Παραγωγή μπριγκέττας

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7284 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
Ώπα λάθος... 1000 ευρώ κέρδος ήθελα να γράψω...
Μην βαράτε τον πρωτομάστορα - δεν έχει και γυναίκα να σφάξει... :evil:

Υ.Γ.: εκανες καμια ερωτηση για το μικρο με την παλινδρομικη κινηση(το μπλε μηχανημα εννοω)?

Το ίδιο θα κοστίσει, γιατί ναι μεν δεν έχει τόσο ακριβά υλικά, αλλά έχει περισσότερη δουλειά και περισσότερο υλικό.

2. εαν τα εργατικα ειναι μεσα στην τιμη που εβγαλαν, δεν νομιζεις οτι εαν πας σε ενα μηχανουργειο, ο μηχανουργος θελει το μεροκαματο του να βγαλει? αυτο και μονο αυτο και οχι αερα κερδος επειδη εφτιαξε μηχανημα?

Για αυτό έγραψα ένα βρούμε ένα μικρό μηχανουργείο - οι εταιρείες βάζουν και το εταιρικό κέρδος μέσα...
Βέβαια να βρούμε κάνα μηχανουργείο που κλείνει, γιατί οι κερατάδες ζητάνε τα έντερα τους, θεωρώντας ότι έχουν τέχνη στα χέρια...

Τελικά πόσα να βγάλει; 1000 η 100 ευρω ανα μηχάνημα;
Επειδή πρέπει να εννοείς 1000 εχω μηχανουργό και μηχανουργείο σταντ μπάι.
Αν γίνει ομως κάτι θα πρέπει να οργανωθει προσεκτικά διότι οι εποχές δεν σηκώνουν λάθη

1000 είναι το κέρδος της εταιρείας...
Άρα εάν είναι μόνο μηχανουργός και το φτιάξει μόνος του, το κέρδος του αυξάνει αρκετά...

εδω η τιμες, σε ποιο μηχανημα αναφερονται?

Στο ίδιο μηχάνημα αναφέρομαι...
Στην μπριγκετομηχανή με το κοχλία.
3000 ευρώ κάνουν τα υλικά.

Είναι ο ηλεκτρομειωτήρας, ο ατέρμωνας που πρέπει να κοπεί οπωσδήποτε σε τόρνο και τα παρελκόμενα...
Ακόμα και εάν γίνουν όλα από st37, υπάρχει ένα σημαντικό κόστος στο υλικό, στην βαφή, στους πίνακες, στις αντιστάσεις του φούρνου...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7288 από math_pro
Απαντήθηκε από math_pro στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

OANNHSEA έγραψε:

Τελικά πόσα να βγάλει; 1000 η 100 ευρω ανα μηχάνημα;
Επειδή πρέπει να εννοείς 1000 εχω μηχανουργό και μηχανουργείο σταντ μπάι.
Αν γίνει ομως κάτι θα πρέπει να οργανωθει προσεκτικά διότι οι εποχές δεν σηκώνουν λάθη

1000 είναι το κέρδος της εταιρείας...
Άρα εάν είναι μόνο μηχανουργός και το φτιάξει μόνος του, το κέρδος του αυξάνει αρκετά...


Ειναι μόνο μηχανουργός με συγχρονο μηχανουργείο και αδελφικός φίλος και σύντεκνος.
Και το θέμα δεν ειναι να αυξηθεί το κέρδος του αλλά να κάνουμε επιτέλους κάτι.
Να δημιουργήσουμε ξανα.Για μας ,τα παιδιά μας και την ερμη τουτη χώρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7289 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

^silent_power^ έγραψε:

γιαννης έγραψε: εχει κουζινετα με λευκο μεταλο ειναι πολυ ανθεκτικα το θεμα ειναι που θα βρω μαλκοτσι


εχεις απολυτω δικιο. νομιζα πως δεν ειχε. το εψαξα και οντως εχει. γραψε λαθως! :evil:
σε αγγελια ισως βρεις. εχω μια εγω αλλα δεν ειναι για διαλυση μιας και δουλευει κανονικα.

Ξερεις τι διαδρομη εχει το εμβολο ? ασφαλως δεν θα χαλασω καποια που δουλευει ειναι αντικα εργο τεχνης ακους το δουλεματης και ευχαριστιεσε αν μου κανει η διαδρομη θα ψαξω για καμια χαλασμενη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7329 από ΤΣΙΚ
Απαντήθηκε από ΤΣΙΚ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
Καλησπερα και απο εμενα παλι,
Βλεπω οτι μιλατε για το κοστος κατασκευης χωρις να μιλατε για το κοστος παραγωγης.
Εγω εχω πειραματιστη αρκετα πανω στο θεμα κατασκευη και βλεπω οτι η μηχανες που λετε ειναι καθαρα για ερασιτεχνικη χρηση και για παραγωγη κατω απο 100 κιλα/ανα ωρα (αυτες με τα 3000 ευρω).
χρειαζετε θριματιστεις,η εστω πριονιδι ετοιμο και 3ωρες ωστε να τελειοποιηθη το υλικο.
σκεφτητε και λιγο το χρονο που χρειαζετε την μερα ωστε να το παραγετε,και το ποσο αγαπητη θα γινετε στους γυρο σας με τα πρωτα κρυα,και τοτε τα μιχανικια αρχιζουν και παραδιδουν πνευμα...

η πρωτη μηχανη που κατασκεευασα κοστισε κοπλε 5000ευρο και εβγαζε 150 με 180 κιλα τιν ωρα μαξημου.
οσο την δουλευα μια 1 με 2 ωρες την ημερα δεν ειχα κανενα προβλημα
πεζει τρελο ρολο το σφιξιμο γιατι αλλιος καιγοντε πολι γριγορα,
εγω ειχα βαλει πολυ καλα υλικα αλλα ειχα πολλα προβληματα στο στροφαλο και στην μπιελα,λιγο παιδια αν στραβωση ενα απο τα δυο αρχιζουν τα παρακεντρα και τα περνει ο διαολος
καπος ετσι βαρεσαμε τον πρωτο στροφαλο,μπηκε χειροποιητοσ και ποιο ενισχημενος και μετα χασαμε την μπιελα.τα εκανα χειροποιητα και τα δυο και τελειωσε το θεμα αλλα παλι δεν την δουλευω ποτε σερη πανω απο 2 ωρες.

αυτη που φτιαχνω τωρα ειναι τυπου ronak θα αγγιξει τα 15000 ευρω αλλα με μινι μου 1τονο ανα/ωρα.
δεν εχει τιποτα του εμποριου πανω ολλα ειναι χειροποιητα για μεγαλητερη αντοχη αλλα και τρελλες ωρες προσωπηκης εργασιας(λογο οτι εχω το μηχανουργειο)

σκεφτητε πολυ καλα πριν δωσετε ποιοδηποτε ποσο το τι απετησεις θελετε να εχετε.
και βασικο που θα βρισκετε την πρωτη υλη.
καντε μια σουμα και δειτε τι σας συμφερει.
ευχαριστω για το χρονο σας







και μεσα στο φεβρουαριο και φωτο απο το μεγαλο τερας...
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΤΣΙΚ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7448 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

OANNHSEA έγραψε: Ώπα λάθος... 1000 ευρώ κέρδος ήθελα να γράψω...
Μην βαράτε τον πρωτομάστορα - δεν έχει και γυναίκα να σφάξει... :evil:


οχι βρε δεν βαραμε μηn ανυσησεις! λαθοι ειμαστε ανθρωπους κανουμε! ρε πρωτομαστορα..τι ειναι η γυναικα να την σφαξεις...κοκορας???
κατσε γιατι σ'εχασα.δυλαδη 3000 τα υλικα, + 1000 το κερδος "αερας"(που τους φενεται λιγο παναθεμα τους) + 2000 τα μαστορικα(ετσι δεν ειναι?) = 6000 πλακα μας κανουν.θα βγαλουν 3000κερδος στην ουσια και δεν τους ειναι αρκετο...δεν παμε καθολου καλαα....! σας βαζω στοιχημα οτι σε μηχανουργειο στην επαρχια, οπου τα μηχανουργεια δεν εχουν ενοικια κλπ(και επισης δεν ζητανε οσα τους λοιπουν),με ενα χιλιαρικο εργατικα σου το κανει ανετα και θα ειναι ευχαριστημενος. + 3000 τα υλικα(που ειμαι σιγουρος οτι αν ψαχτεις λιγο θα τα βρεις πιο φθηνα), τοτε μιλαμε για 4000 ευρω.

Υ.Γ.: εκανες καμια ερωτηση για το μικρο με την παλινδρομικη κινηση(το μπλε μηχανημα εννοω)?

Το ίδιο θα κοστίσει, γιατί ναι μεν δεν έχει τόσο ακριβά υλικά, αλλά έχει περισσότερη δουλειά και περισσότερο υλικό [/quote]

[/quoteσωστα...αλλα πες μας...βαζεις και τον κινητηρα μες την τιμη? μιας και εχω τρακτερ μπορω να το βαζω στο πτο για αρχη και ηστερα βλεπουμε.επισης ο κοχλιας που πρεσσαρει το υλικο στην πρεσσα, μπορει να παιρνει απευθειας απο το βολαν και οχι απο εξτρα κοτερ(μοτερ + καλωδια + δακοπτες = εξτρα εξοδα). με ενα λουρι το οποιο μπορεις να μην το εχεις τεντωμενο για να γυρναει τρελά.να υπαρχει ενας τεντωτηρας ο οποιος να τεντωνει αυτο το λουρι και ετσι να ξεκιναει. χαλαρωνεις το λουρι...σταματαει.

2. εαν τα εργατικα ειναι μεσα στην τιμη που εβγαλαν, δεν νομιζεις οτι εαν πας σε ενα μηχανουργειο, ο μηχανουργος θελει το μεροκαματο του να βγαλει? αυτο και μονο αυτο και οχι αερα κερδος επειδη εφτιαξε μηχανημα
Για αυτό έγραψα ένα βρούμε ένα μικρό μηχανουργείο - οι εταιρείες βάζουν και το εταιρικό κέρδος μέσα...
Βέβαια να βρούμε κάνα μηχανουργείο που κλείνει, γιατί οι κερατάδες ζητάνε τα έντερα τους, θεωρώντας ότι έχουν τέχνη στα χέρια...


να βρουμε? να ηξερες ποσοι κανουν κωλοτουμπες για να μπει λιγη δουλεια στο μαγαζι τους. αρκει να βρεις καποιον με μυαλο στο κεφαλι. μιας και η περησσωτερη κοιταζουν να σε γδαρουν για να βγαλουν τα σπασμενα!


Ακόμα και εάν γίνουν όλα από st37, υπάρχει ένα σημαντικό κόστος στο υλικό, στην βαφή, στους πίνακες, στις αντιστάσεις του φούρνου...Είναι ο ηλεκτρομειωτήρας, ο ατέρμωνας που πρέπει να κοπεί οπωσδήποτε σε τόρνο και τα παρελκόμενα...


st37 ειναι τυπος τορνου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7452 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

γιαννης έγραψε:

^silent_power^ έγραψε:

γιαννης έγραψε: εχει κουζινετα με λευκο μεταλο ειναι πολυ ανθεκτικα το θεμα ειναι που θα βρω μαλκοτσι


εχεις απολυτω δικιο. νομιζα πως δεν ειχε. το εψαξα και οντως εχει. γραψε λαθως! :evil:
σε αγγελια ισως βρεις. εχω μια εγω αλλα δεν ειναι για διαλυση μιας και δουλευει κανονικα.

Ξερεις τι διαδρομη εχει το εμβολο ? ασφαλως δεν θα χαλασω καποια που δουλευει ειναι αντικα εργο τεχνης ακους το δουλεματης και ευχαριστιεσε αν μου κανει η διαδρομη θα ψαξω για καμια χαλασμενη


γιαννη ρωτησα τον πατερα μου, μιας και εχει λυση μαλκοτση για να την επισκευασει. εμπειρικα στο περιπου, μου ειπε διαδρομη στους 20 ποντους και το πιστονι της αν σε ενδιαφερει να μαθεις, εχει τις διαστασεις ενος αλουμινενιου κουτιου coca cola.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ