Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79141 από stratis 1

OANNHSEA έγραψε:

stratis 1 έγραψε:

kritikos έγραψε: Στρατής για καυστήρες βιομάζας λέμε ... πλέον έχουν προσαρμοστεί όλοι ... δεν ξέρω πότε πήγες εσύ εγώ πήγα φέτος τον Σεπτέμβριο ...

Ειδικά αυτός του Χουμεριανού που πήρα εγώ καίει τα πάντα, μάλιστα πουλάει πολλούς και στην Βόρεια Ελλάδα, ειδικά σε περιοχές που καίνε κουκούτσια από βερίκοκο ... εγώ πριν τον πάρω του έδωσα θρύμμα από κλάδεμα ελιάς για δοκιμή ...


εχει δηλαδη διπλο αριδι και συστημα αναδευσης του υλικου?


Κοχλίας μεταφοράς λέγεται!!!
Η αρίδα είναι το τρυπάνι εδάφους!!!
Μην καταστρέφετε την ελληνική γλώσσα!!!





τοπικός ιδιωματισμός και ορολογία :) :) B)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79187 από parth
Απαντήθηκε από parth στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

osakis έγραψε: Διαβάζοντας όλα αυτά που έχουν γραφτή της τελευταίες μέρες νομίζω ότι πρέπει να καταθέσω ξανά
και την δική μου εμπειρία από την παραγωγή πελλετ.
Βέβαια πρέπει να πω ότι τα έξοδα δεν είναι υπολογισμένα όπως του Βοιομαζιστη, και θα συμφωνήσω
μαζί του ως προς το ζόρι που τραβάς για να μαζέψεις την πρώτη ύλη και στο ότι όσο ποιο φθηνά
μηχανήματα πάρεις και κατά συνέπεια ποιο μικρά, τόσο ποιο πολύ θα κουράζεσαι και τόσο ποιο πολύ
θα ανεβάζεις το κοστολόγιο ανά κιλό πελλετ
Τώρα στο προκείμενο εγώ έφτιαξα περίπου 3,5 με 4 τόνους πελλετ έχοντας τον καταστροφέα 6.5 ΗΡ
www.theoharidis-sa.gr/items.php?id=250&cat=57 τον σφυρομυλο σαν αυτόν που έχει ο Μάστορας στα 7,5 KW ( και που δεν μπορεί να αλέσει 2 τόνους τρήμα) και την πρέσα την 7,5 KW με κίνηση στη μήτρα.
Ο απολογισμός είναι 10 μέρες σκληρής δουλιας για να μαζέψω τούς κλάδους ελαίας, περίπου 10 ώρες ο σφυρομυλος για να τα αλέσει, και 12 με 15 ώρες η πρέσα για να τα κάνει πελλετ.
Άρα 150 euro βενζίνη αυτοκίνητο και καταστροφέας και δεν ξέρω ποσό κάνει το ρεύμα.
Και 100 euro διάφορα που βαριέμαι να τα αναφέρω ένα ένα.

Συμφωνώ με την ποιοτητα των μηχανηματων που πρεπει να εχεις. εγώ με εναν καταστροφεα σε τρακτέρ (www.theoharidis-sa.gr/items.php?id=256&cat=57) βγάζω πάνω απο κυβικό την ώρα. Είναι άλλο πράγμα να σπρώχνεις εσύ τα κλαδιά και άλλο να υπάρχει αυτόματη τροφοδοσία τους στο μηχάνημα.
αυτό που ενδιαφέρει και εμενα αλλά και τους περισσοτερους εδώ , είναι η αξιοπιστία αυτών των μηχανημάτων. Η πρέσσα μετά απο 4 τοννους πέλλετ είναι σε καλή κατάσταση, ή θα σου μεινει στο χέρι την επομενη σεζόν? Το σιλό τηε πελλετομηχανής το γεμίζεις όλο ή βαζεις λίγο-λιγο με το χέρι όπως βλέπω σε κατι βίντεο στο youtube.
Επίσης το πελλετ που παραγεις το καις σε λέβητα βιομάζας ή μπορει να καει χωρις προβλήματα και στον πιο ευαίσθητο (αλλα και με μεγαλύτερη αποδοση) λέβητα πελλετ?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by parth.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79251 από osakis
Συμφωνώ με την ποιοτητα των μηχανηματων που πρεπει να εχεις. εγώ με εναν καταστροφεα σε τρακτέρ (www.theoharidis-sa.gr/items.php?id=256&cat=57) βγάζω πάνω απο κυβικό την ώρα. Είναι άλλο πράγμα να σπρώχνεις εσύ τα κλαδιά και άλλο να υπάρχει αυτόματη τροφοδοσία τους στο μηχάνημα.
αυτό που ενδιαφέρει και εμενα αλλά και τους περισσοτερους εδώ , είναι η αξιοπιστία αυτών των μηχανημάτων. Η πρέσσα μετά απο 4 τοννους πέλλετ είναι σε καλή κατάσταση, ή θα σου μεινει στο χέρι την επομενη σεζόν? Το σιλό τηε πελλετομηχανής το γεμίζεις όλο ή βαζεις λίγο-λιγο με το χέρι όπως βλέπω σε κατι βίντεο στο youtube.
Επίσης το πελλετ που παραγεις το καις σε λέβητα βιομάζας ή μπορει να καει χωρις προβλήματα και στον πιο ευαίσθητο (αλλα και με μεγαλύτερη αποδοση) λέβητα πελλετ?[/quote]


μου αρέσει ο καταστροφέας σου, με κάτι τέτοιο διευκολύνετε το αρχικό αλλά και δυσκολότερο μέρος
που είναι η συλλογή πρώτης ύλης
τώρα για την ποιότητα των μηχανημάτων, την πρέσα όταν την πήρα έφτιαξα από την αρχή τον ηλεκτρικό πίνακα από εκεί και μετά δεν είχα κανένα πρόβλημα,το υλικό όμως πρέπει να το ρίχνεις λίγο λίγο,
όχι γιατί έχει πρόβλημα η πρέσα αλλά γιατί το υλικό σπηλαιωνει και θέλει ανακάτεμα

για την ποιότητα του υλικού δεν ξέρω γιατί έχω τζάκι που καίει πελλετ και λειτουργεί τελείως διαφορετικά από τούς λέβητες
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by osakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79337 από mitsos740

osakis έγραψε: μου αρέσει ο καταστροφέας σου, με κάτι τέτοιο διευκολύνετε το αρχικό αλλά και δυσκολότερο μέρος
που είναι η συλλογή πρώτης ύλης
τώρα για την ποιότητα των μηχανημάτων, την πρέσα όταν την πήρα έφτιαξα από την αρχή τον ηλεκτρικό πίνακα από εκεί και μετά δεν είχα κανένα πρόβλημα,το υλικό όμως πρέπει να το ρίχνεις λίγο λίγο,
όχι γιατί έχει πρόβλημα η πρέσα αλλά γιατί το υλικό σπηλαιωνει και θέλει ανακάτεμα

για την ποιότητα του υλικού δεν ξέρω γιατί έχω τζάκι που καίει πελλετ και λειτουργεί τελείως διαφορετικά από τούς λέβητες


osakis τι ακριβώς έκανες στον ηλεκτρικό πίνακα ? τι εφτιαξες? θερικά είχε πάνω?
εχεις καμια φωτογραφία του να φαίνονται τα σωθηκά του?
επιτηρητή τάσεως είχε έβαλες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79397 από kritikos
στρατής ... ναι δεν έχει αναδευτήρα ... η φιλοσοφία για το θρύμμα είναι ένα παλμικό μοτεράκι στο πλάι του σιλού που τρέμει ρίχνει το υλικό ... όταν αποφασίσω να ρίχνω θρύμμα πιστεύω ότι αυτό δεν θα είναι πρόβλημα υπάρχουν διάφορες λύσεις ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79568 από stratis 1

kritikos έγραψε: στρατής ... ναι δεν έχει αναδευτήρα ... η φιλοσοφία για το θρύμμα είναι ένα παλμικό μοτεράκι στο πλάι του σιλού που τρέμει ρίχνει το υλικό ... όταν αποφασίσω να ρίχνω θρύμμα πιστεύω ότι αυτό δεν θα είναι πρόβλημα υπάρχουν διάφορες λύσεις ...


Ο δονητης που σου ειπε ο Μιλτος ,δεν δουλευει γιατι σφιγγει το υλικο.
Με αυτον το τροπο δοκιμασα στην αρχη,δεν εκανα τιποτα και μετα το εψαξα παραπερα.
Αμα θες τον δονητη ελα να στον χαρισω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.213 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ