έβαψες.
Με το πέλλετ είναι καλύτερα αλλά αν ο μηχανολόγος δεν είναι ψαγμένος και δεν σου προσφέρει τεχνική κάλυψη μην τον εμπιστεύεσαι.
Εγώ επιμένω και σου γράφω πώς θέλεις να είναι η εγκα/ση αυτόνομη με ζεστά νερά πώς δηλαδή .
και μελέτη απωλειών για να σου κάνω και την οικονομική μελέτη.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ