Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85589 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Βιομαζιστής έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Μαστορα με αυτο το μηχανημα στα ποσα κιλα θρυμματος αλαζεις σφυρια και μαχαιρι και ποσο κανει η αλαγη?



Δεν αλλάζεις συχνά Στρατή. Το δικό μου στον 1 τόνο θρύμματος που έβγαλε μέχρι τώρα, δεν υπάρχει φθορά στο μαχαίρι και στα σφυριά. Άνοιξε όμως το κάτω μέρος του πλαϊνού χωνιού από την πίεση των κλαδεμάτων. Για να μην πω και για τον πρώτο κινητήρα που βγήκε Π.Ε.Ε μετά από τις 4 πρώτες ώρες λειτουργίας του παρ' όλο που ήταν καινούργιος! Φοβερή ποιότητα!!!
Από βενζίνη, 1,65 λίτρα / ώρα κατά μέσο όρο και μετρημένο πολλές φορές. Στον κινητήρα των 400cc των 13 ίππων αναφέρομαι.
Απόδοση με ένα άτομο για κλαδέματα ελιάς, (υποτίθεται ότι τα έχει έτοιμα από πριν) 120 - 150 κιλά ανά ώρα, χλωρά.
Ο ιδρώτας και η κούραση, άφθονα.
Πάνω από 2 ώρες συνεχόμενες, είναι αδύνατο να τον δουλέψεις εκτός και αν δουλεύεις χαλαρά. Το χαλαρά όμως έχει αρνητικό αντίκτυπο σε επιπλέον κατανάλωση καυσίμου ανά παραγόμενου προϊόντος


Δεν ξέρω Βιομαζιστή πως μεταχειρίστηκες τον κλαδοτεμαχιστή σου, αλλά ο δικός μου μετά από 1 τόνο τεμαχισμού παραμένει καινούργιος, όπως τον έβγαλα από το κουτί. Μια μικρή φθορά μόνο στον ιμάντα, που αυτό ήταν από δική μου αμέλεια. Δεν θυμάμαι όμως πόσα γεμίσματα στο tank έκανα......αλλά δεν μπορεί να ήταν παραπάνω από 5-6 [μικρό tank] .....με πολύ χρόνο άσκοπης λειτουργίας.

Φέτος θα έχω συγκεκριμένες μετρήσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85593 από Βιομαζιστής

mastoras έγραψε: Πως δεν σε αντιλαμβάνομαι. :)

Εσυ μιλάς για 2500-3000 ευρώ και εγώ για 700-800 ευρώ.

Επίσης αναφέρεις το ημιεπαγγελματικό με σκοπό να πουλήσεις και σε φίλους η γείτονες, και εγώ για άκρως ερασιτεχνικό αποκλειστικά και μόνο για ιδία χρήση.

Σαφώς και το μηχάνημα του Στρατή είναι καλύτερο και συμφέρει, έναντι του φθηνού κλαδοτεμαχιστή εάν πιάσεις το χαρτί και το μολύβι κάνοντας υπολογισμούς....δεν είπα εγώ ποτέ το αντίθετο.

Εαν το πάμε ακόμα παραπέρα με τους υπολογισμούς, θα δεις ότι ακόμα και του Στρατή το μηχάνημα είναι ασύμφορο στον κόπο και στην φθορά, γιατί υπάρχουν μηχανήματα που βγάζουν απευθείας πριονίδι απο τα κλαδέματα στο χωράφι, χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάς το τεμαχισμένο υλικό, για να το περάσεις ξανά από τον σφυρόμυλο.

Λίγο πιο κάτω θα δεις ότι μπορούμε να πάρουμε κατευθείαν και το πέλλετ από τα κλαδέματα.


Αλλά την παροιμία που λέει " πωλείτε γάιδαρος 1 δραχμή, αλλά η δραχμή που είναι" την γνωρίζεις ?





Δεν έγραψα με "σκοπό να πουλήσεις" αλλά έγραψα αν κατάφερνες να πουλήσεις το περισσευούμενο θρύμμα, θα γινόταν ευκολότερα η απόσβεση και όλοι (εσύ και αυτοί που θα προμηθεύονταν από εσένα) θα ήταν ευχαριστημένοι.
Δεν ξέρω το ανέκδοτο με το γάιδαρο και την δραχμή, ξέρω όμως ένα άλλο ανέκδοτο με το γάιδαρο που κόστιζε 1 λίρα και μια κότα που στοίχιζε 99 λίρες. Μόνο που ο γάιδαρος πουλιόταν ΜΟΝΟ παρέα με την κότα.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85598 από Βιομαζιστής

mastoras έγραψε:
Δεν ξέρω Βιομαζιστή πως μεταχειρίστηκες τον κλαδοτεμαχιστή σου, αλλά ο δικός μου μετά από 1 τόνο τεμαχισμού παραμένει καινούργιος, όπως τον έβγαλα από το κουτί. Μια μικρή φθορά μόνο στον ιμάντα, που αυτό ήταν από δική μου αμέλεια. Δεν θυμάμαι όμως πόσα γεμίσματα στο tank έκανα......αλλά δεν μπορεί να ήταν παραπάνω από 5-6 [μικρό tank] .....με πολύ χρόνο άσκοπης λειτουργίας.

Φέτος θα έχω συγκεκριμένες μετρήσεις.




Έβαζα όσο μεγαλύτερα κλαδιά δεχόταν από το πλάι και τα πίεζα για να τα κόψει. Το 13 ίππων μοτέρ, δεν κωλώνει.
Εσύ έβαζες σαφώς μικρότερα κλαδιά και χρειάστηκες σαφώς μικρότερη πίεση να ασκήσεις διαφορετικά ο κινητήρα σου θα κώλωνε αφού είναι ο μισός.
Το πάχος της λαμαρίνας και του δικού σου και του δικού μου είναι το ίδιο. Εσύ με λιγότερη πίεση και μικρότερο κινητήρα, έκανες περισσότερη ώρα για να θρυμματίσεις από ότι εγώ.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85601 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

stratis 1 έγραψε: Ρε μαστορα υπαρχουν και τροχοσπιτα αλλα δεν ειδα κανενα να μενει μονιμως σε τροχοσπιτο εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.Ολοι σε κανονικα σπιτια μενουν και τα πληρωνουν ακριβα.

Το οτι βγαζει καποιο μηχανημα κατευθειαν πελλετ απο ξυλο απευθυνεται σε τελειως ασχετα με το θεμα μας ατομα που νομιζουν οτι με ενα μηχανημα θα κανουν τη δουλεια τους.
Θεωρουν χαζο τον 'βαλαντη' που ξοδεψε εκατομμύρια ευρο για να φτιαχνει πελλετ ενω αυτοι ΘΑ κανουν τη δουλεια τους με ελαχιστα χιλιαρικακια .


Για τα τροχόσπιτα δεν χρειάζεται να πούμε περισσότερα, γιατί δεν θα αργήσει να έρθει η ώρα που τα τροχόσπιτα θα είναι πλέον η μονιμη κατοικία πολλών.

Οντως πολλοί εξ αρχής ΝΟΜΙΖΟΥΝ.....αυτό είναι αλήθεια. Για αυτό είμαι της άποψης, όσοι θέλουν να ασχοληθούν να πάρουν μικρά φθηνά μηχανήματα για αρχή, να πειραματιστούν, και στο τέλος θα έχουν με σιγουριά καταλήξει κάπου.

Με αυτόν τον τρόπο το "ΝΟΜΙΖΟΥΝ" θα τους βγει πολύ φθηνά.....η ζημία, η το γούστο. :)

Κλαδοτεμαχιστής 700 ευρω
Σφυρόμυλος 1.5 550 >>
Πρέσα μίνι 900 >>
Σύνολο 2150 >>

Ετσι έβγαλες τον πρώτο σου τενεκέ πέλλετ...... :lol:

...... από εκεί και πέρα επιλέγεις τους τόνους που θέλεις, και προχωράς στο χοντρό παιχνίδι.

Αλλιώς παραμένεις εκεί που είσαι, παίζοντας με τα παιδιά σου τον ρόλο του πελλετοπαραγωγού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85607 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
ακριβο παιχνιδι ομως ...ειδικα αν ψαχνεις και για τροχοσπιτο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85611 από Βιομαζιστής

mastoras έγραψε:
Κλαδοτεμαχιστής 700 ευρω
Σφυρόμυλος 1.5 550 >>
Πρέσα μίνι 900 >>
Σύνολο 2150 >>

Ετσι έβγαλες τον πρώτο σου τενεκέ πέλλετ...... :lol:



Με 550€ μπορείς να πάρεις σφυρόμυλο 3HP Ιταλικό καινούργιο.
Εγώ τόσο τον πήρα πέρυσι.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ