Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7055 από kappas

kostas.b έγραψε:

kappas έγραψε:
kostas.b πες μου σε παρακαλώ τι καυστήρα εχής , αν δοκίμασες το pellet από πιρινοξυλο και αν ο καυστήρας σου έχει αυτόματο άναμμα και μπορεί να ανάφλεξη το πυρηνόπελλετ?

Εγώ έχω έναν ferroli p12, μπορώ να έχω και πυρηνόξυλο αλλα δεν ξέρω αν ο ferroli μπορεί να το ανάψει


Γεια σου φιλε kappa.
Εχω τον 35αρι λεβητα της adgreen.O λεβητας εχει αυτοματη αναφλεξη την οποια μπορεις να ρυθμισεις για ποσα λεπτα θελεις να λειτουργει η αντισταση.
Για το πελλετ πυρηνοξυλου την εβαλα να δουλευει ενα λεπτο παραπανω σε σχεση με το απλο πελλετ δηλαδη για πεντε λεπτα ενω στο πελλετ την ειχα στα τεσσερα.
Μειωσα το ταισμα στα 1,4 δευτερολεπτα και αυξησα το διαστημα στο οποιο ο κοχλιας της δεξαμενης παραμενει ανενεργος.Τωρα ταιζει για 1,4 ενω ξαναταιζει μετα απο 65 δευτερολεπτα.Τον αερα τον μειωσα και αυτον και τον εχω στο 43%.
Σημερα εφαγα ολοκληρη μερα κατω στον λεβητα προκειμενου να δω την συμπεριφορα του βαζοντας του διαφορες ρυθμισεις.Δεν ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος απο τις ρυθμισεις και σιγουρα θα χρειαστει κι αλλη παρακολουθηση οπως και αρκετα σβυσηματα και αναματα μεχρι να το φερω εκει που θελω.
Προς το παρων αφηνει αρκετα υπολειματα πανω στη σχαρα του καυστηρα τα οποια αν δεν τα καθαρισεις μια φορα την ημερα τουλαχιστον τοτε δημιουργουνται μπουκοματα.
Εχω μονο δυο μερες που το καιω και γι' αυτο δεν μπορω να μιλησω με σιγουρια και για τις ρυθμισεις αλλα και για την καταναλωση.Ελπιζω μεσα στην ερχομενη εβδομαδα να εχω βγαλει ποιο ασφαλη συμπερασματα.


Περιμένω ανυπόμονα, αυριο εκλεισα 1 τονο και φύλο με πελλετομηχανη, στο κατω κατω το καιμε αναμικτο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7057 από antisakis
"kostas.b"

Γεια σου φιλε kappa.
Εχω τον 35αρι λεβητα της adgreen.O λεβητας εχει αυτοματη αναφλεξη την οποια μπορεις να ρυθμισεις για ποσα λεπτα θελεις να λειτουργει η αντισταση.
Για το πελλετ πυρηνοξυλου την εβαλα να δουλευει ενα λεπτο παραπανω σε σχεση με το απλο πελλετ δηλαδη για πεντε λεπτα ενω στο πελλετ την ειχα στα τεσσερα.
Μειωσα το ταισμα στα 1,4 δευτερολεπτα και αυξησα το διαστημα στο οποιο ο κοχλιας της δεξαμενης παραμενει ανενεργος.Τωρα ταιζει για 1,4 ενω ξαναταιζει μετα απο 65 δευτερολεπτα.Τον αερα τον μειωσα και αυτον και τον εχω στο 43%.
Σημερα εφαγα ολοκληρη μερα κατω στον λεβητα προκειμενου να δω την συμπεριφορα του βαζοντας του διαφορες ρυθμισεις.Δεν ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος απο τις ρυθμισεις και σιγουρα θα χρειαστει κι αλλη παρακολουθηση οπως και αρκετα σβυσηματα και αναματα μεχρι να το φερω εκει που θελω.
Προς το παρων αφηνει αρκετα υπολειματα πανω στη σχαρα του καυστηρα τα οποια αν δεν τα καθαρισεις μια φορα την ημερα τουλαχιστον τοτε δημιουργουνται μπουκοματα.
Εχω μονο δυο μερες που το καιω και γι' αυτο δεν μπορω να μιλησω με σιγουρια και για τις ρυθμισεις αλλα και για την καταναλωση.Ελπιζω μεσα στην ερχομενη εβδομαδα να εχω βγαλει ποιο ασφαλη συμπερασματα.

Κωστα τα υπολειμματα ειναι το γνωστο κλινκερ κατι σαν πετρα
η κατι σαν χωμα ;;
ειχες προβλημα με το αναμα η με κατι αλλο και αλαξες τις ρυθμισεις;
το πελλετ καθαριστηκε απο τα θρυμματα;
Τα μπουκοματα μπορει και να ωφειλονται στα πολλα θρυμματα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7113 από TEOTRELA

mastoras έγραψε:

SIOYJ έγραψε: ΠΡΕΣΑ ΠΕΛΛΕΤ
www.nikolaidis-machines.gr/gr_products_sample.asp?id=36
ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΔΙΞΕΙ


Οχι αυτό δεν έχει ξαναεμφανιστεί στο φόρουμ.

Μοιάζει με ένα παρόμοιο που είναι στην agrotica, και το έχουμε δείξει πολλές φορές εδώ, αλλά δεν είναι το ίδιο.

Οσο για αυτό το μηχανημα N-MIKRO που έχει στο site του αυτός ο νικολαιδης, για να μην έχει αναρτημένη την τιμή, φανταζεσαι πόσο θα κάνει :lol:




η μηχανη ειναι ιταλικη ειμαι επιπλοποιος και τυχαινει να εχω συνεργασια με τα παιδια πηρα σημερα τηλ να ρωτησω.η μηχανη οπως φενεται και στο pdf αρχειο μπορει να ενσωματωθει και σπαστηρας απο πανω με τον σπαστηρα κομπλε μου ειπε εχει 20.000Ε πιστευω διαφερει απο τα αλλα μηχανηματα της αγορας το "φωναζει" αλλωστε και η τιμη της. η πορεια θα δειξει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7118 από OANNHSEA

TEOTRELA έγραψε:

mastoras έγραψε:

SIOYJ έγραψε: ΠΡΕΣΑ ΠΕΛΛΕΤ
www.nikolaidis-machines.gr/gr_products_sample.asp?id=36
ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΔΙΞΕΙ


Οχι αυτό δεν έχει ξαναεμφανιστεί στο φόρουμ.

Μοιάζει με ένα παρόμοιο που είναι στην agrotica, και το έχουμε δείξει πολλές φορές εδώ, αλλά δεν είναι το ίδιο.

Οσο για αυτό το μηχανημα N-MIKRO που έχει στο site του αυτός ο νικολαιδης, για να μην έχει αναρτημένη την τιμή, φανταζεσαι πόσο θα κάνει :lol:


η μηχανη ειναι ιταλικη ειμαι επιπλοποιος και τυχαινει να εχω συνεργασια με τα παιδια πηρα σημερα τηλ να ρωτησω.η μηχανη οπως φενεται και στο pdf αρχειο μπορει να ενσωματωθει και σπαστηρας απο πανω με τον σπαστηρα κομπλε μου ειπε εχει 20.000Ε πιστευω διαφερει απο τα αλλα μηχανηματα της αγορας το "φωναζει" αλλωστε και η τιμη της. η πορεια θα δειξει



Μάστορα, με 20.000 μπορείς να φτιάξεις ολόκληρο σύστημα πρέσας...
Με σφυρόμυλο,
με αποθήκη buffer,
με πρέσα,
με μεταφορική ταινία
με σύστημα που θα κρυώνει και θα βγάζει τη σκόνη...
και φυσικά και τους αναγκαίους ατέρμωνες κοχλίες...
Βάλε και 5.000 παραπάνω και έχεις και σπαστήρα για ξύλα!!!

Έλεος τέλος πάντων - πέλετ είναι η ουσία να φτιάξουμε, ότι πυρηνικό υποβρύχιο!!!

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7139 από antisakis
[quote="OANNHSEA"
Μάστορα, με 20.000 μπορείς να φτιάξεις ολόκληρο σύστημα πρέσας...
Με σφυρόμυλο,
με αποθήκη buffer,
με πρέσα,
με μεταφορική ταινία
με σύστημα που θα κρυώνει και θα βγάζει τη σκόνη...
και φυσικά και τους αναγκαίους ατέρμωνες κοχλίες...
Βάλε και 5.000 παραπάνω και έχεις και σπαστήρα για ξύλα!!!

Έλεος τέλος πάντων - πέλετ είναι η ουσία να φτιάξουμε, ότι πυρηνικό υποβρύχιο!!![/quote]

Ετσι ειναι τα πραγματα παιδια ελεος με το να παρουσιαζουμε τετοια μηχανηματα δεν κανουμε τιποτα
ολοι τα βλεπουμε καθημερινα στο ιντερνετ και ολοι μπορουμε να καταλαβουμε ποιο ειναι το καλο
το θεμα ειναι οτι εμεις δεν θελουμε να στησουμε επιχειρηση
αλλα να βγαλουμε τον χειμωνα οσο ποιο φτηνα γινεται
τετοιες προτασεις θελουμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7157 από SIOYJ
Απαντήθηκε από SIOYJ στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση
για να καταλαβεται λενε για αγροτες πανε καλα ρε παιδες νομιζουν μαλον πως οι αγροτεσ ειναι οπος 20 χρονια πριν θα τρελαθουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.206 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ