Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77985 από mastoras

mastoras έγραψε:

martini11 έγραψε: mastora εχεις καψει στην σομπα σου τιποτα απο την παραγωγη σου?αν ναι ποιες ηταν οι εντυπωσεις σου?


Εχω κάψει πέλλετ απο ελαιοκλαδέματα 100% με καλά εκ πρώτης δοκιμής αποτελέσματα. Πολύ θερμογόνο δύναμη, με αρκετή κάπνα και έντονη μυρωδιά στην καμινάδα.

Το εκπληκτικό είναι ότι εάν ανάψεις ένα πέλλετ απο ελιά με τον αναπτήρα, αυτό καίγεται σαν πραγματικό κεράκι τούρτας. :lol: Αυτό δεν το έχω δεί σε κανένα πέλλετ.

Σε υδραυλική σόμπα έκαψα πέλλετ απο καλαμπόκι με ελαιοκλαδέματα. Εκαψε άψογα, αλλά η θερμοκρασία στο εμβαπτιζόμενο θερμόμετρο των νερών, έπεσε κατά 7βαθμούς απο ότι με το κανονικό πέλλετ. Κάπνα στην καμινάδα δεν υπήρχε πολύ, αλλά η μυρωδιά των βρώσιμων αυτών πέλλετ που έκαψα υπήρχε.

Συνεχίζουμε.......


Καύση πέλλετ από σκέτη οξιά, οξιά με καλαμπόκι, οξιά με ελιά.

........ φωτογραφίες από τις δοκιμές.
Σύντομα και η λίστα από τα συγκριτικά τεστ της θερμογόνου δύναμης του κάθε πέλλετ.





Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77989 από xrysafis72

stratis 1 έγραψε: Βιομαζιστη χαιρομαι που αρχισες να ξαναγραφεις στο φορουμ.
Μην σας φαινεται παραξενο που δειχνουν μεγαλες παραγωγες πελλετ καποια βιντεο.
Οταν ειχα κανει δοκιμες με πυρηνα (οχι πυρηνοξυλο) ξεπερασα τον τονο ανα ωρα οταν μου εδινε ο κατασκευαστης παραγωγη 1 τονο.
Στο ξυλο δεν ειχα ανεβει πανω απο 200 κιλα ανα ωρα.
Το λαδι κανει πολυ καλη δουλεια!!!

το υλικο απο πυρινα με το ξυλο ειχαν την ιδια κοκομετρια.γιατι ειδα πυρινα σαν αλευρι σχεδον!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77992 από xrysafis72

Βιομαζιστής έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: ενω η κινηση στην μητρα αν γινει κατι τετοιο θα σπασει ο αξονας του ενωνει τα δυο τα ρολλερ που πιστευω οτι ειναι ποιο ευκολα να διωρθωθει.


Ο άξονας που ενώνει τα ρόλλερ δεν σπάει με τίποτα.
Σπάνε τα δόντια του ρόλλερ, τα ρουλεμάν του και η πλάκα.
Η πλάκα δε, (μήτρα) έχω ακούσει πως πολλές φορές σπάει ακόμη και... για πλάκα λόγω των υψηλών θερμοκρασιών και των πιέσεων που ασκούνται από το τρίμμα ξύλου, ακόμη και όταν δεν εμπεριέχονται σε αυτό ξένα σωματίδια.

εχω φιλαρακι που παταει με πρασινη μηχανη εδω και καιρο και πουλαει σε φιλους καλη παραγωγη 100 κιλα την ωρα σε ξυλο και του εσπασε ο αξονας που ενωνη τα ρολερ μετα απο μια ωρα εργασια σαν πρασο στην μεση απο ξενο υλικο και με θερμοκρασια στον χωρο της μητρας 120βαθμους κελσιου(σε πελλετιερα με κινηση στην μητρα 11κw το θερμικο δεν επεσε)50 ευρο πηρε το μηχανουργειο για κατασκευη αλλου αξονα

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78005 από Βιομαζιστής

xrysafis72 έγραψε: εχω φιλαρακι που παταει με πρασινη μηχανη εδω και καιρο και πουλαει σε φιλους καλη παραγωγη 100 κιλα την ωρα σε ξυλο και του εσπασε ο αξονας που ενωνη τα ρολερ μετα απο μια ωρα εργασια σαν πρασο στην μεση απο ξενο υλικο και με θερμοκρασια στον χωρο της μητρας 120βαθμους κελσιου(σε πελλετιερα με κινηση στην μητρα 11κw το θερμικο δεν επεσε)50 ευρο πηρε το μηχανουργειο για κατασκευη αλλου αξονα



Έχοντας δει από κοντά την λειτουργία της μηχανής (της δικιάς μου πελλετομηχανής) που κινείται η πλάκα και τα ρόλλερ παρασύρονται από αυτήν, μου φαντάζει αδιανόητο να σπάσει ο άξονας που είναι μασίφ ατσάλι και να μην πέσει το ασφαλιστικό ή να μην σβήσει ο κινητήρας αν πρόκειται για μηχανή εσωτερικής καύσης.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι συνέβη στην περίπτωση του φίλου σου. Μου είναι αδύνατο να το εξηγήσω.
Αστοχία υλικού; Τέτοια αστοχία; Είναι πάρα πολύ παράξενο.

(επί 19 έτη κατά το παρελθόν, υπήρξα μηχανικός μοτοσυκλετών και μπορώ να πω πως γνωρίζω αρκετά για το που ασκούνται υπερβολικές δυνάμεις και που όχι)

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78014 από eliasger

Βιομαζιστής έγραψε: Να ΄σαι καλά Στρατή αλλά είναι μάλλον πρόσκαιρο.
Έχω εξηγήσει τους λόγους.


Πραγματικά χαίρομαι και εγώ που σε ξαναδιαβάζω .
" ουδέν μονιμότερο του προσωρινού "

tzavars @ yahoo.gr
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βιομαζιστής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78016 από stamatakis
kritike οποτε θελεις παρεμε και ειμαστε και κοντοχοριανη η καταγωγη μου ειναι απο τισ μοιρες διπλα απο το καστελλι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.223 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ