Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85643 από Βιομαζιστής

stratis 1 έγραψε:

Με δυο χιλιαδες εκατον πενηντα ευρω, παιρνεις ενα κουβα πελλετ.
Αν αγοραζες μονο τα μαχαιρια του δικου μου μηχανηματος(200ε),και νοικιαζες για μια μερα δινοντας αλλα 50 ευρω το μηχανημα για θρυμματισμο την αλλη μερα αλλα 50 ευρω για τον σφυρομυλο και μια αλλη μερα αλλα 50-100 για μια πρεσσα,ποσο θα σου στοιχιζε ο τονος??
Παλι θα αποκτουσες εμπειρία με τη διαφορα οτι θα εβγαζες το πελλετ της χρονιας σου .
Αν σκεφτει καποιος να νοικιαζει μεγαλα μηχανηματα στους υποψηφιους πελλετοπαραγωγους συμφαιρει και τον ιδιο και τον κοσμο.
Για τεσσερις τονους πελλετ δινουμε ενοικιο εκατον πενηντα με διακοσα ευρω συν την αγορα μαχαιριων που θα τα χρησιμοποιησουμε για αλλα τρια χρονια .
Και απο 100 ευρω να δίναμε ημερήσιο ενοικιο για καθε μηχανημα παλι θα βγαιναμε κερδισμενοι!!!!!!
ΠΟΙΟς διαφωνει???????




Άστο ρε Στρατή, μην το κουράζεις!
Ο mastoras δεν χαμπαριάζει από τέτοια.
Δεν τον ενδιαφέρουν οι ατελείωτες εργατοώρες
Δεν τον ενδιαφέρει ο κόπος και ο ιδρώτας.
Δεν τον ενδιαφέρει το κόστος παραγωγής ανά μονάδα προϊόντος
Δεν τον ενδιαφέρουν οι μελλοντικές ζημιές.
Τον ενδιαφέρει μόνο να δώσει λίγα αρχικά και να βγάλει μόνος του πέλλετς.
Δεν τον ενδιαφέρει αν μπαίνει τελικά μέσα με τα τσαρούχια.
Τον ενδιαφέρει μόνο να φοράει τσαρούχια.
Αυτό και τίποτε άλλο.


Αλήθεια βρε mastoras, τι μάστορας είσαι;
Μαστροχαλαστής;
:)

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85655 από Βιομαζιστής

parth έγραψε: αυτό αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί, νομιζα οτι ειναι μόνο για ζωοτροφές. Τι μεγεθος είναι το προιον που βγαινει απο τον κλαδοτεμαχιστή σου? Ο δικός μου αν και εχει μεγαλη παραγωγή βγάζει πάχους 4-5χιλιοστά, μερικά κλαδάκια λεπτά και φύλλα μπορεί να παιρνούν χωρίς καθόλου τεμμαχισμό. Ενας φίλος έχει το μικρότερο μοντέλο σφυρόμυλου από τον δικό σου, αυτό με το βαρελάκι απο κατω, σκεφτομαι να παω να το δοκιμάσω, αλλα φοβάμαι μην κανω καμια ζημια γιατί μου φαίνεται πολύ ελαφρια κατασκευη.




Ο κλαδοτεμαχιστής μου έχει κόσκινο με τρύπα 2 εκατοστών. Αυτό το υλικό που βγαίνει από αυτόν, περνάω μετά από τον σφυρόμυλο.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μια χαρά το κάνει λεπτότερο. Και μικρά κλαδάκια που τυχαίνουν καμιά φορά πάχους ενός εκατοστού και μήκους 10 - 15 εκατοστών, τα μασάει αγόγγυστα. Αν υπάρχουν και κάποια μεγαλύτερα, τα σπας στα δύο με το χέρι και μετά τα ρίχνεις μέσα.
Αν κάνω και μια μικρή πατέντα και μετατρέψω (μεγαλώσω λιγάκι την είσοδο του θρύμματος) θα μεγαλώσει και η ωριαία απόδοσή του γιατί δεν ζορίζεται καθόλου.
Σημείωσε πως το τσιπ το ρίχνω μέσα από τον σωλήνα που φαίνεται, προσαρμόζοντας στην είσοδό του ένα μικρό χαρτόκουτο που μέσα εκεί ρίχνω το τσιπ.
Με κάποιες λίγες ώρες δουλειάς και με ένα κομμάτι λαμαρίνας, βελτιώνεται αρκετά. Προς το παρόν όμως δεν διαθέτω τον απαιτούμενο χρόνο για την μετατροπή.
Αυτή η εργασία όμως είναι προγραμματισμένη για αργότερα.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85657 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Το γυρνάς από εδώ....το γυρνάς από εκεί....πάλι σε έμενα καταλήγεις. :)

Η αγάπη σου προς το πρόσωπο μου είναι εμφανής, εύκολα το αντιλαμβάνεται κανείς.

Τέλος πάντων......δεν θα κάνω λογοπαίγνιο αλληλοφαγώματος μαζί σου, αλλά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω.

Λοιπόν, θα αναλάβω να σου ανταλλάξω τα μικρά μηχανήματα που έχεις, και σου χάλασαν την διάθεση, και την όρεξη για κάτι δημιουργικό, με νέα μεγαλύτερα [δική σου επιλογής] και αρκετά επαγγελματικά, με τιμές που δεν θα βρεις πουθενά φθηνότερες.

Είσαι ? :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85670 από Βιομαζιστής

mastoras έγραψε: Το γυρνάς από εδώ....το γυρνάς από εκεί....πάλι σε έμενα καταλήγεις. :)

Η αγάπη σου προς το πρόσωπο μου είναι εμφανής, εύκολα το αντιλαμβάνεται κανείς.

Τέλος πάντων......δεν θα κάνω λογοπαίγνιο αλληλοφαγώματος μαζί σου, αλλά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω.

Λοιπόν, θα αναλάβω να σου ανταλλάξω τα μικρά μηχανήματα που έχεις, και σου χάλασαν την διάθεση, και την όρεξη για κάτι δημιουργικό, με νέα μεγαλύτερα [δική σου επιλογής] και αρκετά επαγγελματικά, με τιμές που δεν θα βρεις πουθενά φθηνότερες.

Είσαι ? :)



Χαχαχαχαχαχαχα! Είσαι ο αγαπημένος μου γι΄ αυτό!

Δεν σκέφτομαι να κάνω πέλλετς πια. Κατέληξα στο να χρησιμοποιώ για καύση, βιομάζα.
Θα αγοράζω πυρηνόξυλο έτοιμο και συσκευασμένο προς 135€ τον τόνο μαζί με το ΦΠΑ.
Τα κλαδέματα που βρίσκονται σε μια κοντινή απόσταση από το σπίτι μου, (έως 2 χιλιόμετρα το πολύ) θα τα κόβω με τα μηχανήματα που έχω ήδη -και θα τα μεταφέρω με το φορτηγάκι που έχω αγοράσει ήδη γι' αυτό το σκοπό- μέχρι να σκορπίσουν και θα το αναμιγνύω με το πυρηνόξυλο.
Αποθηκευτικό χώρο για βιομάζα μεγαλύτερης ποσότητας των 2 - 3 τόνων (συμπεριλαμβανομένου και του πυρηνόξυλου) δεν διαθέτω γιατί θα μου λείψει από άλλη δουλειά.
Πέταξα ήδη μέχρι τώρα περί τα 6000 χιλιάρικα (όλος ο εξοπλισμός) με αυτή την βλακεία.
Δεν πετάω άλλα.
Υπάρχει όμως η περίπτωση να βελτιώσω κατά τι τα υπάρχοντα μηχανήματα με διάφορες πατέντες και με μικρό κόστος.
Ως εκεί.

Ευχαριστώ για την διάθεσή σου να με βοηθήσεις δια της αποσύρσεως.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85677 από Βιομαζιστής
Μπορείς όμως να βοηθήσεις κάποιον άλλον που ενδιαφέρεται να αγοράσει τώρα καινούργια μηχανήματα με φτηνή τιμή. Όχι όμως μόνο φτηνή τιμή αλλά και σωστά μηχανήματα.
Τι να τον κάνεις τον τεράστιο σφυρόμυλο αν δεν έχεις τριφασικό;
Τι να τον κάνεις αν έχεις τριφασικό και τα κλαδέματα είναι σε χωράφι μακρυά από τον χώρο σου και εσύ δεν διαθέτεις μεγάλο μεταφορικό μέσο και θα πρέπει να τα κόβεις στην ύπαιθρο και να μεταφέρεις μόνο γεμάτα με θρύμμα σακιά που καταλαμβάνουν λιγότερο χώρο αλλιώς θα πηγαίνεις και θα έρχεσαι άδικα πολλές φορές κατασπαταλώντας καύσιμα και κόπο;
Τι να την κάνεις την πρέσα την τριφασική όταν δεν έχεις το ανάλογο ρεύμα όπως προείπα;
Τι να την κάνεις την βενζινοκίνητη ή την πετρελαιοκίνητη που θα σε ξεσκίσουν σε ακριβά καύσιμα, υπερβολικό θόρυβο και μικρές αποδόσεις με τρελό κοστολόγιο ανά κιλό;
Ο μόνος λόγος που γράφω είναι για να μεταφέρω τις εμπειρίες μου στους άλλους και να μην πάθουν ότι έπαθα εγώ.
Φιλιά.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85691 από Βιομαζιστής
Και το συνεχίζω...
Το θέμα είναι να δώσεις στον άλλο να καταλάβει σφαιρικά τι τον περιμένει από αυτή την δουλειά. Διότι σέρνεται πλάνη μεγάλη.
Όποιος προσπαθεί να γλυτώσει χρήματα εξ αρχής, θα τα πληρώσει αργότερα σε ακριβά καύσιμα, σε ζημιές και σε υπερβολικές εργατοώρες.
Τον ρώτησες αλήθεια τον καθένα τι δεν διαθέτει από τα παραπάνω; Γιατί του προσφέρεις μόνο μια μαγική εικόνα;
Πρόσφερέ του την ρεαλιστική πραγματικότητα (αν την κατέχεις γιατί αν δεν την κατέχεις μόνο κακό κάνεις) και ασ' τον να διαλέξει όπως αυτός επιθυμεί. Μην του δείχνεις μόνο το τυρί αλλά του κρύβεις την παγίδα.
Δεν το γράφω ειδικά για σένα ή μόνο για σένα. Γενικά μιλάω.
Και εσύ δεν νομίζω πως το κάνεις επίτηδες αυτό που κάνεις. Το κάνεις όμως από άγνοια (γνωρίζοντας μόνο θεωρία) και πιστεύοντας σε μια ιδέα που σε κάποιους άλλους, στους περισσότερους δηλαδή, δεν αρέσει αν είναι να την πληρώνουν χρυσάφι.
Δεν ξέρω αν αυτό φαντάζει ως επίθεση προς το άτομό σου. Δεν είναι.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.124 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ