Παραγωγή μπριγκέττας

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10388 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

γιαννης έγραψε: τα dvd 6 κοματια τα εστειλα με γενικη ταχυδρομικη σε αυτους που δεν μου εγραψαν το τηλ τους μου ειπαν οτι αν δεν τους βρουν στο σπιτη θα πρεπει να τα παρουν απο το γραφειο


γιαννη σου εστειλα στο mail σου τκ και τηλ. δεν ξερω αν μπορεις να τους ενημερωσεις στην γενικη ταχυδρομικη...αν οχι,ας ελπισουμε οτι θα ερθουν σωστα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10389 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
εχουν φυγει ρωτα στη γενικη σε κανα δυο μερες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10403 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

Nasikas έγραψε: Είμαι αναφανδον υπερ της καυσης στερεων με ΧΑΜΗΛΗ ΥΓΡΑΣΙΑ. Η καυση χλωρων ξύλων είναι ότι χειροτερο σε όλους τους τομείς.
Και μόλις τωρα ειδα τις ενδιαφερουσες προσπαθειες για κατασκευη μπριγκεττομηχανής.
Μακάρι να το πετυχετε με χαμηλότερο κόστος απο μια εισαγόμενη. Θα είναι πολύ καλό.
Και θα οδηγησει σε εκμετάλευση του δυναμικου της βιομαζας που σημερα καιγεται στα χωραφια η καταληγει σε χωματερες.
Αυτός ήταν και ο λόγος που πριν χρόνια με έκανε να ασχοληθω με την βιομάζα.



Μεσα στον μηνα, σε δύο κινεζικες μπριγκετομηχανές που παραλαμβάνουν φίλοι μου, θα πειραματιστω με διάφορα υλικα που έχω συγκεντρωσει στο χωράφι μου. (κλαδεματα αμπελου, βερυκοροδακινα, κλαδεματα Δήμων, αγριαγκιναρα κλπ.)




Όποιος επιθυμει να παρευρεθει, ας μου τηλεφωνήσει.



σε ποιον αριθμο?
σε ποια περιοχη θα γινει?
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10481 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
σημερα το απογευμα κανε ενα τηλ στη γενικη ταχυδρομικη μαλον θα ειναι το εχουν φερει

OANNHSEA έγραψε: γιάννης,
Να δώ πόσες φορές θα στείλω το ρημάδι το μαίλι...

Πριν από μία εβδομάδα έπεσα στην εξής περίπτωση.
Γνωστός αγόρασε μπριγκέτες για το τζάκι του και με φώναξε...
Ο λόγος;
Για να με κατσαδιάσει... :evil:
Οι μπριγκέτες που αγόρασε είχαν τόσο μικρή συμπίεση που τρίβονταν στα χέρια μας!!!
Αφήστε δε που όταν άρχιζαν να καίγονται έσπαζαν σε κομμάτια των 3 εκατοστών περίπου!!!

ΟΚ, μην βαράς...
Ένα μικρό λαθάκι ρε άνθρωπε... Πήρες ελληνικές μπριγκέτες από απατεώνες...
Και για να εξηγούμε:
Άλλο η μπριγκέτα για βιομηχανική χρήση και άλλο η μπριγκέτα για καυσόξυλα (fire logs).
Τα δεύτερα θέλουν διαφορετικό μηχάνημα και φυσικά μία άλλη διεργασία.
Βάλτε την ασχετοσύνη και την "εξυπνάδα" του Έλληνα και έχουμε ένα τρομερό γλυκό... :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Βέβαια μέσα στις υποψίες μου ήταν ότι υπήρχε και υπερβολική υγρασία στο προϊόν...
Και επίσης δεν είχε χρησιμοποιηθεί η θέρμανση του υλικού για να βγει πιο πιασάρικο εμπορικά.

Άρα προσοχή σε ότι κάνετε και τι αγοράζετε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10574 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

γιαννης έγραψε: εχουν φυγει ρωτα στη γενικη σε κανα δυο μερες


okk...!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10622 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

OANNHSEA θελω να μου σχεδιασεις ενα μηχανημα σε γενικες γραμμες σαν το παραπανω.για αρχη θα το δινω κινηση απο πτο. εχω ενα τρειλερ το οποιο ειναι πλαισιο.διαστασεις φαρδος 0,75μ και μηκος 3μ περιπου. σκευτομαι να μπει πανω σε αυτο.η εξαγωγη της μπρικεττας να ειναι προς τα πισω.η μικρη τροχαλια να ειναι πανω σε γωνιακη και να περνει κινηση απο το πτο οπως θα ειναι κοτσαρισμενο πισω απο το τρακερ.
θελω να μου σχεδιασεις το μηχανημα για να παω σε μηχανουργειο να του το δειξω και να μου βγαλει κοστολογιο.σχεδιασε μου πως πρεπει να γινει απο μεσα το ολο συστημα. μπορουμε να δινουμε κινηση απο την τροχαλια με λουρι(αντι του μοτερ που εχει) στον κοχλια που πρεσσαρει το τριμμα? επισης,τι ειναι αυτο το καλωδιο που παει μεσα στο μηχανημα?οχι αυτο του μοτερ...ενα αλλο χοντρο.υπαρχει αντισταση εκει? στο βιντεο φενεται στο 1:25. ή μηπως δεν ειναι καλωδιο?ριξε μια ματια.
www.briquette.beep.com/
ΥΓ: την λυπανση μην ξεχασεις να υπολογισεις,για να μειωθουν οι τριβες
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ^silent_power^. Αιτία: τυπογραφικο λαθως

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ