Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110683 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

καλα ασε το βαζω στο πελλετ ζωοτροφης η ξυλου

Μην απορρίπτεις τόσο αβίαστα το θέμα...
Σκέψου πόσο πληρώνεις το πετρέλαιο για το τρακτέρ ή για το όχημα σου.
Το λάδι θα σου καίει 20% παραπάνω από ότι το πετρέλαιο.
Για κάνε λοιπόν μία οικονομοτεχνική μελέτη...
Και το κυριότερο: για αγόρασε ηλιέλαιο και κάψε το στο τρακτέρ...

και καλα πως θα ξερω ...να την ρωτησω καλη μου για τι πελλετ εισε κατασκευασμενη?

Εδώ με πιάνεις αδιάβαστο... :oops:
Ειλικρινά δεν ξέρω να τις ξεχωρίζω ούτε και εγώ... :blush:
Πρέπει να δεις μία μήτρα μόνο για ζωοτροφές για να καταλάβεις τη διαφορά...
Γιατί η μήτρα για ξύλο κάνει και για ζωοτροφή (δεν βγαίνει όμως σωστό πέλετ ζωοτροφής) - όχι όμως το αντίθετο...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110759 από xrysafis72
γιαννη(δασκαλε) ειπα σημερα τον αλλον να κανει μιξη πριονιδι με 10% αχυρο και παλι τιποτα ,πελλετ γυαλιστερο αλλα μαλακο σπαει ευκολα!!!!ρε γιαννη γινεται να παταει γερα σιδερο με σιδερο (ρολλερ,μητρα)και να μην ανεβασει θερμοκρασια απο την τριβη αυτη το υλικο?
τι να του πω να δοκιμαση σε μιξη(κοπρια,αμυλο,ατμοποιηση)τα εχει παιξει το παλικαρι?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110760 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
xrysafis72 με όσους έχω μιλήσει που προσπαθούν να φτιάξουν πέλλετ με πριονίδι ξυλουργείου, έχουν πρόβλημα...γενικά τα έχουν παίξει.

Οι νέοι βέβαια δεν έχουν υπομονή για μίξεις και συνταγές, και βιάζονται να παράγουν κιλά...πολλά κιλά την ώρα.

Εγώ, αλλά και πολλοί άλλοι που χρησιμοποιούν πρώτη ύλη από κλαδέματα ακόμα και με κουτουρού υγρασίες βγάζουν άνετα πέλλετ.

Στις πρέσες R-TYPE τα πράγματα με το πριονίδι είναι κάπως καλύτερα....αλλά και εκεί έχει ζόρι.

Στο εξωτερικό μερικοί πελλετοφτιάχτες, τοποθέτησαν δοχείο με βρυσάκι επάνω στον κουβά, βάζοντας μέσα άλλοτε λάδι, άλλοτε νερό.....άλλα κόλπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111191 από stelios_STI

mastoras έγραψε: xrysafis72 με όσους έχω μιλήσει που προσπαθούν να φτιάξουν πέλλετ με πριονίδι ξυλουργείου, έχουν πρόβλημα...γενικά τα έχουν παίξει.


Οταν λες ξυλουργειου ειναι απο επιπλαδες και μηπως ειναι πολυ ξερο; και επισης πριονιδι με πριονιδι εχει διαφορα, αλλο βγαινει απο κορδελα που ειναι τελειως σκονη και αλλο απο μηχανημα με δισκους. εχει δει κανεις διαφορα;

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111192 από kosmidis80
Το πριονιδι ξυλουργειου, δεν εχει να κανει τοσο στο οτι ειναι ξερο οσο με το αν εχει νεκρωθει και εχει χασει την λιγνινη του. Το να το ανεβασεις την υγρασια ειναι πανευκολο, το να του την κατεβασεις ομως αυτην την περιοδο και μεσα στον χειμωνα χωρις ξηραντηριο ειναι οπως βλεπαμε στην διαφημιση του jack daniels...Αραζεις σε μια καρεκλα και περιμενειςςςςςς :lol:

Στελιο σε οτι αφορα το ποσο χονδροκοκκο ή ψιλοκοκκο ειναι το πριονιδι σαφεστατα και εχει διαφορα στο πατημα και στην παραγωγικη ικανοτητα της πρεσας. Με δοκιμες και πειραματισμο και μονο μπορεις να βγαλεις ακρη για το πως σε βολευει και σε συμφερει να πατησεις την α υλη σου. Σημαντικο ειναι να πειραματιστεις με προσμικτα (δεν εννοω χημικα αλλα το τι αλλο θα βαλεις μεσα στο πριονιδι πχ αμυλο ή αλλο πριονιδι ή πυρηνοξυλο ή φυτικο λαδακι ή.. ή.. ή ακομα και την κοπρια που λεει ο OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111197 από stelios_STI

kosmidis80 έγραψε:
Στελιο σε οτι αφορα το ποσο χονδροκοκκο ή ψιλοκοκκο ειναι το πριονιδι σαφεστατα και εχει διαφορα στο πατημα και στην παραγωγικη ικανοτητα της πρεσας. Με δοκιμες και πειραματισμο και μονο μπορεις να βγαλεις ακρη για το πως σε βολευει και σε συμφερει να πατησεις την α υλη σου. Σημαντικο ειναι να πειραματιστεις με προσμικτα (δεν εννοω χημικα αλλα το τι αλλο θα βαλεις μεσα στο πριονιδι πχ αμυλο ή αλλο πριονιδι ή πυρηνοξυλο ή φυτικο λαδακι ή.. ή.. ή ακομα και την κοπρια που λεει ο OANNHSEA.


Ειμαι σε σκεψη... εχω αποθεμα απο πριονιδι αρκετα υγρο και θα βρω τροπο να το στεγνωσω. Αν βρεθει κανενας φιλος κοντα στη Θεσ/κη να το πρεσαρουμε για δοκιμη.

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ