Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27284 από kosmidis80
Θα παιξεις με το stal της λαμας, δεν ξερω σε αυτα τα μηχανηματα αλλα νομιζω το stal52 θα σε καλυψει!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stamatakis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27695 από stamatakis
σας ευχαριστω για της απαντησης σας μια ερωτιση ακομα ολο το υλικο που εχω ειναι απο ελια και αμπελι
θελω να μου πιτε τι κοσκινο να βαλω μεσα ποσα χιλιοστα να ειναι οι τριπεσ για να το δουλευη ευκολα η πελετομιχανη ευχαριστω.......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27731 από osakis
εγω το εκανα με 4mm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27960 από antisakis

stamatakis έγραψε: σας ευχαριστω για της απαντησης σας μια ερωτιση ακομα ολο το υλικο που εχω ειναι απο ελια και αμπελι
θελω να μου πιτε τι κοσκινο να βαλω μεσα ποσα χιλιοστα να ειναι οι τριπεσ για να το δουλευη ευκολα η πελετομιχανη ευχαριστω.......



Εχω κανει με 6αρι κοσκινο 1500 κιλα ελια με αμπελι.
Νομιζω ομως πως το 4αρι θα ειναι καλυτερο πιο ξεκουραστο για την πρεσσα.
Δοκιμασα 5αρι αλλα ο σφυρομυλος αργουσε πολυ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arel

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27990 από Ronin
Απαντήθηκε από Ronin στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

tasosp έγραψε: σημερα δοκιμασα πριονιδι απο δρενια κ κανει τελειο πελλετ. μονο που ζοριζει την μηχανη σε σχεση με το ροκανιδι απο ελατο. Ανακατεμενο ροκανιδι ελατο με λιγο πριονιδι δρενιο βγαζει αριστο πελλετ κ χωρις πολυ ζορι


Γεια σας και από έμενα. Καταρχάς συγχαρητήρια για το site. Με αφορμή την παράθεση του φίλου παραπάνω θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία. Περνάτε απευθείας από τη μηχανή για πέλλετ το ροκανίδι χωρίς να το κάνετε πριονίδι? Αυτό δεν επηρεάζει σημαντικά τη ζωή της μήτρας???
Παράλληλα μήπως υπάρχει κάποιος που να βρίσκετε κοντά στο Λαύριο και να έχει πρέσα γα πέλλετ? Έχω πρώτη ύλη αλλά ακόμη δεν έχω μπει στην διαδικασία της παρασκευής μιας και δεν έχω ακόμη πρέσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28046 από tasosp
το ροκανιδι που εχω ειναι απο ελατο κ ειναι πολυ μαλακο κ λεπτο . ειναι κατι αναμεσα σε πριονιδι κ ροκανιδι. αν ειναι σκληρο ροκανιδι ζοριζεται . εγω ριχνω κ λιγο πριονιδι απο καστανια η δρενιο κ βγαζει τελειο πελλετ

μη δια φοβον αλλα δια το δεον απεχεσθαι αμαρτηματων (Δημοκριτος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.208 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ