Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85308 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

billg74 έγραψε:



ποσο κοστιζει ο σφυρομιλοσ?????????


Εγώ τον πήρα 1780€ ......τώρα νομίζω τους πουλάνε πιο φτηνά, και δίνουν δώρο τα κόσκινα :(
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85373 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

fillmore έγραψε: ..........τουλάχιστον στο τέλος θα πούμε πως προσπαθήσαμε!!!!!!!!...........το "προϊόν" που παράγαμε είχε φοβερή συμπίεση. Ως εκ τούτου αποτέλεσμα να είναι πολύ σκληρό και σε συνδυασμό με το μακρύ μέγεθός του να προβληματίζει τον κοχλία τροφοδοσίας. Αρνητικό επίσης αποτέλεσμα και στην καύση. Ενώ πύρωναν απίστευτα και έβγαζαν πολύ ωραία μπλε φλόγα η τέφρα έμοιαζε με μπλεγμένα σκουλήκια!!!!!!!!..........χωρίς βέβαια να δημιουργεί κλικερ. Τα τρήματα παρ' όλο που ήταν από κόσκινο 6 χιλ. φαινόντουσαν πολύ "λεπτόκοκκα" και ίσως από αυτό να έγιναν τόσο συμπαγή και τα πέλλετ. Την επόμανη φορά θα δοκιμάσουμε με μεγαλύτερο κόσκινο π.χ. 10 χιλ.Στα πέλλετ του εμπορίου παρατηρώ πως περιέχουν μεγαλύτερα κομμάτια. Δεν ξέρω πως αλλιώς να μειώσω την συμπίεση. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑααααααααα!!!!!!!.......ξέχασα και τα καλορίζικα. Αγόρασα τελικά την R-type 11kw (15hp) με τα τρία roller και τον μειωτήρα. Φέτος θα πέσει πολύ πείραμα!!!!....
Ενα άλλο πρόβλημα είναι και το σπάσιμο των κλαδιών - κληματσίδων. Αγόρασα πέρσι ένα κλαδοτεμαχιστή 13hp βενζίνας με σφυρόμυλο, σαν του μάστορα ελπίζοντας πως θα αλέθω τα κλαδέματα και θα τα μεταφέρω εύκολα. Ομως φάνηκε πολύ χρονοβόρο και δύσκολο. Ήμουν έτοιμος να αγοράσω τον σφυρόμυλο του βίντεο αλλά σκέφτηκα πως μάλλον χρειάζομαι ένα μηχάνημα μόνο με μαχαίρια που να κάνει όλη την πρώτη ύλη μου τσίπς. Αυτά πολύ εύκολα μπορεί να τα δουλέψει ο σφυρόμυλός που ανέφερα αλλάζοντας το κόσκινό του σε 10 χιλ. Και κάπως έτσι θα προχωρήσει το επόμενο πείραμα. OANNHSEA, Adisakis τα φώτα σας παρακαλώ!!!!!.........


....και επανέρχομαι!!!!.....Χρυσάφη προχώρα μπροστά και σε ακολουθούμε. OANHESEA δίνε μας τα φώτα σου.
-Στην έρευνα για αγορά μηχανήματος για woodchips βρήκα αυτό:


στα 3.500 ευρώ βέβαια αλλά νομίζω πως θα μου λύσει τα χέρια. Το βρήκα μόνο στην Αθήνα (ΑΓΡ...ΕΞ). Μήπως έχει κατα νου κάποιος για μια καλύτερη πρόταση!!!!....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85384 από Βιομαζιστής

fillmore έγραψε:

fillmore έγραψε: ..........τουλάχιστον στο τέλος θα πούμε πως προσπαθήσαμε!!!!!!!!...........το "προϊόν" που παράγαμε είχε φοβερή συμπίεση. Ως εκ τούτου αποτέλεσμα να είναι πολύ σκληρό και σε συνδυασμό με το μακρύ μέγεθός του να προβληματίζει τον κοχλία τροφοδοσίας. Αρνητικό επίσης αποτέλεσμα και στην καύση. Ενώ πύρωναν απίστευτα και έβγαζαν πολύ ωραία μπλε φλόγα η τέφρα έμοιαζε με μπλεγμένα σκουλήκια!!!!!!!!..........χωρίς βέβαια να δημιουργεί κλικερ. Τα τρήματα παρ' όλο που ήταν από κόσκινο 6 χιλ. φαινόντουσαν πολύ "λεπτόκοκκα" και ίσως από αυτό να έγιναν τόσο συμπαγή και τα πέλλετ. Την επόμανη φορά θα δοκιμάσουμε με μεγαλύτερο κόσκινο π.χ. 10 χιλ.Στα πέλλετ του εμπορίου παρατηρώ πως περιέχουν μεγαλύτερα κομμάτια. Δεν ξέρω πως αλλιώς να μειώσω την συμπίεση. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑααααααααα!!!!!!!.......ξέχασα και τα καλορίζικα. Αγόρασα τελικά την R-type 11kw (15hp) με τα τρία roller και τον μειωτήρα. Φέτος θα πέσει πολύ πείραμα!!!!....
Ενα άλλο πρόβλημα είναι και το σπάσιμο των κλαδιών - κληματσίδων. Αγόρασα πέρσι ένα κλαδοτεμαχιστή 13hp βενζίνας με σφυρόμυλο, σαν του μάστορα ελπίζοντας πως θα αλέθω τα κλαδέματα και θα τα μεταφέρω εύκολα. Ομως φάνηκε πολύ χρονοβόρο και δύσκολο. Ήμουν έτοιμος να αγοράσω τον σφυρόμυλο του βίντεο αλλά σκέφτηκα πως μάλλον χρειάζομαι ένα μηχάνημα μόνο με μαχαίρια που να κάνει όλη την πρώτη ύλη μου τσίπς. Αυτά πολύ εύκολα μπορεί να τα δουλέψει ο σφυρόμυλός που ανέφερα αλλάζοντας το κόσκινό του σε 10 χιλ. Και κάπως έτσι θα προχωρήσει το επόμενο πείραμα. OANNHSEA, Adisakis τα φώτα σας παρακαλώ!!!!!.........


....και επανέρχομαι!!!!.....Χρυσάφη προχώρα μπροστά και σε ακολουθούμε. OANHESEA δίνε μας τα φώτα σου.
-Στην έρευνα για αγορά μηχανήματος για woodchips βρήκα αυτό:


στα 3.500 ευρώ βέβαια αλλά νομίζω πως θα μου λύσει τα χέρια. Το βρήκα μόνο στην Αθήνα (ΑΓΡ...ΕΞ). Μήπως έχει κατα νου κάποιος για μια καλύτερη πρόταση!!!!....



Το βιντεάκι που πόσταρες είναι του Στρατή. Ρώτα αυτόν κατά πόσο θα σε βολέψει.
Μην περιμένεις όμως και τεράστιες διαφορές από τον θρυμματιστή που έχεις ήδη και έχω κι εγώ.
Κάποια διαφορά βέβαια θα δεις αλλά ας είναι καλά οι Πακιστανοί αν θέλεις κάτι περισσότερο.
Για Πακιστανούς έχεις ψάξει;
:cheer:

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85402 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
φιλε μου καλησπερα. επειδη και εγω αυτο το διαστημα ψαχνω για το αν με συμφερει να αγορασω εναν κλαδοτεμαχιστη και εχω βρει εναν σαν του Στρατη στον Πειραια και ειναι ο GTS 1300 με περιπου 2.400 ευρω τελικη τιμη με ΦΠΑ. ειχα παει και εγω στην αγρομεξ στην Αυλωνα και μου εδιναν τον ιδιο κλαδοτεμαχιστη με 3.300 ευρω χωρις το ΦΠΑ. μεγαλη η διαφορα δεν νομιζεις? αν σ ενδιαφερει ρωταμε για δυο μηπως παρουμε καλυτερη τιμη, αν και εγω λογω κοστους ισως ενδιαφερθω για εναν φθηνοτερο τον GTS 900. θα δειξει. μαλλον αυριο αν επιτρεπει ο καιρος ισως παω και θα εχω νεοτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85469 από xrysafis72

OANNHSEA έγραψε:

και με λιγοπου ασχοληθηκε οτι το ανωτερο που θα βγει ειναι κανενα 500 ευρο χωρις μοτερ και βαψιμο και με 2,5 mm λαμαρινα

Για το καθαριστήριο.... 2,5mm λαμαρίνα...
Εγώ έβαζα 2mm στον κάδο σε πολτοποιητικό ελιάς που έπαιρνε φορτία και δουλεύει μέχρι σήμερα!!!!
1,5mm το πολύ θέλει για να μπορεί να το κολλήσει!!!
Και το περίβλημα από 1,5mm λαμαρίνα...
Και σου το έγραψα ότι δεν πρέπει να είναι κουτί, αλλά τρίγωνο με μία γωνία προς τα κάτω...
Για το σύστημα που ρουφάει τη σκόνη, πήρες τιμή;

Υπαρχει μεταχειρησμενος αποροφητης απο χαλασμενο σφυρομηλο!!
θα τα που για τα mm που μου λες για την λαμαρινα!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85472 από xrysafis72

fillmore έγραψε:

fillmore έγραψε: ..........τουλάχιστον στο τέλος θα πούμε πως προσπαθήσαμε!!!!!!!!...........το "προϊόν" που παράγαμε είχε φοβερή συμπίεση. Ως εκ τούτου αποτέλεσμα να είναι πολύ σκληρό και σε συνδυασμό με το μακρύ μέγεθός του να προβληματίζει τον κοχλία τροφοδοσίας. Αρνητικό επίσης αποτέλεσμα και στην καύση. Ενώ πύρωναν απίστευτα και έβγαζαν πολύ ωραία μπλε φλόγα η τέφρα έμοιαζε με μπλεγμένα σκουλήκια!!!!!!!!..........χωρίς βέβαια να δημιουργεί κλικερ. Τα τρήματα παρ' όλο που ήταν από κόσκινο 6 χιλ. φαινόντουσαν πολύ "λεπτόκοκκα" και ίσως από αυτό να έγιναν τόσο συμπαγή και τα πέλλετ. Την επόμανη φορά θα δοκιμάσουμε με μεγαλύτερο κόσκινο π.χ. 10 χιλ.Στα πέλλετ του εμπορίου παρατηρώ πως περιέχουν μεγαλύτερα κομμάτια. Δεν ξέρω πως αλλιώς να μειώσω την συμπίεση. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑααααααααα!!!!!!!.......ξέχασα και τα καλορίζικα. Αγόρασα τελικά την R-type 11kw (15hp) με τα τρία roller και τον μειωτήρα. Φέτος θα πέσει πολύ πείραμα!!!!....
Ενα άλλο πρόβλημα είναι και το σπάσιμο των κλαδιών - κληματσίδων. Αγόρασα πέρσι ένα κλαδοτεμαχιστή 13hp βενζίνας με σφυρόμυλο, σαν του μάστορα ελπίζοντας πως θα αλέθω τα κλαδέματα και θα τα μεταφέρω εύκολα. Ομως φάνηκε πολύ χρονοβόρο και δύσκολο. Ήμουν έτοιμος να αγοράσω τον σφυρόμυλο του βίντεο αλλά σκέφτηκα πως μάλλον χρειάζομαι ένα μηχάνημα μόνο με μαχαίρια που να κάνει όλη την πρώτη ύλη μου τσίπς. Αυτά πολύ εύκολα μπορεί να τα δουλέψει ο σφυρόμυλός που ανέφερα αλλάζοντας το κόσκινό του σε 10 χιλ. Και κάπως έτσι θα προχωρήσει το επόμενο πείραμα. OANNHSEA, Adisakis τα φώτα σας παρακαλώ!!!!!.........


....και επανέρχομαι!!!!.....Χρυσάφη προχώρα μπροστά και σε ακολουθούμε. OANHESEA δίνε μας τα φώτα σου.
-Στην έρευνα για αγορά μηχανήματος για woodchips βρήκα αυτό:


στα 3.500 ευρώ βέβαια αλλά νομίζω πως θα μου λύσει τα χέρια. Το βρήκα μόνο στην Αθήνα (ΑΓΡ...ΕΞ). Μήπως έχει κατα νου κάποιος για μια καλύτερη πρόταση!!!!....

αν και δεν τον εχω για φτηνω τον τυπο !!!ειναι δυο σε ενα.χαχαχ
www.theoharidis-sa.gr/items.php?id=298&cat=57

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by xrysafis72. Αιτία: συμπληρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ