Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124745 από xrysafis72

OANNHSEA έγραψε: Το ταμπελάκι ντεν καταλαβαίνει αγκάπη μου... :ohmy:

Καλές δουλειές να έχεις!!!

ΥΓ
Τώρα που πήρες το κολάϊ, δεν γράφεις και στην εξώπορτα: εκτελούνται μεταλλικές κατασκευές - παράγουμε μηχανήματα; :evil:

το ταμπελακι ειναι φιλου απο νιγρητα πελετοφτιαχτη που κατασκευασε απο πρεσσα μεχρι οτι δεν φανταζεσε.μου εδωσε τον ταπητα απο την ταινια και με ευθηγραμησε την ταινια απο το τηλεφωνω και του ειπα να μου δωσει το ταμπελακι να το βαλω στην κατασκευη να τον θυμαμε.να στηλει και εσυ θα το βαλω στην χαρμανιερα. :woohoo:
στη εξοπορτα γραφει πωλουνται πελλετ αναλογα με την μαλακια μηχανημα που αγορασατε.η τιμη ειναι αναλογη για την καθε επιλογη του καθενος :evil:

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124749 από xrysafis72
και κατι τελευταιο γιαννη η τυρφη βγαινη πελλετ και την ποσοστα σταχτη και θρμογονο εχει εναντι του αχυρου και της κοπριας?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124816 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

xrysafis72 έγραψε: και κατι τελευταιο γιαννη η τυρφη βγαινη πελλετ και την ποσοστα σταχτη και θρμογονο εχει εναντι του αχυρου και της κοπριας?


Η θερμιδική της δύναμη εξαρτάται από τη ίδια της την σύσταση.
Εάν είναι θετικές όλες οι παράμετροι, τότε έχει την θερμιδική ισχύ ελιάς.
Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να ελέγξεις εύκολα το ποσοστό στάχτης στο τελικό προϊόν (μπορεί να ξεπεράσει το 7%) και όταν καίγεται αφήνει επίσης πολύ στάχτη.
Το πρόβλημα είναι να την ξηράνεις και να το φέρεις στο 12% - εάν το καταφέρεις αυτό, τότε η κατασκευή πέλετ είναι εύκολη. Δεν έχω διαβάσει μέχρι στιγμής ότι είναι δύσκολη...
Συνήθως την κάνουν μπριγκέτες και μόνο τώρα τελευταία έχουν αρχίσει να την κάνουν και πέλετ...
Επίσης λόγω της στάχτης δεν νομίζω να την καίει λέβητας πέλετ - θα θέλει λέβητα βιομάζας...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126949 από xrysafis72
και γιαννη(δασκαλε)πλεων εμεις εχουμε μεινη να κραταμε το θεμα ανοιχτο συνεχιζω ,εχουμε κατασκευαση σιλο για τα πελλετ:


και εχοντα φιλαρακι που γνωρισα στο φορουμ και απο κοντα απο συναντηση στην θεσσαλονικη ειχε την καλοσυνη να μου δωσει τα παρακατω υλικα: (του φιλους τους διαλεγης η συγγενης σου καθωνται).
γιαννη δωσε τα φωτα σου πως θα κανω ζυγηση με αυτη την δυναμοκυψελη (1 εχουμε)?
το οργανο εχει εξοδο για ρελε.
και μεταφωρα απο σιλο στην ζυγαρια με κοχλεια?




και πλεων μου εχει ερθη και η μητρα και κομπλε ρολλερ για την κατασκευη πελλετ ζωοτροφης για κουνελια και κοτοπουλα με μητρα 4 χιλιοστων απο την απω ανατολη μολις 300 ευρα






ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by xrysafis72.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126968 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Για την μεταφορά θα βάλεις μεταφορική ταινία με μικρό τακουνάκι 10mm - όχι πλαστικιά, απλή πράσινη με πάχος 2mm. Κινητήρα θα θέλεις μικρό 0,37Kw και μειωτήρα ότι βρεις κοντά στο 25 μείωση - με ένα τύμπανο 100mm και start-stop στο πόδι.
Ο κοχλίας θα σπάει το πέλετ.
To σιλό όμως θα έπρεπε να έχει τρύπες για να κρυώνει το πέλετ. Όση ώρα κρυώνει βγάζει υγρασία - φού κρυώσει αρχίζει και πάλι να ρουφάει υγρασία...

Για την δυναμοκυψέλη δεν ξέρω για να σε βοηθήσω...
Απλά εφάρμοζα και εφαρμόζω ότι μου δίνουν οι ηλεκτρονικοί - και ύστερα είναι αυτοί που κάνουν παιχνίδι...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126973 από stratis 1

xrysafis72 έγραψε: και γιαννη(δασκαλε)πλεων εμεις εχουμε μεινη να κραταμε το θεμα ανοιχτο συνεχιζω ,εχουμε κατασκευαση σιλο για τα πελλετ:


Πως να μην μείνετε μονοι σας εσείς οι δυο ρε Χρυσαφη??
Ξεκινησες να φτιαξεις πελλετ για σενα και μερικους φιλους,και εχεις κατασκευασει με τη βοηθεια του επιστήμονα, ολοκληρη βιομηχανια!!!
Εμεις απλως σας παρακολουθουμε!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.142 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ