Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82988 από osakis
Απαντήθηκε από osakis στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

mastoras έγραψε: Διονύση τελικά θα κάνουμε διατριβή στο θέμα. :lol:

Οντως ότι πέλλετ βγάλαμε με τα παρεχόμενα υλικά, ήταν πολύ συμπιεσμένο, δηλαδή πολύ σκληρό. Σε αυτό μάλλον θα οφείλετε το φαινόμενο του "άσπρου σκουληκιού"

Με το μήκος του πέλλετ, δεν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε, καθώς αυτό ρυθμίζεται, η με μια μικρή πατέντα στον κόφτη του πέλλετ είμαστε ΟΚ.

Για το κάψιμο τώρα. :)

Στο κάψιμο χρειάζεται να ανακατεύω τακτικά το πιατάκι γιατί βουλώνει από τα σκουλήκια [απανθρακωμένο πέλλετ] που δεν γίνονται στάχτη.
Απο φλόγα όμως και δύναμη, εγώ στις σόμπες είμαι ευχαριστημένος. Και το κυριότερο αυτά παίρνουν φωτιά με την αντίσταση της σόμπας......σημαντικό πρώτο σημείο, για το εάν τελικά μπορούν οι σόμπες να κάψουν αγροπέλλετ.
Δεύτερο σημείο είναι ότι δεν έχουμε ντουμάνιασμα στην καμινάδα, παρά μόνο στην έναυση.....ακόμα ένα καλό για την σόμπα.
Την σκέτη ελιά την έχω απορρίψει τελείως, γιατί μυρίζει λαδίλα, και βγάζει και μαύρο. Και αυτό μάλλον γιατί θρυμματίζω τα κλαδέματα με όλα τα φύλλα. Αναμεμιγμένη όμως με άλλα υλικά......είναι σούπερ.

Για το φαινομένο του σκουληκιού.....αυτό που συζητήσαμε είναι μάλλον η λύση. Οχι ψιλό πριονίδι το υλικό στο πελλετάρισμα, αλλά ούτε και χοντρό ροκανίδι....κάτι ενδιάμεσο. ;)

Εκανα τέστ με τα πέλλετ στο ποτήρι με το νερό, και άρχισα σιγά σιγά να μπαίνω στο νόημα για το ποια πρέπει να είναι η σωστή κοκκομετρία του υλικού για το πελλετάρισμα, ώστε το πέλλετ να βγαίνει μαλακό.

Δεν μένει πάρα να το δούμε στην πράξη και στις δοκιμές.

Οσο για τον σφυρόμυλο εμένα μου βγήκε γίγαντας για τις ανάγκες μου......σόμπες έχω ο φουκαράς, όχι βαπόρι. :lol:
Θα ξαναδοκιμάσω εκείνη την πορδή τον μικρό σφυρόμυλο του 1.5ίππου μήπως και με καλύψει για τις μικρές ποσότητες που χρειάζομαι. Αργεί αλλά είδα ότι βγάζει και υλικό με πολύ καλή κοκκομετρία....ίσως να είναι η ιδανική για το πέλλεταρισμα.

...και ξανά, συνεχίζουμε τις δοκιμές και την προσπάθεια. Δεν μπορεί θα την βρούμε την άκρη. :)


Μάστορα ο σφυρομυλος είναι πολύ καλός γιατί μπορεί να είναι ταυτόχρονα και καταστροφέας είναι πολύ εύκολο για εσένα που έχεις τρακτέρ να τον κάνεις να λειτουργήσει και με πτο (ένα grup θέλει μόνο )
στα συν ότι έχει και κυκλώνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83007 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Θανάση όντως ο γίγαντας σφυρόμυλος είναι πολύ καλό μηχάνημα, και δείχνει ότι μπορεί να δουλεύει χρόνια απροβλημάτιστα......δεν τραβάει και κανένα ιδιαίτερο ζόρι, αν δεν του χώνεις μέσα καδρόνια.


Επίσης και για τα λεφτά του είναι τζάμπα, για όλο αυτό το πράγμα. Αλλά πολύ βαρύ μηχάνημα βρε Θανάση. :( Πως θα το κουμαντάρω στο κτήμα, πως θα το μεταφέρω-ξεφορτώσω, μετακινώ κάθε φορά που θα το χρειάζομαι ? Αντε τώρα εκεί στην εταιρία που τον έχω υπάρχουν κλάρκ, παλετοφόρα, βρίσκεται και αυτός επάνω στην παλέτα και τον πάω εκεί που θέλω....την ώρα που θα θρυματίσω, και στην συνέχεια τον ξαναμαζεύω.



Με τον κλαδοτεμαχιστή φορτωμένο στο φορτηγάκι μου, έκανα πολύ άνετα την δουλειά για τη συλλογή των κλαδεμάτων από τον ελαιώνα.


Στην συνέχεια τα πάω στο σπίτι, τα πετάω στην λινάτσα για να ξεραθούν, και τσουβάλιασμα.


Σήμερα θα δοκιμάσω, να δω τις δυνατότητες του μικρού......πραγματικά ερασιτεχνικού σφυρόμυλου.

Οσο για το τρακτέρ, δεν το συζητώ. Μεγάλη η διαδικασία να αφαιρώ την μόνιμη φρέζα που έχει επάνω, και να μοντάρω με το παρτικόφ τον σφυρόμυλο που θα πρέπει να τον κάνω και μετατροπή. Ασε που το μικρό τρακτεράκι δεν είναι και για πολλά βασανιστήρια. :lol:

Βασικά όλα έχουν να κάνουν με τις ανάγκες του καθενός μας, καθώς και με τι ποσότητες θέλουμε να δουλέψουμε. Για το καύσιμο που χρειάζομαι εγώ για τις σόμπες μου, τα κυβικά για θρυματισμό και πελλετάρισμα είναι λίγα. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83043 από kosmidis80
Θες για το θηριο να σου ετοιμασω μια βαση και να το κανουμε με 2 αξονες? να το κοτσερνεις στο αγροτικο ή στο τρακτερ και να το πας βολτες μεσα στο κτημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83047 από γιωργος
xaxaxaxaxaxaxa ναι βαλτου και γεννητρια 3 φασικη και τηλεκοντρολ να το κανει αυτοκινουμενω!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83056 από kosmidis80
Και αμα χρειαζεται εκει στα βουνα, να σου βαλουμε και ερπυστρια :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83061 από stratis 1
Ο σφυρομυλος του μαστορα ειναι μια χαρα για να κανει πριονιδι το wood chip.
Mην ψαχνης για τροποποιησεις γιατι αν του βαλης κλαδι απο αλλο δενδρο φρεσκοκομενο δεν θα αποδοσει.
Με τα ξερα κλαδια απο αμπελι που εβαλε, σε αυτο το μεγεθος καλα τα πηγε.
Βεβαια για την αποδοση που δινει ο κινεζος ουτε λογος.
Τον υπολογιζω στα 300-400 κιλα την ωρα για ξυλο απο θρυματιστη,που ειναι πολυ καλη αποδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ