Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75469 από mitsos740
Mastora τα λουριά του σφυρομυλου είναι λίγο λασκα; Η μας ξεγελά η φωτογραφία;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by mitsos740.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75499 από mastoras
Καλή και ευχάριστη Κυριακή κύριοι.

Ειναι σημαδιακό και γενεθλιακό το 100στο πόστ του mitsos740 στο θέμα Παραγωγή Πέλλετ (Pellets) για ιδιόχρηση

Χρόνια Πολλά σε όλους μας :lol:

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας. Μαζί με εμένα βοηθούνται πολλοί άλλοι, και δεκάδες ακόμα μελλοντικοί πελλετοφτιάχτες που θα έρθουν στο μέλλον στην παρέα μας.

Πέρασε παραπάνω από ένας χρόνος που ξεκίνησε το μεγάλο ενδιαφέρον μου για την παραγωγή πέλλετ, με αφορμή τα πρώτα ποστ του φίλου και πρωτοπόρου antisakis.

Οταν για πρώτη φορά είδα το βίντεο στο πρώτο πόστ αυτού του θέματος με την οικιακή μηχανή να βγάζει πέλλετ, που στην συνέχεια μπορούμε αυτό να το χρησιμοποιήσουμε σαν καύσιμο για να ζεστάνουμε σχεδόν δωρεάν τα σπίτια μας, ανατρίχιασε όλο μου το κορμί από λαχτάρα να καταφέρω μια μέρα να κάνω και εγώ κάτι ανάλογο με αυτό που είδα.

Η πολυπόθητη στιγμή ήρθε τελικά, και τώρα επάνω από την πρέσα, χαίρομαι σαν μικρό παιδί αδιαφορώντας για ότι κακό γίνεται αυτές τις εποχές και υπάρχει γύρω μας.

Πρώτα ο Θεός και η γλυκιά περιπέτεια για εμένα με την πραγματική προσπάθεια παραγωγής πέλλετ για ιδιόχρηση, έχει ξεκινήσει ήδη.

stratis 1 το πριονίδι με λάδι το εξάντλησα σε κάθε αναλογία......ακόμα και σκέτο λάδι, όσων αφορά την λίπανση.

chris lam όντως για το καλαμπόκι μιλάνε όλοι, προς το παρών δεν έχουμε θέμα στον καθαρισμό η στην λίπανση. Στην πίεση που ασκεί το ρόλλερ ......ίσως, αλλά εφόσον βουλώνει αμέσως η μήτρα θεωρώ ότι η πίεση είναι αρκετή.

xrysafis72 είναι στα άμεσα σχέδια το υγρασιόμετρο για να συμπληρωθεί το "σχήμα" ίσως είναι υπερβολή τόσο ακριβό εργαλείο, αλλά κάτι παρόμοιο σίγουρα. Αλλά και ξερό τελείως υλικό έριξα, και αντί να βγεί απο την άλλη μεριά σκόνη σκέτη, η μήτρα πάλι βούλωνε ΑΜΕΣΩΣ.

mitsos740 link δεν έχω προς το παρών, περίεργο θα σου φανεί αλλά ούτε και πολλά στοιχεία για το μηχανημα, δεν μας χρειάζονται κιόλας. Είναι μια πρέσσα με μήτρα 225cm διάμετρο, τριφασική 7.5 ιππών, με μειωτήρα και κίνηση στα διπλά ρόλλερ που διαθέτει.

osakis Χρυσό γυαλί χρυσό Μαλί χρυσή καρδία ΣΑΚΗΣ μάλαμα !!!!!!!! Τίποτα δεν είναι τυχαίο. ;)
ακουλουθώ ότι γράφεις, αλλά δεν έχω θέμα ότι δεν βγαίνει πέλλετ η τίποτα άλλο. Βουλώνει η μήτρα αμέσως με την πρώτη χούφτα, με ότι αναλογία μίγματος ρίξω μέσα.....ακόμα και ξερό τελείως υλικό. Νομίζω ότι δεν έχω μεγάλη ταχύτητα περιστροφής των ρόλλερ, σε σχέση με άλλες πρέσσες [περιστρεφόμενη μήτρα] που έχω δει. Δεν ξέρω εάν αυτό οφείλετε στον μειωτήρα, όπως επίσης και για αυτόν τον λόγο δεν ζεσταίνεται καθόλου όσες ώρες και να την αφήσω να δουλεύει, με η χωρίς υλικό.
Κάποια στιγμή έριξα και ροκανίδια ξύλου, βούλωσε και πάλι αμέσως η μήτρα, άρχισε βέβαια να καπνίζει από θερμοκρασία, αλλά αυτό οφείλονταν μάλλον στο ξύλο που το έκανε τελικά παστουρμά από την πολύ πίεση και ρολάρισμα.

Θα δούμε στην συνέχεια, αφού συνεχίσω από δευτέρα με αμείωτο ρυθμό τις δοκιμές, και τις ιδιαίτερες ρυθμίσεις που πιθανόν θα χρειάζεται μια τέτοια πρέσσα νέου τύπου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75501 από mastoras

mitsos740 έγραψε: Mastora τα λουριά του σφυρομυλου είναι λίγο λασκα; Η μας ξεγελά η φωτογραφία;


Είναι όντως λίγο λάσκα, και μόλις τα είχα περάσει επάνω στις τροχαλίες. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με τον σφυρόμυλο, καθώς το θρύμμα που χρειαζόμουν το έβγαλε σε 5 λεπτά.

Αυτή δεν είναι απλή μηχανούλα, είναι γουρούνι άγριο για μεγάλα γούστα. Προορίζεται για μεγάλες παραγωγές και βαριά χρήση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75693 από antisakis

mastoras έγραψε: Καλημέρα σύντροφοι πελλετοφτιάχτες η πελλετοπαραγωγοί.

Στην πρώτη μου απόπειρα "φτιάξε πέλλετ" αμέσως κατάλαβα πως εάν τελικά δεν σε λένε Σάκη ......πέλλετ δεν βλέπεις με τίποτα. :lol: :lol:
Μήτρες βουλωμένες να χορτάσει το μάτι σας.
Προς το παρών μπορώ να δώσω άνετα συμβουλές με ποιόν τρόπο μπορείτε γρήγορα και απλά να ξεφρακάρεται τις εκατοντάδες βουλωμένες τρύπες της μήτρας μια πρέσσας πέλλετ. :(


αχαχαχαχ!!!
Αφου ειπαμε οι τρυπες ανοιγουν αμεσως με λιγο καλαμποκι η σιταρι,
γελαω γιατι αυτο με το σφυρακι και τις τρυπες μια μια το εκανα και γω.
Πες μου ομως το υλικο κολουσε πανω στην μητρα η μονο οι τρυπες βουλωναν;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75769 από mastoras
Σάκη καλησπέρα.

Υπήρξαν μία δύο περιπτώσεις που το υλικό κολλούσε επάνω στην μήτρα, αφού πρώτα φυσικά είχαν βουλώσει οι τρύπες. Αλλά γενικά στις περισσότερες δοκιμές βούλωναν μόνο οι τρύπες.

Αυριο θα πάρω σβάρνα την αγορά για βρω καλαμπόκι, σιτάρι υπάρχει στο μαρκετ για τα κόλιβα, αλλά καλαμπόκι :huh:

Ελπίζω στην πλατεία εμπορίου στην φράγκων να έχει μείνει κανένας παππούς παλιός έμπορος σιτηρών. Γιατί στην Τσιμισκή σίγουρα δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα :lol:

θα σε κάνω εικόνισμα ρε φίλε εάν γλιτώσω το σφυράκι :)
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75808 από stamatakis
καλησπερα στην παρεα
πρωτα πρωτα να πω τα καλοριζικα στον φιλο τον mastora για τα καινουργια εργαλια και δευτερον λιγη υπομονη
το καλο πραμα λει αργη .... αντε και καλα πελλετιασματα

και κατι ακομα εγω ρε παιδια δεν εχω καθαριση ποτε τησ τριπες απο την μιτρα αλλα δεν εχω και κανενα προβλημα πρεπει κατηε που τελειωνη η παραγωγη να καθαριζωντε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.196 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ