Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85623 από Βιομαζιστής

mastoras έγραψε:
Δεν ξέρω Βιομαζιστή πως μεταχειρίστηκες τον κλαδοτεμαχιστή σου, αλλά ο δικός μου μετά από 1 τόνο τεμαχισμού παραμένει καινούργιος, όπως τον έβγαλα από το κουτί. Μια μικρή φθορά μόνο στον ιμάντα, που αυτό ήταν από δική μου αμέλεια. Δεν θυμάμαι όμως πόσα γεμίσματα στο tank έκανα......αλλά δεν μπορεί να ήταν παραπάνω από 5-6 [μικρό tank] .....με πολύ χρόνο άσκοπης λειτουργίας.

Φέτος θα έχω συγκεκριμένες μετρήσεις.




Εγώ δεν λέω ότι ξόδεψες παραπάνω καύσιμο.
Το ρεζερβουάρ σου μάλλον είναι των 4 λίτρων.
6 γεμίσματα Χ 4 λίτρα μας κάνουν 24 λίτρα.
24 λίτρα Χ 1,75€ η βενζίνη = 42€
42 ευρώ βενζίνη μόνο για τον θρυμματισμό.
Αν βάλεις και τα γάντια που θα καταστρέψεις για να μην καταστρέψεις τα χέρια σου, έχουμε και λέμε:
10 ζευγάρια γάντια Χ 2,5€ = 25€
(έχω υπολογίσει πως χαλάω περίπου ένα ζευγάρι δερμάτινα γάντια των 2,5€ / 100 κιλά ξερού θρύμματος περίπου συμπεριλαμβανομένου και της συλλογής του)
Αν βάλεις και το καύσιμο μεταφοράς των κλαδεμάτων ή του θρύμματος από το χωράφι μέχρι τον τόπο εναπόθεσής του προς ξήρανση με το αυτοκίνητο ή το φορτηγό...
Αν βάλεις και το κόστος του ρεύματος όταν το περάσεις από το σφυρόμυλο...
Για κάνε την σούμα να δεις πόσο κοστίζει 1 τόνος έτοιμου θρύμματος προς πελλετοποίηση με τα δικά μας οικτρά μηχανήματα.
Είναι λίγα; Είναι φτηνά για μόνο ένα τόνο τσιπ;
Για τις ώρες εργασίες και τον ιδρώτα, ας μην το συζητήσουμε τώρα.
It makes me feel as a Pakistani boy! :(

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85624 από parth
Απαντήθηκε από parth στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Βιομαζιστής έγραψε:
Με 550€ μπορείς να πάρεις σφυρόμυλο 3HP Ιταλικό καινούργιο.
Εγώ τόσο τον πήρα πέρυσι.


τί μοντέλο ήταν και απο που τον πήρες? ειχε διαφορα κοσκινα μαζί?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85630 από stratis 1

mastoras έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Ρε μαστορα υπαρχουν και τροχοσπιτα αλλα δεν ειδα κανενα να μενει μονιμως σε τροχοσπιτο εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.Ολοι σε κανονικα σπιτια μενουν και τα πληρωνουν ακριβα.

Το οτι βγαζει καποιο μηχανημα κατευθειαν πελλετ απο ξυλο απευθυνεται σε τελειως ασχετα με το θεμα μας ατομα που νομιζουν οτι με ενα μηχανημα θα κανουν τη δουλεια τους.
Θεωρουν χαζο τον 'βαλαντη' που ξοδεψε εκατομμύρια ευρο για να φτιαχνει πελλετ ενω αυτοι ΘΑ κανουν τη δουλεια τους με ελαχιστα χιλιαρικακια .


Για τα τροχόσπιτα δεν χρειάζεται να πούμε περισσότερα, γιατί δεν θα αργήσει να έρθει η ώρα που τα τροχόσπιτα θα είναι πλέον η μονιμη κατοικία πολλών.

Οντως πολλοί εξ αρχής ΝΟΜΙΖΟΥΝ.....αυτό είναι αλήθεια. Για αυτό είμαι της άποψης, όσοι θέλουν να ασχοληθούν να πάρουν μικρά φθηνά μηχανήματα για αρχή, να πειραματιστούν, και στο τέλος θα έχουν με σιγουριά καταλήξει κάπου.

Με αυτόν τον τρόπο το "ΝΟΜΙΖΟΥΝ" θα τους βγει πολύ φθηνά.....η ζημία, η το γούστο. :)

Κλαδοτεμαχιστής 700 ευρω
Σφυρόμυλος 1.5 550 >>
Πρέσα μίνι 900 >>
Σύνολο 2150 >>

Ετσι έβγαλες τον πρώτο σου τενεκέ πέλλετ...... :lol:

...... από εκεί και πέρα επιλέγεις τους τόνους που θέλεις, και προχωράς στο χοντρό παιχνίδι.

Αλλιώς παραμένεις εκεί που είσαι, παίζοντας με τα παιδιά σου τον ρόλο του πελλετοπαραγωγού.




Με δυο χιλιαδες εκατον πενηντα ευρω, παιρνεις ενα κουβα πελλετ.
Αν αγοραζες μονο τα μαχαιρια του δικου μου μηχανηματος(200ε),και νοικιαζες για μια μερα δινοντας αλλα 50 ευρω το μηχανημα για θρυμματισμο την αλλη μερα αλλα 50 ευρω για τον σφυρομυλο και μια αλλη μερα αλλα 50-100 για μια πρεσσα,ποσο θα σου στοιχιζε ο τονος??
Παλι θα αποκτουσες εμπειρία με τη διαφορα οτι θα εβγαζες το πελλετ της χρονιας σου .
Αν σκεφτει καποιος να νοικιαζει μεγαλα μηχανηματα στους υποψηφιους πελλετοπαραγωγους συμφαιρει και τον ιδιο και τον κοσμο.
Για τεσσερις τονους πελλετ δινουμε ενοικιο εκατον πενηντα με διακοσα ευρω συν την αγορα μαχαιριων που θα τα χρησιμοποιησουμε για αλλα τρια χρονια .
Και απο 100 ευρω να δίναμε ημερήσιο ενοικιο για καθε μηχανημα παλι θα βγαιναμε κερδισμενοι!!!!!!
ΠΟΙΟς διαφωνει???????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85632 από Βιομαζιστής

parth έγραψε:

Βιομαζιστής έγραψε:
Με 550€ μπορείς να πάρεις σφυρόμυλο 3HP Ιταλικό καινούργιο.
Εγώ τόσο τον πήρα πέρυσι.


τί μοντέλο ήταν και απο που τον πήρες? ειχε διαφορα κοσκινα μαζί?




Ναι, έχει 3 κόσκινα μαζί. Είναι αυτό με τα 3 πόδια (συνήθως κόκκινου χρώματος) που χρησιμοποιείται για την άλεση ζωοτροφής.
Αλέθει πολύ εύκολα το τσιπ που έχει βγει από τον θρυμματιστή και το κάνει υλικό έτοιμο προς πελλετοποίηση ή για απευθείας καύση.
Η απόδοσή του είναι περίπου 150 - 200 κιλά την ώρα. Με ελάχιστο κόπο γι' αυτόν που τον ταΐζει. Καμιά απολύτως σχέση με την κούραση που προσφέρει απλόχερα ο κλαδοτεμαχιστής.
Χρησιμοποιώ το μεγαλύτερο κόσκινο. Το μικρότερο από όλα, μετατρέπει το καλαμπόκι σε αλεύρι. Σε ξύλο δεν το έχω δοκιμάσει.
Από Αλίαρτο τον πήρα.
Τον ίδιο τον βρήκα στον Πειραιά (στο internet) 750€.
































Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85638 από parth
Απαντήθηκε από parth στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
αυτό αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί, νομιζα οτι ειναι μόνο για ζωοτροφές. Τι μεγεθος είναι το προιον που βγαινει απο τον κλαδοτεμαχιστή σου? Ο δικός μου αν και εχει μεγαλη παραγωγή βγάζει πάχους 4-5χιλιοστά, μερικά κλαδάκια λεπτά και φύλλα μπορεί να παιρνούν χωρίς καθόλου τεμμαχισμό. Ενας φίλος έχει το μικρότερο μοντέλο σφυρόμυλου από τον δικό σου, αυτό με το βαρελάκι απο κατω, σκεφτομαι να παω να το δοκιμάσω, αλλα φοβάμαι μην κανω καμια ζημια γιατί μου φαίνεται πολύ ελαφρια κατασκευη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85640 από stratis 1

Βιομαζιστής έγραψε: Βρε Στρατή, δεν βγάζεις καμιά φωτογραφία τα εντόσθιά του μπας και τον αντιγράψουμε και βρούμε την υγειά μας; Τον έχουμε που τον έχουμε τον κινητήρα που τρώει τζάμπα την βενζίνη του και φτύνει μόνο 100 - 120 κιλά την ώρα.






Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βιομαζιστής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.165 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ