Ηλεκτρολογικά για πελλετομηχανές

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8441 από thlanarass
Εγω εχω στο μαγαζι μου 3φασικο.
στον ηλεκτρικο πινακα εχει τρεις ασφαλειες των 35 αμπερ.(προφανος μια καθε φαση??? )

μεχρι ποσους ιππους μοτερ (KW??) μπορω να βαλω εστω χωρις να δουλευει τιποτα αλλο ωστε να δω ποιος ειναι ο μεγαλυτερος που σηκωνει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8443 από Αgrovann

thlanarass έγραψε: Εγω εχω στο μαγαζι μου 3φασικο.
στον ηλεκτρικο πινακα εχει τρεις ασφαλειες των 35 αμπερ.(προφανος μια καθε φαση??? )

μεχρι ποσους ιππους μοτερ (KW??) μπορω να βαλω εστω χωρις να δουλευει τιποτα αλλο ωστε να δω ποιος ειναι ο μεγαλυτερος που σηκωνει?


Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με αυτά τα μηχανήματα και αν κάνεις εκκίνηση με αστέρα\τρίγωνο μπορεις και διπλάσια φορτία να χειριστείς και να μαγειρεύεις και .....μεζεδάκια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8445 από dimitris-evia
15 hp χαλαρα με 16 Αmper ανα φαση ασφαλεια να υπολογηζεις οτι ενας hp einai 750 w

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8447 από γιαννης
μπες εδω και κανε οτι υπολογισμο θελεις οσα αμπερ σου βγαζει το κανεις δια 3 φασεις www.generatorsofhouston.com/pwrcalc.php

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8453 από γιαννης
10 hp 15 amp ανα φασει 15hp 23 amp ανα φασει .20 hp 30 amp ανα φασει 30hp 45 amp ανα φασει στη λειτουργια και παντα με εκκινησει αστερα τριγωνο και να ξερεις οτι στην εκκινηση ειναι παραπανω αμπερ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8510 από pantelis1973

kostas.b έγραψε: Για τα παιδια που ρωτανε για το ρευμα επειδη εχω μια πελλετομηχανη η οποια ειναι η KL200C οταν την εγκατεστησα ειχα στον πινακα του τριφασικου ρευματος μια ασφαλεια 10Α με αποτελεσμα οταν η μηχανη ζοριζοτανε να μου πεφτει.

Τοποθετησα ασφαλεια των 30Α και ολα ΟΚ.

Η συγκεκριμενη μηχανη εχει εναν πινακα με δυο οργανα.Το ενα ειναι βολτομετρο και το αλλο αμπερομετρο.Το βολτομετρο δειχνει την ταση του δυκτιου που στην προκειμενη περιπτωση ειναι 380V ενω το αμπερομετρο δειχνει τα amper.Οταν η μηχανη δουλευει ελευθερα δηλαδη δεν πρεσσαρει τα αμπερ ειναι κοντα στα 2Α ενω οταν αρχιζει το πρεσσαρισμα τοτε τα αμπερ ανεβαινουν.

Στην περιπτωση που πρεσσαρουμε πυρηνοξυλο τοτε ρυθμιζουμε την μηχανη να δειχνει περιπου 12Α ενω οταν η μηχανη πρεσσαρει πριονιδι τοτε το ζορισμα μεγαλωνει και γι' αυτο τον λογο αυξανονται και τ' αμπερ.Εγω οταν πρεσσαρα πριονιδι το αμπερομετρο επαιζε μεταξυ 18-22Α.
Η ρυθμιση του πρεσσαρισματος γινεται απο τις δυο αλενοβιδες που βρισκονται δεξια και αριστερα απο το χωνι.Οσο περισσοτερο τις σφιγγεις τοσο περισσοτερο αυξανεται και η δυναμη πρεσσαρισματος οπως και τα αμπερ.
Παντως πανω απο 20Α η μηχανη ζοριζεται αρκετα αλλαζει θορυβο και δεν αποδιδει αρκετα.

Το παραπανω αποδεινυεται και με τον νομο της φυσικης που μας λεει οτι η ισχυς ισουτε με το γινομενο της τασης επι το ρευμα οποτε εχουμε οτι μια μηχανη με ισχυς 7,5 kw στα 380V αποδιδει την μεγιστη ισχυ της οταν την διαπερνα ρευμα περιπου 20Α.

P=V*I αρα I=P/V=7500/380=19.7A.

Οποτε και στον πινακα αν βαλουμε μια 25αρα ή 30αρα ασφαλεια θα μας καλυψει γιατι πολυ απλα δεν προκειται να το δουλεψουμε με υωηλοτερο ρευμα.

Τωρα για τα παιδια που θα ηθελα να παραγγειλουν την ΚΛ200Β καλο θα ηταν να δωσουν αλλα 40 δολαρια και να παρουν την ΚΛ200C η οποια εχει ενα εξτρα ντουλαπακι για μικροεργαλεια πολυ χρησιμο και επισης εχει ολο το μοτερ της καλυμενο με λαμαρινα επισης αρκετα χρησιμο μιας και ειναι προστατευμενο απο τις σκονες και τυχον νερα και υγρασια.


Για την ομαδικη παραγγελεια ειμαι μεσα για τον μικρο μονοφασικο σφυρομυλο CF158.Eυχαριστω εκ των προτερων τα παιδια που θα τρεξουν το ολο θεμα.


Κωστα δηλαδη εγω που σκεφτομαι να παρω την μικρη μονοφασικη KL120B για να την δουλεψω με γεννητρια, με το πριονιδι δεν προκειτε να κανει δουλεια..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ