Παραγωγή μπριγκέττας

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7634 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

thlanarass έγραψε: εγω προτεινω συνεταιρικη αγορα ενος τετοιου μηχανηματος
εχουν αποδοση περιπου 1τονο την ωρα.
τοποθετηση σε μα αποθηκη που να ειναι σε σημειο οπου υπαρχει η περισοτερη πρωτη υλη.

κανει γυρω στα 60κ και να δουλευεται οπως τα ελαιοτριβεια.
Φερνει ο καθενας την ρωτη υλη και παιρνει τις μπιγκετες του.

30-40 ατομα απο 2000 ευρω = 80.000 νατη η αγορα της
Καιεπειδη εχει μεγαλη παραγωγη μπορει να παραγει και φασον για μη μετοχους.
σε τετοια κινηση ειμαι μεσα


δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να συντονιστουν 40 ατομα.τοτε μιλαμε για συναιτερισμο.με τοσα ατομα πρεπει να βγει και προεδριο!
οταν ξεκινας να βγαζεις και για αλλους, πρεπει να εισαι νομιμος.(αποδειξεις κλπ).αλλιως δεν μπορεις να βγαλεις.μιλαμε για 40 ατομα και οχι για ενα ιδιωτη που μπορει να το κανει στην...ζουλα!επισης πρεπει να βρεθει χωρος για το μηχανημα που να βολευει τους περισσοτερους.

www.ronakindustries.in/about_us.html

ριξε νια ματια στο κτηνος της ρονακ.κοστιζει γυρω στο 45αρι και βγαζει καπου στον 1,5 τονο/ωρα. ειμαι σιγουρος οτι εαν πας σε μηχανουργειο να σου κανουν το ιδιο δεν θα σου βγει πανω απο 20000. μπορουν επισης να μπουν υληκα μεταχειρισμενα...πχ ο κοχλιας που ανεβαζει το τριμμα μπορει να μπει μεταχειρισμενος...για ποιο λογο να μπει καινουργιος? δεν υπαρχει διαφορα. και σε πολλα αλλα μπορει να γινει το ιδιο!
αν εχεις το κεφαλαιο να αγορασεις ή να φτιαξεις σε μηχανουργειο ενα τετοιο μηχανημα τοτε μπορεις να κανεις μια μικρη επιχειρηση που να εισαι σιγουρος οτι θα δουλεψει! καπως σαν τα ελαιοτριβια οπως ειχες πει και εσυ!
Υ.Γ.: δεν βρισκεις καλη την ιδεα για ενα μηχανημα καπου στα 250 κιλα την ωρα που να σου στοιχειση περιπου 4 με 5 χιλιαδες σε μηχανουργειο (αν μπουν υληκα μεταχειρισμενα σε καποια σημεια, η τιμη μειονεται αισθητα) βρισκεις καποιον ακομη που ενδιαφερεται και το ποσο που πρεπει να δωσεις παει τοτε δια του δυο.ετσι εχεις ενα ατομικο μηχανημα στο σπιτι σου και το δουλευεις εσυ οτι ωρα θες χωρις να πρεπει να κανονιζεις με τους αιτερους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7645 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

math_pro έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: math_pro ζητησε απο τον φιλο σου να μας βγαλει ενα κοστολογιο και αυτος. υλικα και ποσο υπολογιζει για την αμοιβη του!

Υ.Γ.: απο εκει που μου ζητουσαν 15000 για υδραυλικη τον 50 κιλων...τωρα η τιμη εχει φτασει στο ενα τριτο για πολυ πιο αξιολογο μηχανημα...και με τουλαχιστον τετραπλασια αποδοση!!


Το θέμα ειναι τι τυπο πρέσσας να προτιμήσει κανείς
Αυτη με τον κοχλία φαίνεται πιό εύκολη κατασκευαστικά
Επίσης εχει το πλεονέκτημα οτι η μπρικέτα βγαίνει με την τρύπα στο κέντρο πράγμα που βοηθάει στην καύση.
Απο την άλλη δεν ξέρω τι φθορά θα εχει στην χρήση ο ατέρμονας.
Στην σκέψη μου ειναι ενα μικρό μηχάνημα το οποίο να δουλεύει η δυνατον με μονοφασικο μοτέρ(απο χλωμό μέχρι πεθαμένο το βλέπω αυτο αλλά ποιός ξέρει)για ατομική χρήση.
Προς το παρόν θα παραγγείλω τα σχέδια για να δω και τι υλικά θα χρειαστουν.
Την υδραυλικη την αφήνω στην άκρη.
Αν εσύ εχεις καταλήξει σε υδραυλική η οτι άλλο δώσε μου στοιχεία να τον ρωτήσω για τιμη.
Το mail μου ειναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

αν θες βαζω τα μισα χρηματα να μου στειλεις και εμενα τα σχεδια να δω αν ειναι ευκολη στη κατασκευη για να φτιαξω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7656 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
Ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Σε αυτό το βιντεο

!

δείχνει μια απλή κατασκευή για να φτιάχνεις από χαρτί μπρικέττες.

1. Να υποθέσω ότι δεν είναι και το καλύτερο για την καμινάδα μπρικέτα από σκέτο χαρτί;
2. Σε αυτή τη κατασκευή δεν μπορώ να βάλω χαρτί και ροκανίδι ανάμικτα και να κάνω μπριγκέτα; Θα είναι επικίνδυνο να πάρει φωτιά καμιά καμινάδα με τη χρήση τέτοιας μπριγκέτας;
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7657 από math_pro
Απαντήθηκε από math_pro στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

OANNHSEA έγραψε:

Απο την άλλη δεν ξέρω τι φθορά θα εχει στην χρήση ο ατέρμονας.

Τι φθορά να έχει από το πριονίδι ο ατέρμωνας;;;
Είναι το πριονίδι πιο σκληρό από τον ατέρμωνα και δεν το είχαμε πάρει χαμπάρι;
Εδώ στα μηχανήματα του κιμά που έχουν ίδια περίπου αρχή δεν αλλάζουν ατέρμωνα, αν και μπορεί να υπάρχουν και κομμάτια από κόκαλα...

Οτι φθορά εχουν η μητρα και το ρόλλερ απο το πριονίδι κατα την παραγωγή πέλλετ
Εκτός και αν αυτα ειναι λιγότερο σκληρά απο το πριονίδι.
Οσον αφορά την μηχανή του κιμα ,εκει ο ατέρμονας προωθει το κρέας μπροστα οπου υπάρχει μαχαίρι που το κόβει,και η πίεση το βγάζει κομμένο πια απο τις τρύπες
Πόση πίεση να χρειάζεται γι αυτη τη δουλειά;
Στην περίπτωση της μπρικέτας μιλάνε για 170 κιλά ανα τετραγωνικό εκατοστό


Στην σκέψη μου ειναι ενα μικρό μηχάνημα το οποίο να δουλεύει η δυνατον με μονοφασικο μοτέρ(απο χλωμό μέχρι πεθαμένο το βλέπω αυτο αλλά ποιός ξέρει)για ατομική χρήση.

Εάν βρεις όσο μεγάλο μονοφασικό, ενημέρωσε μας και εμάς... :evil:

Μάλλον δεν ημουν σαφής
Οταν λέω να δουλεύει η δυνατόν με μονοφασικό μοτέρ εννοώ να δουλέψει με την ισχύ που μπορεί να έχει ενα μονοφασικό μοτέρ.Δεν ειπα πουθενά οτι υπάρχουν μεγάλα μονοφασικά.
Καί για να γίνει αυτό θα πρέπει να δουλέψει η πατέντα που σκέφτηκα.
Και αυτό οπως γράφω το βλέπω απο χλωμό μέχρι πεθαμένο.
Αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία

Την υδραυλικη την αφήνω στην άκρη.

Και πολύ καλά κάνεις - θέλει μεγάλη πείρα για να κατασκευαστεί σωστά ένα υδραυλικό σύστημα υψηλής πίεσης...

Την υδραυλική την αφήνω στην άκρη για άλλους λόγους και οχι λόγω έλειψης πείρας(οχι δικής μου)


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7658 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
Φιλοι math_pro και Γιαννη δεινω και εγω το 1 απο τα τρια μερη για την αγορα του σχεδιου. :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

ATMOS DC32S
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7675 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

Στην περίπτωση της μπρικέτας μιλάνε για 170 κιλά ανα τετραγωνικό εκατοστό

Μα δεν έχει καμία σχέση η πίεση για το εάν πάθει κάτι ο ατέρμων.
Εάν βάλω μέσα βαμβάκι και ανεβάσω την πίεση στα 1000 κιλά ανά τετραγωνικό εκατοστό, πιστεύεις ότι θα πάθει κάτι; Όχι βέβαια!!!
Πρέπει να είναι το υλικό που θα κάνει κακό στον ατέρμωνα.
Μία πέτρα ναι θα του κάνει - ναι και το χώμα, αλλά όχι το πριονίδι, ακόμα και εάν το φτάσεις στα 500 Kp/cm^2...

1. Να υποθέσω ότι δεν είναι και το καλύτερο για την καμινάδα μπρικέτα από σκέτο χαρτί;
2. Σε αυτή τη κατασκευή δεν μπορώ να βάλω χαρτί και ροκανίδι ανάμικτα και να κάνω μπριγκέτα; Θα είναι επικίνδυνο να πάρει φωτιά καμιά καμινάδα με τη χρήση τέτοιας μπριγκέτας;

1) Το πρόβλημα στην καμινάδα ξεκινάει από την υγρασία - στο ξύλο μπορεί να φτάσει μέχρι και 45%...
Εάν αφήσεις την μπριγκέτα να στεγνώσει καλά δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα...
2) Δεν έχεις κανένα πρόβλημα να βάλεις μέσα χαρτί, ροκανίδι, υπολείμματα ξύλου, ακόμα και κομμάτια από βαμβακερό ύφασμα... Βάλε ότι έχεις... Το πρόβλημα είναι η υγρασία - εάν οι μπριγκέτες έχουν υγρασία κάτω του 10% δεν υπάρχει πρόβλημα...

Καλά πως σου κόλλησε ότι τα τζάκια έχουν πρόβλημα από το χαρτί; :unsure:

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ