Παραγωγή μπριγκέττας

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11263 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

terisds έγραψε:

AMBIENTES έγραψε: Να ρωτήσω και εγω κάτι;Μπορώ να βάλω ένα κινητήρα 130 hp diesel; ,δεν κάνω πλάκα έχω έναν απο φορτηγό MERSEDES μαζί με διαφορικό και σασμάν.

Και γιατι δεν καις πετρελαιο για θερμανση? Πως θα την χορτασεις?Κανε μια μεγαλη πελλετομηχανη.


Ρε παίδες ήρεμα...
130 ίπποι είναι πάρααααααααααα πολλοί - για ότι και εάν κάνεις...

AMBIENTES
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για μία τέτοια μηχανή είναι να την κάνεις "καρδιά" και με ιμάντες κίνησης να δίνεις σε ένα μικρό εργοστάσιο πέλλετ.
Να δουλεύουν δηλαδή μαζί σπαστήρας, σφυρόμυλος, πρέσα πέλλετ, πρέσα μπριγκέτας και ξηραντήριο!!!

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11385 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

OANNHSEA έγραψε: Dear silent power, ave - ο μηχανολόγος σε χαιρετά...
Είπαμε ότι είμαι καλός στην σχεδίαση μηχανημάτων, όχι ότι είμαι ο Θεός!!!

Με λίγα λόγια η αίτηση σου, είναι αρνητική από την πλευρά μου για τους εξής λόγους:
α) Δεν έχω σχεδιάσει ξανά κρουστικό μηχάνημα - τα κρουστικά μηχανήματα θέλουν ιδιαίτερη προσοχή στον υπολογισμό των δυνάμεων και στην σχεδίαση τους. Την έχω πατήσει σε ορισμένες περιπτώσεις και έπρεπε να αλλάξω την σχεδίαση...
β) Δεν μπορώ να σχεδιάσω από μία φωτογραφία, όταν όλα μέσα είναι άγνωστα. Παράδειγμα: όταν ξεκινούσα σαν σχεδιαστής μου δώσανε να καθαροσχεδιάσω τα σχέδια ενός μηχανήματος που ένας πολύ έμπειρος στην δουλειά σχεδιαστής (60 ετών τότε) είχε αντιγράψει σε σκίτσα. Είχε όμως ένα πρόβλημα με μία τάνηση (την οποία υποτίθεται δεν είχε το μηχάνημα) και την έβαλε έξω. Βλέποντας εγώ ξανά και ξανά της φωτογραφίες (2 ήταν) του μηχανήματος παρατήρησα κάτι αυλάκια - ε λοιπόν τα αυλάκια αυτά ήταν για μία εσωτερική τάνηση... Και το μηχάνημα ξανασχεδιάστηκε από την αρχή με εσωτερική τάνηση, αφού το πρωτότυπο είχε φύγει σε πελάτη...

Εάν ήταν μία μεγάλη εταιρεία θα το έκανα, γιατί κάθε λάθος θα το πλήρωνε η εταιρεία.
Εδώ ποιός θα το πληρώσει;

Εάν όμως μου βρεις ένα παρόμοιο μηχάνημα, έρχομαι, το λύνω και το αντιγράφω σε μία μέρα...
Μετά θέλω άλλη μία εβδομάδα για τα σχέδια και τους υπολογισμούς...


καλησπερα topic!
ευχαριστω OANNHSEA για την απαντηση.κατι δουλειες δεν μου αφησαν χρονο για να απαντησω νωριτερα. οκ καταλαβαινω οσων αφορα τα σχεδια.τανηση ειναι κατι για την αποροφηση του κραδασμου απο οτι καταλαβα? ξερω πολυ καλα οτι το μηχανημα εχει το μειονεκτημα τον κραδασμων(κρουση).
κοιταξε,εγω δεν ηθελα να μου βγαλεις ακριβως το σχεδιο, αλλα πως πρεπει να ειναι χοντρικα και χωρις λεπτομερειες. πιστευεις οτι λεπτομερειες οπως τα αυλακια για την εσωτερικη τανηση ειναι καθοριστικα για το αν το μηχανημα θα δουλεψει χωρις προβληματα για ερασητεχνικη χρηση?
ΥΓ: ξερεις κανενα εμπορο που να μπορουμε να κανουμε δοκιμη, αν η πρωτη υλη που εχω κανει καλη μπρικεττα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11388 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

ΥΓ: ξερεις κανενα εμπορο που να μπορουμε να κανουμε δοκιμη, αν η πρωτη υλη που εχω κανει καλη μπρικεττα?

σε ποια περιοχη εισαι ; Στειλε μου e-mail να παρακαλεσω τον πλησιεστερο.

(Πάντως φιλος απο Δ. Μακεδονια που έχει μηχανη μου ειπε σημερα στο τηλεφωνο οτι του ήλθε ακριβο το ρευμα και δεν την ξαναβαζει μπροστα. Δεν ξερω αν έλεγε αληθεια. Μαλλον ήθελε να αποφυγει να τον επιβαρυνω παλι με πειραματά μου)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11433 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

σε ποια περιοχη εισαι ; Στειλε μου e-mail να παρακαλεσω τον πλησιεστερο.

(Πάντως φιλος απο Δ. Μακεδονια που έχει μηχανη μου ειπε σημερα στο τηλεφωνο οτι του ήλθε ακριβο το ρευμα και δεν την ξαναβαζει μπροστα. Δεν ξερω αν έλεγε αληθεια. Μαλλον ήθελε να αποφυγει να τον επιβαρυνω παλι με πειραματά μου)


ξερεις αρκετα ατομα που εχουν?
δεν ξερω το email σου. ειμαι απο χαλκιδικη.λιγο πριν το πρωτο ποδι.εχω δηλωσει στο φορουμ που ακριβως μενω.δες κατω απο την φωτο μου.η μηχανη του φιλου σου ηταν υγραυλικη? ποσσο ρευμα να καψει πια για πειραματα?μαλον δεν ηθελε να επιβαρυνθη οπως ειπες πειραματα!θελω να δοκιμασω την πρωτη υλη μου κατα ποσσο καλη ειναι. αν ξερεις καποιον κοντα μου που μπορουμε να δοκιμασουμε, πες μου!θα λυθη σε ολους μας η απορια αν η ελια μπορει να κανει τοσσο καλη μπρικεττα οσω λενε!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11513 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

OK - πήρα και εγώ τα σχέδια στα χέρια μου και σε ευχαριστώ πολύ γιάννης...
Κάνε μου σε παρακαλώ μία χάρη - στείλε τους ένα μπινελίκι στους αχρείους...
Αυτά δεν είναι σχέδια κατασκευαστικά!!!
Είναι κατασκευή στο περίπου!!!


ειναι λιγο οτι να ΄ναι.δεν ειναι λεπτομερειακα και κατατοπιστικα. και πιστευω θα μπορουσε να γινει πιο απλη η ολη κατασκευη.
το καλο ειναι οτι μπορεις να δεις ολη την αρχη λειτουργειας του μηχανηματος και να δεις επισης αρκετα πραγματα και να το αντιγραψεις οταν καποιος θα κανει το δικο του μηχανημα.μπορει τα σχεδια να ειναι για τον...@@@@@@....αλλα το μηχανημα ειναι αρκετα καλο και σε καμια περιπτωση της πλακας.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ^silent_power^.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11514 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

AMBIENTES έγραψε: Να ρωτήσω και εγω κάτι;Μπορώ να βάλω ένα κινητήρα 130 hp diesel; ,δεν κάνω πλάκα έχω έναν απο φορτηγό MERSEDES μαζί με διαφορικό και σασμάν.


μαλον εννοεις αυτη που φορουσαν τα ... 1113. 813, uninog κ.α! η συγκεκριμενη ειναι μια απο της καλητερες μηχανες που εχει βγαλει στην ιστορια της η mercedes. αυτη η μηχανη θα εκανε μονο εαν ειχες μηχανημα που θα παρηγαγε 2-3 τονους την ωρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ