Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1096 από antisakis
Μπορεί να πάρει περίπου 50 κιλά από ροκανίδια ξύλου και να του ρίξει την υγρασία από το 40 στο 12% σε κάτω από 15 λεπτά...
Με λίγα λόγια είναι γαμάτο...[/quote]

Ευκολη πατεντα φαινεται,
ζεστος αερας σε ενα βαρελι που γυριζει
ετσι δεν ειναι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #1107 από sv2dxa
Πολύ στο περίμενε τα έχεις τα καημένα τα κλαδιά και παραπονούνται...
Την έχω ξαναβάλει την πατεντιά:


Για να πω την αλήθεια δεν καταλαβα κι εγω απο που μπαινει ο ζεστος αερας και πως ακριβως δουλευει...
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1108 από OANNHSEA

Ευκολη πατεντα φαινεται,
ζεστος αερας σε ενα βαρελι που γυριζει
ετσι δεν ειναι;

Λοιπόν:
Ένα βαρέλι, στο οποίο έχει μπει μέσα μία σωλήνα. Η σωλήνα έχει τρύπες σε όλο το μήκος που είναι μέσα στο βαρέλι. Στην μέση έχει φράγμα για τον αέρα, έτσι ώστε ο αέρας να μπαίνει από τις μισές τρύπες και να βγαίνει από τις άλλες μισές...
Τόσο απλό...
Ο ζεστός αέρας παράγεται από ένα φυσερό του εμπορίου...
Προσέξτε το πως συγκρατήται ο άξονας στα δύο τοιχώματα με τα ρουλεμάν...
Αν και θα πρέπει να γίνει μία μικρή πατούρα εκεί για να μη φύγει δεξιά-αριστερά ο άξονας...
Ο ηλεκτροκινητήρας είναι πάρα πολύ μικρός (ίσως 1/4 του ίππου) και μεγάλος είναι μόνο ο μειωτήρας...
Με λίγα λόγια την κατασκευή μπορεί να την κάνει ο κάθε μηχανουργός και δεν κοστίζει πάνω από 1750 ευρώ...
Από κει και πέρα μπορείς να κάνεις ότι πατεντιά θέλεις...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1109 από OANNHSEA

Ευκολη πατεντα φαινεται,
ζεστος αερας σε ενα βαρελι που γυριζει
ετσι δεν ειναι;

Λοιπόν:
Ένα βαρέλι, στο οποίο έχει μπει μέσα μία σωλήνα. Η σωλήνα έχει τρύπες σε όλο το μήκος που είναι μέσα στο βαρέλι. Στην μέση έχει φράγμα για τον αέρα, έτσι ώστε ο αέρας να μπαίνει από τις μισές τρύπες και να βγαίνει από τις άλλες μισές...
Τόσο απλό...
Ο ζεστός αέρας παράγεται από ένα φυσερό του εμπορίου...
Προσέξτε το πως συγκρατήται ο άξονας στα δύο τοιχώματα με τα ρουλεμάν...
Αν και θα πρέπει να γίνει μία μικρή πατούρα εκεί για να μη φύγει δεξιά-αριστερά ο άξονας...
Ο ηλεκτροκινητήρας είναι πάρα πολύ μικρός (ίσως 1/4 του ίππου) και μεγάλος είναι μόνο ο μειωτήρας...
Με λίγα λόγια την κατασκευή μπορεί να την κάνει ο κάθε μηχανουργός και δεν κοστίζει πάνω από 1750 ευρώ...
Από κει και πέρα μπορείς να κάνεις ότι πατεντιά θέλεις...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1121 από θανος79
Μια και λετε για πατεντες να ρωτησω κατι?
Εχει ο πεθερος μου μια παροπλησμενη μηχανη ζαχαροπλαστιου(!)η οποια εχει 3-4 κυλινδρους (πολυ δυνατους μασιφ ειναι)που κινουντε αντιθετα και περνουσε απο κει τη ζυμη και την εβγαζε φυλο.(σα μηχανημα και μοτερ ειναι πολυ δυνατο).εχει και χονι απο πανω που χωραει 6-7 κιλα υλικο και χωρο απο κατω που το βγαζει.ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΣΕ ΜΗΚΟΣ 30-40 ΠΟΝΤΟΥΣ οπως το φυλο φανταστιτε και θα σπαει μετα ακανονιστα.(αν κι εχω σκευτει πατεντα να το βγαζει σα το μακαρονι).Τι λετε πιστευετε οτι θα κανω δουλεια?



Υ.Γ.Τωρα θα μου πεις γιατι δε δοκιμαζεις να δεις?Γιατι θελει τριφασικο ρευμα και πρεπει να την μεταφερω αλλου που δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1123 από terisds

θανος79 έγραψε: Μια και λετε για πατεντες να ρωτησω κατι?
Εχει ο πεθερος μου μια παροπλησμενη μηχανη ζαχαροπλαστιου(!)η οποια εχει 3-4 κυλινδρους (πολυ δυνατους μασιφ ειναι)που κινουντε αντιθετα και περνουσε απο κει τη ζυμη και την εβγαζε φυλο.(σα μηχανημα και μοτερ ειναι πολυ δυνατο).εχει και χονι απο πανω που χωραει 6-7 κιλα υλικο και χωρο απο κατω που το βγαζει.ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΣΕ ΜΗΚΟΣ 30-40 ΠΟΝΤΟΥΣ οπως το φυλο φανταστιτε και θα σπαει μετα ακανονιστα.(αν κι εχω σκευτει πατεντα να το βγαζει σα το μακαρονι).Τι λετε πιστευετε οτι θα κανω δουλεια?



Υ.Γ.Τωρα θα μου πεις γιατι δε δοκιμαζεις να δεις?Γιατι θελει τριφασικο ρευμα και πρεπει να την μεταφερω αλλου που δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα.

Πρωτα-πρωτα,ειναι πολυ αργο σαν μηχανημα,μετα θελει να αλλαξεις τις σχεσεις στην μεταδοση,και να παρεις πιο πολλες στροφες,και στο φιναλε,¨ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙΑ ΕΦΤΙΑΧΝΕ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΣΟΥ?¨ B) :P

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.199 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ