Αγορά πελλετόπρεσας απο Κίνα

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7659 από mastoras
Αν και δεν είμαι fan των αγορών από την Κίνα σε σχέση με άλλους πατριώτες που κουβάλησαν όλα τα προϊόντα της κινέζικης βιομηχανίας στην χώρα μας, και μάλιστα χωρίς δασμούς, εντούτοις κάνω μια έρευνα για μια αγορά πελλετομηχανης κατευθείαν από Κινέζο κατασκευαστή, που όπως αναφέρει στο site του, έχει μεγάλη εμπειρία στο πελλετ.

Η μηχανή στην Ελλάδα κοστίζει 1900 ευρώ.

Ο κινέζος μου πουλάει την ίδια μηχανή 950 δολάρια

Σε ένα μήνα η μηχανή θα φτάσει στον Πειραιά με κόστος 20 δολάρια

Αν ρωτήσω πόσο και εάν θα πληρώσω τελωνείο μπορεί να μην γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει.

Το πόσο θα κοστίσει και πως θα φέρω την μηχανή από τον Πειραιά στην Θεσσαλονίκη και αυτό ακούγεται ευκολο, αλλά τελικά στην πράξη δεν είναι.

Και εδώ θέλω να ρωτήσω.

Εσείς θα μπαίνατε σε αυτήν την διαδικασία ?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7668 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Απ: Αγορά πελλετόπρεσας απο ΚΙΝΑ

mastoras έγραψε: Αν και δεν είμαι fan των αγορών από την Κίνα σε σχέση με άλλους πατριώτες που κουβάλησαν όλα τα προϊόντα της κινέζικης βιομηχανίας στην χώρα μας, και μάλιστα χωρίς δασμούς, εντούτοις κάνω μια έρευνα για μια αγορά πελλετομηχανης κατευθείαν από Κινέζο κατασκευαστή, που όπως αναφέρει στο site του, έχει μεγάλη εμπειρία στο πελλετ.

Η μηχανή στην Ελλάδα κοστίζει 1900 ευρώ.

Ο κινέζος μου πουλάει την ίδια μηχανή 950 δολάρια

Σε ένα μήνα η μηχανή θα φτάσει στον Πειραιά με κόστος 20 δολάρια

Αν ρωτήσω πόσο και εάν θα πληρώσω τελωνείο μπορεί να μην γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει.

Το πόσο θα κοστίσει και πως θα φέρω την μηχανή από τον Πειραιά στην Θεσσαλονίκη και αυτό ακούγεται ευκολο, αλλά τελικά στην πράξη δεν είναι.

Και εδώ θέλω να ρωτήσω.

Εσείς θα μπαίνατε σε αυτήν την διαδικασία ?

mastoras,εγω δεν θα εμπαινα σε αυτην την διαδικασια,γιατι ειναι η αγορα,ειναι τα μεταφορικα απο την Κινα,ο εκτελωνισμος,ο Φ.Π.Α(να μην σε πουν και φοροφυγα)και με ποιον θα εχεις να κανεις στον Πειραια,δωσε εδω δωσε εκει,στο τελος το κερδος θα ειναι πολυ μικρο,και το τρεξιμο πολυ.Θα προτιμουσα να παρω,ειτε απο εδω,ειτε απο χωρα της Ευρωπης,φυσικα για εγγυηση κανενας λογος.Αλλωστε αυτοι δεν αγοραζουν μια μηχανη μονο,αγοραζουν πολλα κοματια και συμφερει.Ανταλλακτικα υπαρχουν πολλα,αλλα μολις χαλαει κατι πρεπει να το κανεις εσυ ο ιδιος σε μηχανουργειο,για να βαλεις καλη ποιοτητα υλικο,για να κρατησει,πιο καλα μια μηχανη χωρις μοτερ,και να βαλεις ενα απο εδω,γιατι αν κολησει,τοτε καηκες.Ειναι μεγαλη αποφαση. :angry:

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7672 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Αγορά πελλετόπρεσας απο ΚΙΝΑ

mastoras έγραψε: Αν και δεν είμαι fan των αγορών από την Κίνα σε σχέση με άλλους πατριώτες που κουβάλησαν όλα τα προϊόντα της κινέζικης βιομηχανίας στην χώρα μας, και μάλιστα χωρίς δασμούς, εντούτοις κάνω μια έρευνα για μια αγορά πελλετομηχανης κατευθείαν από Κινέζο κατασκευαστή, που όπως αναφέρει στο site του, έχει μεγάλη εμπειρία στο πελλετ.

Η μηχανή στην Ελλάδα κοστίζει 1900 ευρώ.

Ο κινέζος μου πουλάει την ίδια μηχανή 950 δολάρια

Σε ένα μήνα η μηχανή θα φτάσει στον Πειραιά με κόστος 20 δολάρια

Αν ρωτήσω πόσο και εάν θα πληρώσω τελωνείο μπορεί να μην γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει.

Το πόσο θα κοστίσει και πως θα φέρω την μηχανή από τον Πειραιά στην Θεσσαλονίκη και αυτό ακούγεται ευκολο, αλλά τελικά στην πράξη δεν είναι.

Και εδώ θέλω να ρωτήσω.

Εσείς θα μπαίνατε σε αυτήν την διαδικασία ?


Εχω φίλο που έφερε μια τέτοια από Κίνα του κόστισε 1100€ περίπου(μαζί με κανα 2 ανταλλακτικά μια και είναι παλιό μηχανουργός) αλλά μου είπε οτι αν μαζευομασταν καμμια 10αριά θα μας έβγαινε 700-800€. Είναι αυτός που είχα πάει και εβγαλα τις φωτογραφίες με τα pellet από χαρτόνι κλπ . Αν θέλετε μαζεύω περισσότερες πληροφορίες

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7674 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Αγορά πελλετόπρεσας απο ΚΙΝΑ

jnet έγραψε: Εχω φίλο που έφερε μια τέτοια από Κίνα του κόστισε 1100€ περίπου(μαζί με κανα 2 ανταλλακτικά μια και είναι παλιό μηχανουργός) αλλά μου είπε οτι αν μαζευομασταν καμμια 10αριά θα μας έβγαινε 700-800€. Είναι αυτός που είχα πάει και εβγαλα τις φωτογραφίες με τα pellet από χαρτόνι κλπ . Αν θέλετε μαζεύω περισσότερες πληροφορίες


Ο μηχανουργός δεν ψήνεται να κάτσει σε πληκτρολόγιο......αν το έκανε, απλά δεν θα ήταν μηχανουργός. :lol:

Οπότε κ Διαχειριστά παρακαλούμε μαζέψτε όσες πληροφορίες μπορείτε από τον φίλο σας. Δεν θα μας είναι απλώς χρήσιμες, αλλά σε μερικές περιπτώσεις έγκειται θέμα επιβίωσης μερικών συνανθρώπων μας. ;)

Όσο για να μαζευτούμε καμιά δεκαριά αυτό δεν μπορεί να γίνει ούτε στον αιώνα τον άπαντα. Οι Ελληνες δεν φημιζόμαστε για την συλλογικότητα μας. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7680 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Αγορά πελλετόπρεσας απο ΚΙΝΑ

mastoras έγραψε:

jnet έγραψε: Εχω φίλο που έφερε μια τέτοια από Κίνα του κόστισε 1100€ περίπου(μαζί με κανα 2 ανταλλακτικά μια και είναι παλιό μηχανουργός) αλλά μου είπε οτι αν μαζευομασταν καμμια 10αριά θα μας έβγαινε 700-800€. Είναι αυτός που είχα πάει και εβγαλα τις φωτογραφίες με τα pellet από χαρτόνι κλπ . Αν θέλετε μαζεύω περισσότερες πληροφορίες


Ο μηχανουργός δεν ψήνεται να κάτσει σε πληκτρολόγιο......αν το έκανε, απλά δεν θα ήταν μηχανουργός. :lol:
:(


Είπαμε παλιός μηχανουργός. Τωρα είναι εργοστασιαρχης. Αλλά για την φέρει το λέει η ψυχή του. Μια χαρά κάθεται στο πληκτρολόγιο. Ηταν ο καλύτερος μου πελάτης εν ετη 1992 με ενα από τα πρώτα μηχανήματα με Windows NT και SCSI δίσκους για να βαλει πάνω το Pro-Engineer για να σχεδιάζουν καλούπια και μετά να οδηγούν CNC Που θα τα κατασκευάζει :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7741 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Αγορά πελλετόπρεσας απο ΚΙΝΑ


Αυτό το εργαλείο " φώτο επάνω απο Ελλάδα κάτω απο Κινα" παζαρεύω με τον Κινέζο μπάρμπα που λέει θα με βοηθήσει να φτιάξω το καλύτερο πελλετ που υπάρχει στον τόπο μου. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ