Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9242 από OANNHSEA

Προσπαθησα να βγαλω πελλετ απο σκετο πριονιδι που το βρηκα απο τοπικο μαραγκο.Ηταν σε μορφη αλευριου και ειχε υγρασια απο 11,5 εως και 16.
Ομως δεν καταφερα να το κανω πελλετ αφου μου εβγαινε με παρα πολυ σκονη και δεν ειχε καθολου μηχανικη αντοχη.

Κάτι δεν πάει καλά εδώ...
Πολύ ψηλό το πριονίδι...
Πολύ μεγάλη η υγρασία για πριονίδι και πολύ μεγάλη διαφορά στην υγρασία...
Από τι βιομηχανία ξύλου πήρες το "πριονίδι";

Σε μια μοναδα που πηγα και ειδα,δεν ηταν μονο πριονιδι,ηταν και πιο πολυ ροκανιδι,ξερεις το πιο χοντρο,και στα βιντεο αν δεις κανενας δεν βαζει ψιλο υλικο.

Δεν είναι αναγκαίο αυτό - άσε που κουράζεις και το μηχάνημα...
Με 1mm κόκκο μέσο όρο είσαι κοντά στο τέλειο...

Για δοκίμασε να ρίξεις άμυλο

Μην το λες έτσι απλά αυτό... Υπάρχει κίνδυνος να πάρει την πρέσα σε κομμάτια στο χέρι...
Θέλει προεργασία η όλη κίνηση...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9265 από γιωργος

OANNHSEA έγραψε:

Προσπαθησα να βγαλω πελλετ απο σκετο πριονιδι που το βρηκα απο τοπικο μαραγκο.Ηταν σε μορφη αλευριου και ειχε υγρασια απο 11,5 εως και 16.
Ομως δεν καταφερα να το κανω πελλετ αφου μου εβγαινε με παρα πολυ σκονη και δεν ειχε καθολου μηχανικη αντοχη.



εχω την εντυπωση οτι το πριονιδη σου ειναι απο τριβεια και μαλον θελει λιγο βρεξιμο και
ανακατεμα με χοντριτερο

Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by γιωργος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9267 από joe125

Για δοκίμασε να ρίξεις άμυλο

Μην το λες έτσι απλά αυτό... Υπάρχει κίνδυνος να πάρει την πρέσα σε κομμάτια στο χέρι...
Θέλει προεργασία η όλη κίνηση...[/quote]


Έχεις δίκιο
Να το θέσω τότε καλύτερα
Σε 20 kgr πριονίδι ρίχνεις 0,01% σκόνη αμύλου και την ανακατεύεις πολύ καλά και μετά το πρεσάρεις
Θα δεις ότι και με ποιο λίγη πίεση θα έχεις συνεχή ροή πέλετ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9292 από kostas.b
Eυχαριστω τα παιδια για τις απαντησεις τους.

Το πριονιδι προερχεται απο βιοτεχνια κατασκευης επιπλων γραφειου και κουζινας και ειναι σαν σκονη παρα πολυ ψιλο.

Αν καταλαβα καλα μπορω ν' ανακατεψω 200 γρ σκονης αμυλου σε 20 κιλα πριονιδιου και να εχω αποτελεσμα.Την σκονη αμυλου που την βρισκουμε;Μηπως εννοειτε τον γνωστο νισεστε το ανθος αραβοσιτου και το κορν φλαουερ;

Τωρα οσον αφορα την διαφορα υγρασιας παρουσιαστηκε γιατι το απο πανω ηταν καπως εκτεθημενο και ενδεχομενως να ειχε βραχει.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kostas.b.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9294 από joe125

kostas.b έγραψε: Eυχαριστω τα παιδια για τις απαντησεις τους.

Το πριονιδι προερχεται απο βιοτεχνια κατασκευης επιπλων γραφειου και κουζινας και ειναι σαν σκονη παρα πολυ ψιλο.

Αν καταλαβα καλα μπορω ν' ανακατεψω 200 γρ σκονης αμυλου σε 20 κιλα πριονιδιου και να εχω αποτελεσμα.Την σκονη αμυλου που την βρισκουμε;Μηπως εννοειτε τον γνωστο νισεστε το ανθος αραβοσιτου και το κορν φλαουερ;

Τωρα οσον αφορα την διαφορα υγρασιας παρουσιαστηκε γιατι το απο πανω ηταν καπως εκτεθημενο και ενδεχομενως να ειχε βραχει.


Εγώ φίλε μου την βρίσκω από μια βιομηχανία χαρτιού που έχει μέσα το άμυλο και αντιμουχλικά (είμαι εξωτερικός συνεργάτης) στο εμπόριο δεν ξέρω που την βρίσκουν, πόσο υγρασία έχει το υλικό και το πριονίδι πόσα χιλιοστά είναι το μεγαλύτερο κομμάτι? Μπορείς να μας βάλεις μια φώτο να έχουμε μια άποψη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9309 από natural power
Καλησπερα στην παρεα.Ολεσ οι σκονεσ αμυλου προερχονται απο δημιτριακα η πατατα.Ολα τα αλευρα δημιτριακων περιεχουν αμυλο.Οποτε διπλασιαζοντας τα γραμαρια μπορει κ τριπλασιαζοντας εξαρτατε απο την περιεκτικοτητα σε αμυλο απο καποιο αλευρι(σιταλευρο,καλαμποκαλευρο)εχουμε κ τα αναλογα γραμαρια αμυλου.γιανα καταλαβεται λιγο καλητερα τι ενοω δειτε αυτο
blogomagiros.blog.com/2009/03/23/%CE%BD%...C%CF%85%CE%BB%CE%BF/

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.225 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ