Παραγωγή μπριγκέττας

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7692 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

OANNHSEA έγραψε: 1) Το πρόβλημα στην καμινάδα ξεκινάει από την υγρασία - στο ξύλο μπορεί να φτάσει μέχρι και 45%...
Εάν αφήσεις την μπριγκέτα να στεγνώσει καλά δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα...
2) Δεν έχεις κανένα πρόβλημα να βάλεις μέσα χαρτί, ροκανίδι, υπολείμματα ξύλου, ακόμα και κομμάτια από βαμβακερό ύφασμα... Βάλε ότι έχεις... Το πρόβλημα είναι η υγρασία - εάν οι μπριγκέτες έχουν υγρασία κάτω του 10% δεν υπάρχει πρόβλημα...

Καλά πως σου κόλλησε ότι τα τζάκια έχουν πρόβλημα από το χαρτί; :unsure:


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όσο για το χαρτί στο τζάκι οι περισσότεροι λένε να μην καις χαρτιά στο τζάκι γιατί είναι επικίνδυνο για την καμινάδα..Μύθος;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7734 από γιωργος
Απαντήθηκε από γιωργος στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όσο για το χαρτί στο τζάκι οι περισσότεροι λένε να μην καις χαρτιά στο τζάκι γιατί είναι επικίνδυνο για την καμινάδα..Μύθος;;[/quote]


αυτο φιλε γιωργο το λενε για τις εφημεριδες καμια φορα τηνρουφα μεσα αναμενη .
κανενα προβλημα το χαρτι στην μπρικετα καλο κανει κολα καλυτερα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7768 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

math_pro έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: math_pro ζητησε απο τον φιλο σου να μας βγαλει ενα κοστολογιο και αυτος. υλικα και ποσο υπολογιζει για την αμοιβη του!

Υ.Γ.: απο εκει που μου ζητουσαν 15000 για υδραυλικη τον 50 κιλων...τωρα η τιμη εχει φτασει στο ενα τριτο για πολυ πιο αξιολογο μηχανημα...και με τουλαχιστον τετραπλασια αποδοση!!


Το θέμα ειναι τι τυπο πρέσσας να προτιμήσει κανείς
Αυτη με τον κοχλία φαίνεται πιό εύκολη κατασκευαστικά
Επίσης εχει το πλεονέκτημα οτι η μπρικέτα βγαίνει με την τρύπα στο κέντρο πράγμα που βοηθάει στην καύση.
Απο την άλλη δεν ξέρω τι φθορά θα εχει στην χρήση ο ατέρμονας.
Στην σκέψη μου ειναι ενα μικρό μηχάνημα το οποίο να δουλεύει η δυνατον με μονοφασικο μοτέρ(απο χλωμό μέχρι πεθαμένο το βλέπω αυτο αλλά ποιός ξέρει)για ατομική χρήση.
Προς το παρόν θα παραγγείλω τα σχέδια για να δω και τι υλικά θα χρειαστουν.
Την υδραυλικη την αφήνω στην άκρη.
Αν εσύ εχεις καταλήξει σε υδραυλική η οτι άλλο δώσε μου στοιχεία να τον ρωτήσω για τιμη.
Το mail μου ειναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


καλημερα math_pro
καθε τι εχει τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα του.εμεις κοιταμε να βρουμε αυτο με τα λιγοτερα μειονρκτηματα.
η υδραυλικη παει στην ακρη χωρις δευτερη σκεψη.
αυτη με τον κοχλια σε συγκριση με την παλινδρομικη, εχει το πλεονεκτημα της πολυ ομαλης λειτουργειας.ουτε κραδασμους ουτε φασαρια ουτε τιποτα.αν αυτο δεν σε ενοχλει τοτε πας στην λυση της παλινδρομικης. η οποια ειναι ενα μηχανημα ολο πλεονεκτηματα. διπλασια παραγωγη,υπερ απλη κατασκευη χωρις αυτοματισμους, χρησιμοποιη τεχνολογια τοσο απλη που σημαινει αξιοπιστια και επισης μπορει να κατασκευαστει/συντηρηθει/εισκευαστει και απο τον πιο ασχετο μηχανουργο.δεν εχει αυτοματισμους δεν εχει τιποτα. ειναι ενα κομματι σιδερο.
για μενα δεν ειναι πλεονεκτημα η τρυπα στην μεση μιας και πιστευω θα την κανει να καιγεται παρα πολυ γρηγορα.
τον ατερμωνα μην τον φοβασαι.απλα θελει ενισχυμενο αξονα και βαφη(δεν εννοω μπογια) για να σκληραινει και να μην φθυρεται το μεταλλο.
αυτο που με εχει βαλει σε σκεψει ειναι γιατι στο μηχανημα με τον ατερμωνα να χρεισιμοπιοι αντισταση στην κεφαλη για να την ζεσταινει και να κολαει καλητερα το υλικο και στην παλινδρομικη τιποτα. θα μπορουν να κολανε τα τριμματα μεταξυ τους ή θα εχουμε προβληματα??????
παιδια, μιας και εγω βρηκα και σας παρουσιασα αυτα τα σχεδια εδω στο τοπικ, αυτο μου δινει ευθυνη. παρακαλω στειλτε μυνημα στον πωλητη για το τι περιλαμβανουν ακριβως αυτα τα βιβλια για να δειτε αν ειναι αυτο ακριβως που ψαχνεται.επισης αγοραστε μεσω paypal για μεγαλητερη ασφαλεια.αν δεν εχετε, κανετε ενα λογαριασμο ειναι ευκολο.πχ εγω χωρις να ξερω πολλα απο αυτα τον ειχα κανει σε 5 λεπτα.επισης εγω θα προτιμουσα την αγορα απο το ebay παρα απο την σελιδα του μιας και το ebay το ξερουμε...την σελιδα του οχι(εννοω ποσο αξιοπιστη ειναι).
προσοχη πριν αγορασετε να εισται σιγουρη οτι αυτο που πουλαει ειναι αυτο που θελετε.

φιλε math_pro θα ετοιμασω αυτο ακριβως που θελω και θα στο στειλω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7785 από math_pro
Απαντήθηκε από math_pro στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
[quote="^silent_power^" post=7768
καλημερα math_pro
καθε τι εχει τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα του.εμεις κοιταμε να βρουμε αυτο με τα λιγοτερα μειονρκτηματα.
η υδραυλικη παει στην ακρη χωρις δευτερη σκεψη.
αυτη με τον κοχλια σε συγκριση με την παλινδρομικη, εχει το πλεονεκτημα της πολυ ομαλης λειτουργειας.ουτε κραδασμους ουτε φασαρια ουτε τιποτα.αν αυτο δεν σε ενοχλει τοτε πας στην λυση της παλινδρομικης. η οποια ειναι ενα μηχανημα ολο πλεονεκτηματα.

φιλε math_pro θα ετοιμασω αυτο ακριβως που θελω και θα στο στειλω.[/quote]

Καλημέρα και σε σένα
Δεν εχεις αδικο σε αυτά που λες.
Απλά σκέφτηκα οτι αν φτιαχτεί μια μηχανη να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και απο ανθρώπους που ενδεχομένως να εχουν τα προβλήματα με τον θόρυβο κλπ που περιγράφεις για την μηχανη με το εμβολο.
Τωρα οσον αφορά την αντίσταση ,υπάρχουν μηχανές με κοχλία, με και χωρίς αντίσταση.
Η ολη λογική ειναι να απελευθερωθεί η λιγνίνη και να λειτουργήσει ως συγκολητικό μέσο
Η θερμοκρασία την απελευθερώνει.Και την θερμοκρασία την παίρνω ειτε με την κρούση ειτε με το πρεσσάρισμα με τον κοχλία.
Γιατί ομως να μην βοηθήσω λίγο και με μια αντίσταση ωστε να μην ζορίσω πολύ το μηχάνημα μου.
Εν πάσει περιπτώσει θέλω πριν ξεκινήσω οτιδήποτε να το ψάξω πολύ καλά και να καταλήξω στο τι πρέπει να φτιάξω ωστε να μην κάνω πειράματα και τσάμπα εξοδα.
Περιμένω οποτε εισαι ετοιμος να μου στείλεις αυτο που θες
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by math_pro.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7911 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

Απλά σκέφτηκα οτι αν φτιαχτεί μια μηχανη να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και απο ανθρώπους που ενδεχομένως να εχουν τα προβλήματα με τον θόρυβο κλπ που περιγράφεις για την μηχανη με το εμβολο.
Τωρα οσον αφορά την αντίσταση ,υπάρχουν μηχανές με κοχλία, με και χωρίς αντίσταση.
Η ολη λογική ειναι να απελευθερωθεί η λιγνίνη και να λειτουργήσει ως συγκολητικό μέσο
Η θερμοκρασία την απελευθερώνει.Και την θερμοκρασία την παίρνω ειτε με την κρούση ειτε με το πρεσσάρισμα με τον κοχλία.
Γιατί ομως να μην βοηθήσω λίγο και με μια αντίσταση ωστε να μην ζορίσω πολύ το μηχάνημα μου.
Εν πάσει περιπτώσει θέλω πριν ξεκινήσω οτιδήποτε να το ψάξω πολύ καλά και να καταλήξω στο τι πρέπει να φτιάξω ωστε να μην κάνω πειράματα και τσάμπα εξοδα.
Περιμένω οποτε εισαι ετοιμος να μου στείλεις αυτο που θες



αναλογος τα δεδομενα σου παιρνεις και το αναλογο μηχανημα! εμεις δεν εχουμε προβληματα με την φασαρια οποτε θα μπορουσα να εχω το παλινδρομικο!
ξερω τι κανει η αντισταση απλα το ερωτημα μου ηταν γιατι το παλινδρομικο να μην εχει αντισταση και αυτο οπως το κοχλιοφωρο.μηπως θα επρεπε να εχει και αυτο? γιατι πιο λογο η σχεδιαστες του δεν το εβαλν και αυτο αντισταση? μηπως η τριβη ειναι μεγαλητερη εκει οποτε δεν χρειαζεται?
λοιπον εχω σκευτη τι ακριβως θελω να ρωτησεις τον φιλο σου.
θελω το μπλε μηχανημα αλλα χωρις βασεις κατω,χωρις την πισω τροχαλια που ουτως ή αλλως δεν φενεται στη φωτο και επανω στην τροφοδοσια αν γινοταν ο κοχλιας να μην περνει κινηση απο μοτερ αλλα απο την τροχαλια με λουρι. εξηγησε στον φιλο σου οτι ολλα τα μεταλλα που θα μουν στον τορνο πρεπει να περαστουν απο βαφη μιας και οι μεγαλες θερμοκρασιες πανω στον τορνο θα τα αδυνατησουν και θα χασουν την αντοχη τους! δεν θελουμε να τα παρουμε ολα στο χερι οπως ο φιλος ΤΣΙΚ!!!

ΥΓ1: OANNHSEA ενα μηχανημα σαν αυτο θα μπορουσε να βγαλει μπρικεττες απο κλαδια ελιας χωρις προβληματα?(ενοοωειτε αποξηραμενα) μιας και η κυρια πρωτη υλη μας εδω ειναι αυτη. με φοβιζει αν θα μπορει να δενει το τριμμα, αν θα κολαει ή θα μας διαλυεται? καλο θα ηταν να αποφευχθει το συνδετηκο υληκο λογο κοστους.
ΥΓ2: αυριο κυριακη παω για ενα 10ημερο στην χωρα του ανατελοντος ηλιου(ιαπωνια).θα προσπαθω να παρακολουθω το τοπικ απο εκει μιας και θα εχω το λαπτοπ. math_pro περιμενουμε νεα σου οταν γυρισω!
c ya guyz!!!
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ^silent_power^. Αιτία: τυπογραφικο λαθως

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7916 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
ρε παιδια ενας σοβαρος τορνος εχει υγρο ψυκτηκο και δεν ανεβαζει θερμοκρασια και εχει βιντια που τρωνε και ρουλεμαν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ