Παραγωγή μπριγκέττας

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10342 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

Nasikas έγραψε: Είμαι αναφανδον υπερ της καυσης στερεων με ΧΑΜΗΛΗ ΥΓΡΑΣΙΑ. Η καυση χλωρων ξύλων είναι ότι χειροτερο σε όλους τους τομείς.
Και μόλις τωρα ειδα τις ενδιαφερουσες προσπαθειες για κατασκευη μπριγκεττομηχανής.
Μακάρι να το πετυχετε με χαμηλότερο κόστος απο μια εισαγόμενη. Θα είναι πολύ καλό.
Και θα οδηγησει σε εκμετάλευση του δυναμικου της βιομαζας που σημερα καιγεται στα χωραφια η καταληγει σε χωματερες.
Αυτός ήταν και ο λόγος που πριν χρόνια με έκανε να ασχοληθω με την βιομάζα.



Μεσα στον μηνα, σε δύο κινεζικες μπριγκετομηχανές που παραλαμβάνουν φίλοι μου, θα πειραματιστω με διάφορα υλικα που έχω συγκεντρωσει στο χωράφι μου. (κλαδεματα αμπελου, βερυκοροδακινα, κλαδεματα Δήμων, αγριαγκιναρα κλπ.)
Όποιος επιθυμει να παρευρεθει, ας μου τηλεφωνήσει.


Γεια σου φιλε Νασικας.προσπαθουμε απο μονοι μας να φτιαξουμε κατι, γιατι τα ετιμα δεν αγοραζονται και αυτα που ειναι απο κινα..ο θεος και η ψυχη τους τι θα σου βγουν. τι τυπου μηχανες περιμενουν οι φιλοι σου? κατι μου λεει οτι θα ειναι με κοχλια!
σε ποια περιοχη εισαι? αν εισαι κοντα ενδιαφερομαι να δω τι μπορει να κανει ο κινεζος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10351 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

OANNHSEA έγραψε: Περιμέντε λίγο - μην βιάζεστε γιατί θα πάρετε το μηχάνημα στο χέρι σε κομμάτια...
Η κατασκευή μηχανημάτων δεν είναι το ίδιο με το να ψήνω παϊδάκια...

Περιμέντε να το δω, να δούμε τι στα κομμάτια θέλει...

τοτο δικο σου μαιλ σου το βλεπω στα κινεζικα ξανα στειλτο στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10354 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
στειλε μου τκ και τηλ

^silent_power^ έγραψε:

Nasikas έγραψε: Είμαι αναφανδον υπερ της καυσης στερεων με ΧΑΜΗΛΗ ΥΓΡΑΣΙΑ. Η καυση χλωρων ξύλων είναι ότι χειροτερο σε όλους τους τομείς.
Και μόλις τωρα ειδα τις ενδιαφερουσες προσπαθειες για κατασκευη μπριγκεττομηχανής.
Μακάρι να το πετυχετε με χαμηλότερο κόστος απο μια εισαγόμενη. Θα είναι πολύ καλό.
Και θα οδηγησει σε εκμετάλευση του δυναμικου της βιομαζας που σημερα καιγεται στα χωραφια η καταληγει σε χωματερες.
Αυτός ήταν και ο λόγος που πριν χρόνια με έκανε να ασχοληθω με την βιομάζα.



Μεσα στον μηνα, σε δύο κινεζικες μπριγκετομηχανές που παραλαμβάνουν φίλοι μου, θα πειραματιστω με διάφορα υλικα που έχω συγκεντρωσει στο χωράφι μου. (κλαδεματα αμπελου, βερυκοροδακινα, κλαδεματα Δήμων, αγριαγκιναρα κλπ.)
Όποιος επιθυμει να παρευρεθει, ας μου τηλεφωνήσει.


Γεια σου φιλε Νασικας.προσπαθουμε απο μονοι μας να φτιαξουμε κατι, γιατι τα ετιμα δεν αγοραζονται και αυτα που ειναι απο κινα..ο θεος και η ψυχη τους τι θα σου βγουν. τι τυπου μηχανες περιμενουν οι φιλοι σου? κατι μου λεει οτι θα ειναι με κοχλια!
σε ποια περιοχη εισαι? αν εισαι κοντα ενδιαφερομαι να δω τι μπορει να κανει ο κινεζος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10356 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
γιάννης,
Να δώ πόσες φορές θα στείλω το ρημάδι το μαίλι...

Πριν από μία εβδομάδα έπεσα στην εξής περίπτωση.
Γνωστός αγόρασε μπριγκέτες για το τζάκι του και με φώναξε...
Ο λόγος;
Για να με κατσαδιάσει... :evil:
Οι μπριγκέτες που αγόρασε είχαν τόσο μικρή συμπίεση που τρίβονταν στα χέρια μας!!!
Αφήστε δε που όταν άρχιζαν να καίγονται έσπαζαν σε κομμάτια των 3 εκατοστών περίπου!!!

ΟΚ, μην βαράς...
Ένα μικρό λαθάκι ρε άνθρωπε... Πήρες ελληνικές μπριγκέτες από απατεώνες...
Και για να εξηγούμε:
Άλλο η μπριγκέτα για βιομηχανική χρήση και άλλο η μπριγκέτα για καυσόξυλα (fire logs).
Τα δεύτερα θέλουν διαφορετικό μηχάνημα και φυσικά μία άλλη διεργασία.
Βάλτε την ασχετοσύνη και την "εξυπνάδα" του Έλληνα και έχουμε ένα τρομερό γλυκό... :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Βέβαια μέσα στις υποψίες μου ήταν ότι υπήρχε και υπερβολική υγρασία στο προϊόν...
Και επίσης δεν είχε χρησιμοποιηθεί η θέρμανση του υλικού για να βγει πιο πιασάρικο εμπορικά.

Άρα προσοχή σε ότι κάνετε και τι αγοράζετε...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10378 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
τα dvd 6 κοματια τα εστειλα με γενικη ταχυδρομικη σε αυτους που δεν μου εγραψαν το τηλ τους μου ειπαν οτι αν δεν τους βρουν στο σπιτη θα πρεπει να τα παρουν απο το γραφειο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10382 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

OANNHSEA έγραψε: γιάννης,
Να δώ πόσες φορές θα στείλω το ρημάδι το μαίλι...

Πριν από μία εβδομάδα έπεσα στην εξής περίπτωση.
Γνωστός αγόρασε μπριγκέτες για το τζάκι του και με φώναξε...
Ο λόγος;
Για να με κατσαδιάσει... :evil:
Οι μπριγκέτες που αγόρασε είχαν τόσο μικρή συμπίεση που τρίβονταν στα χέρια μας!!!
Αφήστε δε που όταν άρχιζαν να καίγονται έσπαζαν σε κομμάτια των 3 εκατοστών περίπου!!!

ΟΚ, μην βαράς...
Ένα μικρό λαθάκι ρε άνθρωπε... Πήρες ελληνικές μπριγκέτες από απατεώνες...
Και για να εξηγούμε:
Άλλο η μπριγκέτα για βιομηχανική χρήση και άλλο η μπριγκέτα για καυσόξυλα (fire logs).
Τα δεύτερα θέλουν διαφορετικό μηχάνημα και φυσικά μία άλλη διεργασία.
Βάλτε την ασχετοσύνη και την "εξυπνάδα" του Έλληνα και έχουμε ένα τρομερό γλυκό... :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Βέβαια μέσα στις υποψίες μου ήταν ότι υπήρχε και υπερβολική υγρασία στο προϊόν...
Και επίσης δεν είχε χρησιμοποιηθεί η θέρμανση του υλικού για να βγει πιο πιασάρικο εμπορικά.

Άρα προσοχή σε ότι κάνετε και τι αγοράζετε...

απο οτι ειδα μενουμε κοντα οταν ανεβενω αθηνα μενω αγιου δημητριου και αγιου ορους το μοτερ το βρηκα στον τσερκεζο στη ρετσινα εχει πολλα μοτερ αν τον ξερεις μηπως παρουμε δυο και μας κανει καλητερη τιμη βρηκα και στο περαμα 2 τεμ 7.5ηπ αλλα δεν θυμοταν ο τυπος ποσες στοφες βγαζει ο μειοτηρας και θα το εβλεπε και περιμενω τηλ του εστειλα και το σχεδιο του κοχλεια για τιμη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ