Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78082 από stamatakis
αντε παιδια παμε γερα για του χρονου η πρωτη φετινη παραγωγη αρχινησε καλα μαζεματα σε ολη την παρεα



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78129 από kritikos
stamatakis ... θα σε πάρω ... την επομένη που έγραψα το μήνυμα για τηλέφωνο ανακάλυψα (συνδυαστικά από συζητήσεις) ότι είμαστε συνάδελφοι με την μητέρα σου ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78132 από kritikos
Σχετικά με αυτά που λέει ο βιομαζιστής ... στα περισσότερα συμφωνώ ... επειδή καλό είναι το σκαπέτι αλλά προτειμώ το τρακτέρ ... νομίζω ότι η παραγωγή πέλλετ θέλει μηχνήματα σοβαρά και αυτοματισμούς που να σε απομακρύνουν από σκόνη και θορύβους ... καλό είναι να υπάρχει συνεργασία ή μικρή επιχείριση ... έχω εμπειρία μόνο από θρυμματισμό, όμως καταννοώ όλα τα επιχειρήμτα για τα κόστη του βιομαζιστή γιατί έτσι σκέπτομαι και εγώ ... και ευτυχώς που έμαθα για αυτά τα κόστη πριν προχωρήσω σε κάποια αγορά μηχανημάτων ...
Σχετικά με τους καυστήρες βιομάζας ... νομίζω ότι είναι ότι οικονομικότερο αρκεί να έχεις λύσει τα μειονεκτήματα που τον συνοδεύουν ... έξτρα χώρος για υλικό, λίγο κάπνα παραπάνω, λίγο σκόνη παραπάνω όταν φορτώνεις το υλικό, καθημερινή επίσκεψη κλπ (έβαλα φέτος στην μητέρα μου και έχω εικόνα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78163 από OANNHSEA

η κινηση στα ρολλερ της πελλετοπρεσας εχει σαν αποτελεσμα να ζωριζει τα ρουλεμαν του καθετου αξωνα ποθ παινει τα ρολλερ και μπενει μεσα στο διαφορικο της πρεσσας σε περιπτωση μεγαλης πιεσης η ξενου αντικειμενου μεσα στον χορο πελλετοποιησης με αποτελεσμα να δημιουργηση μεγαλη ζημια ακομα και διαληση κορονας πηνειο

Διαφορικό;;;;;;; Ζορίζει τα ρουλεμάν του κάθετου άξονα;;;;
Άστο μάστορα...
Τίποτα από τα δύο δεν γίνεται... :P
Όταν γυρίζει η μήτρα, τότε έχουμε το πρόβλημα της αδράνειας. Το πέλετ από ξύλο είναι πιο εύθρυπτο από το πέλετ τριφυλλιού και σπάει από την κίνηση της μήτρας. Επίσης στην κινούμενη μήτρα, το υλικό απλά παρασύρεται από τη μήτρα κάτω από τα ρόλερ. Εάν υπάρχει ίνα για να αρπάξει το ρόλερ, έχει καλώς, αλλιώς σε σκληρά υλικά που δεν υπάρχει ίνα, όπως το ξύλο από οξιά, απλά η παραγωγή είναι ελάχιστη...
Για αυτό όλες οι μηχανές του κόσμου που παράγουν πέλετ από ξύλο έχουν κινούμενα ρόλερ...

Πέρα από, εάν σου πέσει πετραδάκι μέσα, τότε την έκανες - ναι σε πιο χαλαρή μορφή όταν κινείται η μήτρα. Άλλωστε στις ζωοτροφές (για τις οποίες είναι προορισμένη αυτή η πρέσα) είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν πετραδάκια... Συνήθως βέβαια το μικρό πετραδάκι η μηχανή το τρώει. Βέβαια χάνεις κάτι δεκάδες ώρες λειτουργίας σε μήτρα και ρόλερ.


Μην σας φαινεται παραξενο που δειχνουν μεγαλες παραγωγες πελλετ καποια βιντεο.
Οταν ειχα κανει δοκιμες με πυρηνα (οχι πυρηνοξυλο) ξεπερασα τον τονο ανα ωρα οταν μου εδινε ο κατασκευαστης παραγωγη 1 τονο.
Στο ξυλο δεν ειχα ανεβει πανω απο 200 κιλα ανα ωρα.
Το λαδι κανει πολυ καλη δουλεια!!!

Δεν είναι μόνο το λάδι - είναι η ίδια η φύση του υλικού.
Το πυρηνόξυλο έχει τεράστιο ποσοστό από ίνες μέσα!!!
Με λίγα λόγια βάλε τριφύλλι και θα έχεις απόδοση πάνω από τόνο την ώρα και πάλι...
Όμως εάν προσπαθήσεις να βγάλεις πέλετ από άχυρο, τότε θα πέσει στο ποσοστό του ξύλου.
Για αυτό δεν πρέπει ποτέ να εμπιστευόμαστε βίντεο από το διαδίκτυο ή ακόμα και τους αντιπροσώπους των μηχανημάτων...


Δεν μπορώ να καταλάβω τι συνέβη στην περίπτωση του φίλου σου. Μου είναι αδύνατο να το εξηγήσω.
Αστοχία υλικού; Τέτοια αστοχία; Είναι πάρα πολύ παράξενο.

Μην αγχώνεσαι...
Τα υλικά με τα οποία τις παράγουν οι Κινέζοι είναι του κώλου - προφανώς δεν ήταν καν ST37...
Επίσης δεν ήταν μόνο το φορτίο. Δεν είναι λογικό να σπάσει ο άξονας που φέρει το φορτίο και να μην κοπούν τα δόντια. Άρα ο άξονας από την αρχή ήταν κακοτοποθετημένος και έπαιρνε μεγάλες τάσεις.
Πες στο φιλαράκι σου να κοιτάξει το θερμικό, μήπως οι απατεώνες του έβαλαν ότι είχαν και είναι πιο μεγάλο από το πραγματικό μέγιστο φορτίο...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78178 από mastoras

Βιομαζιστής έγραψε: Ο ηλεκτρικός σφυρόμυλος που παίρνει κλαδί και το κάνει τσίπ, γνωρίζεις πόσο κάνει; Πάνω από 3000€. Οπότε θέλεις οπωσδήποτε και θρυμματιστή βενζίνης για να αποφύγεις αυτό το τεράστιο έξοδο.


Δεν κάνει ο σφυρόμυλος 3000€ ........αλλά 1700€ με μοτερ 11kw για παραγωγή απο 2 έως 3 τόνους την ώρα.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78182 από xrysafis72

OANNHSEA έγραψε:

η κινηση στα ρολλερ της πελλετοπρεσας εχει σαν αποτελεσμα να ζωριζει τα ρουλεμαν του καθετου αξωνα ποθ παινει τα ρολλερ και μπενει μεσα στο διαφορικο της πρεσσας σε περιπτωση μεγαλης πιεσης η ξενου αντικειμενου μεσα στον χορο πελλετοποιησης με αποτελεσμα να δημιουργηση μεγαλη ζημια ακομα και διαληση κορονας πηνειο

Διαφορικό;;;;;;; Ζορίζει τα ρουλεμάν του κάθετου άξονα;;;;
Άστο μάστορα...
Τίποτα από τα δύο δεν γίνεται... :P
Όταν γυρίζει η μήτρα, τότε έχουμε το πρόβλημα της αδράνειας. Το πέλετ από ξύλο είναι πιο εύθρυπτο από το πέλετ τριφυλλιού και σπάει από την κίνηση της μήτρας. Επίσης στην κινούμενη μήτρα, το υλικό απλά παρασύρεται από τη μήτρα κάτω από τα ρόλερ. Εάν υπάρχει ίνα για να αρπάξει το ρόλερ, έχει καλώς, αλλιώς σε σκληρά υλικά που δεν υπάρχει ίνα, όπως το ξύλο από οξιά, απλά η παραγωγή είναι ελάχιστη...
Για αυτό όλες οι μηχανές του κόσμου που παράγουν πέλετ από ξύλο έχουν κινούμενα ρόλερ...

Πέρα από, εάν σου πέσει πετραδάκι μέσα, τότε την έκανες - ναι σε πιο χαλαρή μορφή όταν κινείται η μήτρα. Άλλωστε στις ζωοτροφές (για τις οποίες είναι προορισμένη αυτή η πρέσα) είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν πετραδάκια... Συνήθως βέβαια το μικρό πετραδάκι η μηχανή το τρώει. Βέβαια χάνεις κάτι δεκάδες ώρες λειτουργίας σε μήτρα και ρόλερ.


Μην σας φαινεται παραξενο που δειχνουν μεγαλες παραγωγες πελλετ καποια βιντεο.
Οταν ειχα κανει δοκιμες με πυρηνα (οχι πυρηνοξυλο) ξεπερασα τον τονο ανα ωρα οταν μου εδινε ο κατασκευαστης παραγωγη 1 τονο.
Στο ξυλο δεν ειχα ανεβει πανω απο 200 κιλα ανα ωρα.
Το λαδι κανει πολυ καλη δουλεια!!!

Δεν είναι μόνο το λάδι - είναι η ίδια η φύση του υλικού.
Το πυρηνόξυλο έχει τεράστιο ποσοστό από ίνες μέσα!!!
Με λίγα λόγια βάλε τριφύλλι και θα έχεις απόδοση πάνω από τόνο την ώρα και πάλι...
Όμως εάν προσπαθήσεις να βγάλεις πέλετ από άχυρο, τότε θα πέσει στο ποσοστό του ξύλου.
Για αυτό δεν πρέπει ποτέ να εμπιστευόμαστε βίντεο από το διαδίκτυο ή ακόμα και τους αντιπροσώπους των μηχανημάτων...


Δεν μπορώ να καταλάβω τι συνέβη στην περίπτωση του φίλου σου. Μου είναι αδύνατο να το εξηγήσω.
Αστοχία υλικού; Τέτοια αστοχία; Είναι πάρα πολύ παράξενο.

Μην αγχώνεσαι...
Τα υλικά με τα οποία τις παράγουν οι Κινέζοι είναι του κώλου - προφανώς δεν ήταν καν ST37...
Επίσης δεν ήταν μόνο το φορτίο. Δεν είναι λογικό να σπάσει ο άξονας που φέρει το φορτίο και να μην κοπούν τα δόντια. Άρα ο άξονας από την αρχή ήταν κακοτοποθετημένος και έπαιρνε μεγάλες τάσεις.
Πες στο φιλαράκι σου να κοιτάξει το θερμικό, μήπως οι απατεώνες του έβαλαν ότι είχαν και είναι πιο μεγάλο από το πραγματικό μέγιστο φορτίο...
.

μου αρεσουν οπως τα γραφεις.εχω και αλλες αποριες ,μηπως εχεις σκαιπ για ποιο γρηγορες απαντησης.και στο παρελθον σε ειχα παρεξηγηση,μου πεταξες μια προταση και χαθηκες(πελετοπρεσσες απο κινα)το εμαιλ μου ειναιxrysafis72@yahoo.gr :huh:

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.310 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ