Σωστή Επιλογή θέρμανσης

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158318 από triumph1850
Σωστή Επιλογή θέρμανσης δημιουργήθηκε από triumph1850
καλησπέρα σε όλους είμαι νεο μέλος . σκέφτομαι να βάλω θέρμανση στο σπίτι μου. βρίσκομαι στο Τολό Αργολίδος το σπίτι είναι διώροφο 130 τμ του 67 χρονολογίας με ξύλινα πατζούρια και θέρμανση μια ξύλοσόμπα και aiccontision. αρχικά θα μπουν σώματα σε όλο το σπίτι αλλά δεν είμαι σίγουρος για την πηγή ενέργειας . (Τζάκι,σόμπα Πέλλετ σόμπα ξύλου καυστήρα ξύλου -Πέλλετ ) τι θα αποδώσει καλύτερα και οικονομικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158321 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158323 από triumph1850
Απαντήθηκε από triumph1850 στο θέμα Σωστή Επιλογή θέρμανσης
αξίζει ξύλολέβητας για κάποιον που αγοράζει ξύλα ή μια σόμπα Πέλλετ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158325 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Σωστή Επιλογή θέρμανσης
Ειναι θεμα πως το βλεπει καθενας.τη ξυλοσομπα την εχεις και εχεις γνωμη!!!!!!!πιο καθαρο το πελλετ σε συγκριση με το ξυλο.το πελλετ εχει χουγια αν τα μαθεις και ασχοληθεις ολα καλα.το ξυλο τα γνωστα θερμαστης βρωμια πιο πολυ ντανιασμα ξερα να καιει καλα αποθηκη πιο μεγαλη αλλα πιο ευκολο στη χρηση.και φυσικα η τιμη του ενος με το αλλο.αν μπορεις να κανεις και κατι με μονωση τα αλουμηνια και οτι μπορεις να μονωσεις θα ειναι οτι καλυτερο.εχουν γραφτει πολλες φορες για ειδη θερμανσης σπιτιων εδω στο φορουμ.ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΗ ΚΑΙΕΙ!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158328 από triumph1850
Απαντήθηκε από triumph1850 στο θέμα Σωστή Επιλογή θέρμανσης
για αλουμίνια περιμένω τον Απρίλιο με το πρόγραμμα μήπως κάνω κάτι.η σκέψη μου για σόμπα Πέλλετ ήταν αλλά βλέπω προβλήματα αρκετά σε αυτές

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158347 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Σωστή Επιλογή θέρμανσης
Όπως σου είπε και Ο Κώστας για δυόροφη κατοικία 130 μ2 η πιο οικονομική θέρμανση είναι ξυλολέβητας με καυσόξυλα τα οποία μπορείς να βρείς από κλαδέματα πορτοκαλιών και ελαιών στα μέρη σου που αφθονούν.
Θέλω όμως να γράψεις πως είναι η κατοικία σου?
Δηλ υπάρχουν 2 διαφορετικά διαμερίσματα ? Μεζονέτα ?Θα τοποθετηθούν αυτονομίες και θα βάλεις μπόιλερ ηλιακού για ζεστό νερό από τον λέβητα?
όλα αυτά πρέπει να τα γράψεις πριν αποφασίσουμε να τοποθετούμε.
Για πέλλετ αν υπάρχουν και άλλοι να φτιάξετε ένα γκρουπ για μαζική παραγγελία, αλλιώς βρείτε κάποιον τοπικό παραγωγό και μόνο όταν εξασφαλίσεις το καύσιμο σε καλή τιμή , θα κάνεις κίνηση.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ