Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76840 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

mastoras έγραψε: Καλησπέρα.

Εποικοδομιτική η σημερινή ημέρα, με άφθονη παραγωγή και καλούς φίλους παρέα.

Πέλλετ απο σκέτη οξιά, ελαιοκλαδέματα με οξιά 50% 50%, και φύλλα ελιά με καλαμπόκι πάλι μισό μισό.

Περιμένουμε θρύμματα καρυδιάς, αμπέλι, και ότι άλλο υλικό υπάρχει.

Η μηχανή τα καταπίνει αχόρταγα όλα......και όσο την ταίζεις, αυτή ζητάει ακόμα περισσότερα.

Νομίζω ότι αρκετός όγκος δοκιμών, ολοκληρώθηκε.

Σειρά τώρα έχουν τα τσίπουρα και τα λουκάνικα.....για την γνωριμία !!!! :)

Κ. Παπαπέτρου το κάψιμο και οι εντυπώσεις θα ξεκινήσουν άμεσα.

Υ.Γ. Ενα μεγάλο ευχαριστώ για την υποστήριξη όλων σας και τις ευχές σας, σας περιμένω όλους για το κέρασμα.


Μέσα αντε και απο κοντά να θαυμάσουμε τον παραγωγό μας. Εγώ βάζω τα τσίπουρα..

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77045 από xrysafis72
θα μαε πεις πως τα καταφερες αναλυτηκα και εβγαλες πελλετ?πως την ζεστανες την πρεσσα?[/quote]

Η πρέσα ζεσταίνεται όταν αρχίζει να καπνίζει σαν φουγάρο, έχοντας ρίξει μέσα το υλικό.

Την πρώτη φορά, μην ξέροντας, όταν άρχισε να καπνίζει την έσβησα και έψαχνα πυροσβεστήρα γιατί νόμιζα πήρε φωτιά το θρύμμα μέσα στην μηχανή :silly:





Υ.Γ ...το βάπτισμα του πυρός όμως για κάθε νέο είναι το σφυράκι και το κατσαβίδι χα χα χα χα :) Όλοι θα περάσουν από αυτήν την διαδικασία.[/quote]
φιλε μου εκτελωνισα σημερα ,αυριο φορτωνω για δραμα.σαββατο θα την εχω στο χωριο μου.για σφυρακι και κατσαβιδι δεν ξερω ,εγω αγορασα βαριοπουλα 12κιλη.αχρειαστη να ειναι !!!αλλα αστην να υπαρχει!!!!


[img]http://http://a.media.newsbomb.gr/items/cache/8244fd9e81f93e2688cb117fd475404f_XL.jpg[/img]

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by xrysafis72. Αιτία: συμπληρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77051 από androutso
Τα 12 κιλα βοριοπουλα κανουν για να κανεις κοματια την πρεσα και οχι να ξεβουλωσεις την μητρα. :P :P :P :P :) :) :) :cheer: :cheer: :cheer:
Καλοδουλευτη και καλοριζικη..

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77235 από xrysafis72

androutso έγραψε: Τα 12 κιλα βοριοπουλα κανουν για να κανεις κοματια την πρεσα και οχι να ξεβουλωσεις την μητρα. :P :P :P :P :) :) :) :cheer: :cheer: :cheer:
Καλοδουλευτη και καλοριζικη..

σωστος.μεσα στην σκεψη μου εισε.να φοβαται ο γιαννης το θεριο και το θεριο τον γιαννη.λες να την κανω 20κιλη την βαριοπουλα.χαχαχαχ

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77272 από mastoras
Μετά την πολύτιμες γνώσεις την προσωπική βοήθεια, και την χορηγία καλαμποκιού, του μαιτρ στο είδος antisakis, βγάλαμε στην δοκιμαστική μας παραγωγή πέλλετ ανάμικτο καλαμπόκι με ελιά.



Η προσφορά πυρηνόξυλου του Στράτου [terisd ] ήταν σημαντικότατη, καθώς και η συμβολή του στις δοκιμές [αν και αποχώρησε από το φόρουμ, παραμένει πάντα στην παρέα μας]
Το πυρηνόξυλο είναι καύσιμη ύλη σοβαρής μορφής που χρησιμοποιείται κατά κόρον στην επαρχία......δεν μένει παρά να το κάνουμε πέλλετ. :)



Ο μηχανισμός [ρόλερ-μήτρα] της πρέσας μετά την ολοκλήρωση της παραγωγής, περιμένει υπομονετικά την επόμενη ημέρα για "ζουλίξει" οτιδήποτε πέσει στην χοάνη του. :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77282 από mastoras
Δημήτρης38 περιμένω τα ρύζια για πελλετάρισμα. ;)

Διονύση από εσένα τις κλιματσίδες.

Και όσοι έχουν παμφάγες σόμπες να έρθουν να πάρουν δείγματα πέλλετ για να βοηθήσουν στις δοκιμές της καύσης τους. Και μιλώ για σόμπες, γιατί για λέβητες ακόμα δεν βγάζουμε μεγάλη παραγωγή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.222 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ