Παραγωγή μπριγκέττας

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6384 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
δεν ξερω αν θα εχει πολυ πρεσσα αυτο το μηχανημα αλλα μαλλον θελει και αντισταση με ρευμα η εξοδος ωστε να παραγεται η λιγνινη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6406 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σώνει και καλά θέλετε να κατασκευάσετε μία μηχανή...
Αφού στο τέλος δεν θα δουλεύει καλά!!!
Γιατί δεν αγοράζετε μία μηχανή των π.χ. 50 κιλών την ώρα και να την έχετε να δουλεύει 24 ώρες το 24άωρο; Σας είναι λίγο δηλαδή 1 τόνος και, την ημέρα σε μπριγκέτες;
Το πολύ - πολύ, να προσθέσεις και ένα έξτρα σιλό για να δουλεύει μόνη της η μηχανή όλο το βράδυ!!!

Μπριγκέτες με τα σωστά μηχανήματα μπορούν να γίνουν και από ατόφιο χαρτί ή ακόμα μόνο από πευκοβελόνες!!!
Τα υπόλοιπα ποσοστά γίνονται μόνο και μόνο γιατί δεν είναι σωστά τα χειροποίητα μηχανήματα!!!
Η "οικονομία" στην αγορά ενός μηχανήματος δεν σημαίνει ότι θα έχεις και οικονομική ή σωστή παραγωγή...



τον ξερεις πολυ καλα τον λογο...ειναι προφανης! οι εμποροι ζητανε οσσα τους λοιπουν και περιμενουν να τα βγαλουν απο εμας. δουλευουν με πολυ μεγαλο ποσοστο κερδους. να δουμε ποτε θα βαλουν νερο στο κρασι τους. ΟΑΝΝΗΣΕΑ στην ανθουσα στην εκθεση ειχες παει τελικα? ειχε εναν τυπο με μια μπρικετιερα υδραυλικη.καλη κατασκευη.50 κιλα την ωρα εβγαζε.ζητουσε 15 χιλιαδες.πως να την αγορασεις..αντε πες μου!
προτιμω μια μηχανη που να μην δουλευει τοσο καλα και αποδοτικα αν ειναι να μου βγει κατα πολυ φθηνοτερα! και να ξερεις...και καλα να μην δουλευει στην αρχη...στο τελος με βελτιωσεις θα δουλευει πιο καλα και απο εργοστασιακη. το πιστευω αυτο που σου λεω.
στο χωριο μου εχει ανθρωπους που καινε βιομαζα(συγκεκριμενα πυρηνα) εδω και 20 χρονια, οπου τα μηχανηματα φτιαχτηκαν σε μηχανουργειο εδω στο χωριο. ειχα μιλησει με εναν απο αυτους που καινε πυρηνα για τα κλαδια ελιας και οτι παει τοσο πραμα χαμενο καιγοντας το(ο συγκεκριμενος ειναι γνωστης πολλων πραγματων μηχανολογικου περιεχομενου και λατρεις της...πατεντας). μου απαντησε το εξης:αυτα ολα τα εχω σκεφτει 15 χρονια πριν αλλα κολουσα στο ξηραντηριο..ηθελε δουλεια για να ξυραινεις τοσο μεγαλη ποσοτητα και γι αυτο και δεν αλλαξα το καυσιμο(πυρηνα). του μιλησα για μπρικετομηχανη και μου σχεδιασε μια στο χαρτι.μου ειπε πως μονο με μηχανικη θα βγαζεις δουλεια με το μειονεκτημα των κραδασμων σε συγκριση με την υδραυλικη. επισης μου σχεδιασε και ενα συστημα που σκεφτοταν για την εκμεταλευση του αχυρου απο τα σταροχωραφα.συστημα παραγωγης μπρικεττας πανω σε τρειλερ. το οποιο συλλεγει,ψιλλοκοβει σε μικρα κομματια τα σταχυα και επειτα τα πρεσσαρει. περνει κινηση απο το πτο του τρακτερ καθως το ρυμουλκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6416 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
silent_power
Ξέρεις τι σκέφτομαι;
Ότι εάν είχα τα λεφτά θα γινόμουν εισαγωγέας τώρα και θα τους κατέστρεφα σε μια νύχτα...
Όχι το πήρα απόφαση...
15000 ευρώ θέλουν τα πουλάκια μου ε;;;
Για να δω τι μπορώ να κάνω - τόσα χρόνια στο κουρμπέτι ξέρω κάμποσο κόσμο.
Για να δω πόσοι δεν θα με φτύσουν...


Παίδες, δοκίμασε κανείς την συνταγή που έδωσα για τις μπριγκέτες;
Δουλεύει ή τα αμαρικανάκια απλώς χαχολογούσαν όπως συνήθως;

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6433 από math_pro
Απαντήθηκε από math_pro στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

OANNHSEA έγραψε: Παίδες, δοκίμασε κανείς την συνταγή που έδωσα για τις μπριγκέτες;
Δουλεύει ή τα αμαρικανάκια απλώς χαχολογούσαν όπως συνήθως;


Ειχα ακούσει κάποτε για το άμυλο ως συνδετήριο υλικο και πρεσάρισα βρεγμένη πυρήνα σκέτη καθως και σε μιγμα με αλευρόκολα που εφτιαξα.
Η δεύτερη ειταν αρκετά πιο σταθερή.
Οπότε λογικά δουλευει.Απλά λόγω έλλειψης χρόνου αυτη την εποχή δεν εχω καταφέρει να κάνω σοβαρές δοκιμές

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6516 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
η μπρικετομηχανη μπροστα το στομιο στενευει η ειναι ολος ο σωληνας ιδια διατομη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6585 από γιωργος
Απαντήθηκε από γιωργος στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
[quote="OANNHSEA"


Παίδες, δοκίμασε κανείς την συνταγή που έδωσα για τις μπριγκέτες;
Δουλεύει ή τα αμαρικανάκια απλώς χαχολογούσαν όπως συνήθως;[/quote]



εχω φτιαξει μερικεσ περιμενω να στεγνωσουν δεν ειναι και τπτ ιδιετερο
εγω εχω δει καλυτρα αποτελεσματα συγγολυσης με χαρτι που τυλιγουν
τισ βεργεσ αλοθμινιου λιωνει αμεσως και κολα και τοροκανιδη ευκολα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ