Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75911 από antisakis

stamatakis έγραψε: καλησπερα στην παρεα
πρωτα πρωτα να πω τα καλοριζικα στον φιλο τον mastora για τα καινουργια εργαλια και δευτερον λιγη υπομονη
το καλο πραμα λει αργη .... αντε και καλα πελλετιασματα

και κατι ακομα εγω ρε παιδια δεν εχω καθαριση ποτε τησ τριπες απο την μιτρα αλλα δεν εχω και κανενα προβλημα πρεπει κατηε που τελειωνη η παραγωγη να καθαριζωντε


Δεν νομιζω πως χρειαζεται καθαρισμα,ουτε εγω τις καθαριζω .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75912 από antisakis

mastoras έγραψε: Σάκη καλησπέρα.

Υπήρξαν μία δύο περιπτώσεις που το υλικό κολλούσε επάνω στην μήτρα, αφού πρώτα φυσικά είχαν βουλώσει οι τρύπες. Αλλά γενικά στις περισσότερες δοκιμές βούλωναν μόνο οι τρύπες.

Αυριο θα πάρω σβάρνα την αγορά για βρω καλαμπόκι, σιτάρι υπάρχει στο μαρκετ για τα κόλιβα, αλλά καλαμπόκι :huh:

Ελπίζω στην πλατεία εμπορίου στην φράγκων να έχει μείνει κανένας παππούς παλιός έμπορος σιτηρών. Γιατί στην Τσιμισκή σίγουρα δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα :lol:

θα σε κάνω εικόνισμα ρε φίλε εάν γλιτώσω το σφυράκι :)


Αυτο γινετε γιατι το υλικο σου εχει υγρασια λιγο παραπανω απο οσο πρεπει ,αν η διαφορα υγρασιας ειναι μικρη και μπορουσες να ζεστανεις την πρεσσα θα ειχες αποτελεσμα.
παρε ενα τσουβαλι καλαμποκι αν δεν βρισκεις να σου φερω βαλε σε ενα κουβαδακι(ειναι αρκετο) και δοκιμασε στην αρχη σκετο καλαμποκι.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75928 από mastoras
Καλημέρα Σάκη.

Περιμένω να μου φέρουν μια μικρή ποσότητα καλαμπόκι, και φεύγω να πάω να το δοκιμάσω στην μηχανή. Να ψάξω και για υγρασιόμετρο. Τσουβάλι όμως θα χρειαστώ σίγουρα, αφού το καλαμπόκι χρειάζεται συνεχώς.

Και όλη αυτήν την εβδομάδα θα είμαι στο Καλοχώρι....και βάλε, περιμένοντας να βγάλει η μήτρα πράγμα. Οπότε εάν προγραμματίσεις μια βόλτα προς τα εκεί θα σου ήμουν υπόχρεος......και θα ανταποδώσω. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75997 από Npapapetroy
Καλημέρα και απο μένα! Νεό μελλος, σας βρήκα σε αναζήτηση που έκανα για την παραγωγή για οικιακη χρηση.

Παιδια απο τα λιγα που ξερω και βλεπω, το να φτιαξεις μια πρεσα για πελλετ, δεν φαινεται δυσκολο! Βεβαια δεν ξερω για το κοστος, αλλα σαν κατασκευή δεν φαινεται να ειναι δυσκολη!

Εχει φτιαξει κανεις σας δικια του πρεσα?

Συγνωμη αν απαντιεται η ερωτηση μου, αλλα θελει πολυ διαβασμα το παρον θεμα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75999 από Npapapetroy

mastoras έγραψε: Καλημέρα Σάκη.

Περιμένω να μου φέρουν μια μικρή ποσότητα καλαμπόκι, και φεύγω να πάω να το δοκιμάσω στην μηχανή. Να ψάξω και για υγρασιόμετρο. Τσουβάλι όμως θα χρειαστώ σίγουρα, αφού το καλαμπόκι χρειάζεται συνεχώς.

Και όλη αυτήν την εβδομάδα θα είμαι στο Καλοχώρι....και βάλε, περιμένοντας να βγάλει η μήτρα πράγμα. Οπότε εάν προγραμματίσεις μια βόλτα προς τα εκεί θα σου ήμουν υπόχρεος......και θα ανταποδώσω. :)



Mastora, επειδη ειμαι και εγω της περιοχης (Σινδο δουλευω), μηπως να μου ελεγες για το που περιπου βρισκεσαι να ερχομουν να επαιρνα μια γευση στην παραγωγή pellet????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76138 από xrysafis72

Npapapetroy έγραψε: Καλημέρα και απο μένα! Νεό μελλος, σας βρήκα σε αναζήτηση που έκανα για την παραγωγή για οικιακη χρηση.

Παιδια απο τα λιγα που ξερω και βλεπω, το να φτιαξεις μια πρεσα για πελλετ, δεν φαινεται δυσκολο! Βεβαια δεν ξερω για το κοστος, αλλα σαν κατασκευή δεν φαινεται να ειναι δυσκολη!

Εχει φτιαξει κανεις σας δικια του πρεσα?

Συγνωμη αν απαντιεται η ερωτηση μου, αλλα θελει πολυ διαβασμα το παρον θεμα!

τη εψαξα και εγω να φτιαξω μια χειροποιητη πρεσσα αλλα θα μου εβγαινε ο κουκος αηδονι.μην πλεξει με γιατρο, δηκηγορο, και μηχανουργειο.παρε καλητερα μια ετοιμη.αν ενα ανταλακτικο στοιχηζει π.χ 5 ευρο απο την εταιρια αλλα δεν το βρησκεις και πας σε μηχανουργειο να στο κατασκευαση .κατι απλο να ειναι το 50αρικο δεν το γλιτωνης.ειμαι αγροτης και ειμαι παθον με τα μηχανουργεια αλλα καλα να ειναι και αυτη γιατι πολλα μηχανηματα που ειναι παλια και δεν υπαρχουν ανταλακτικα δουλευουν χαρι σε αυτους!!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.195 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ