Παραγωγή μπριγκέττας

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4865 από kostantinos1
Απαντήθηκε από kostantinos1 στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

mavromatisk έγραψε: Καλησπέρα από Θεσ/νικη.
Έχει δοκιμάσει κανείς να παρασκευάσει Μπριγκέττες;
Θα ήταν χρήσιμη η κατάθεση της εμπειρίας του.

γεια σου φιλε μου εχω αγορασει μια μπρικετομηχανη εδω και 2 χρονια απο την κινα για ιδιωτικη χρηση βεβαια ποτε δεν καταφερα να κανω παραγωγη γιατι ηταν λιγο μουφα η μηχανη αλλα οταν και οποτε εβγαζε μπρικετες πιστευω οτι ηταν οτι καλυτερο υπηρχε στην αγορα , την εφτιαχνα με καθαρη οξια και την δοκιμασα σε τζακια τρομερες αποδοσεις υπερχειληση σε 10 λεπτα εκανε ενας λεβητας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4866 από kostantinos1
Απαντήθηκε από kostantinos1 στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

mavromatisk έγραψε: Ναύαρχε,
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα ήθελα, αν θέλεις, λίγες επιπλέον πληροφορίες για τη λειτουργία της πρέσσας. Πως πρεσσάρονται οι μπριγκέττες; Σε σωλήνα ή σε καλούπι (ορθογώνιες); Το υλικό για συμπίεση ζεσταίνεται με κάποιο τρόπο; Έχω διαβάσει ότι η λιγνίνη για να μαλακώσει και να λειτουργήσει σαν κόλλα πρέπει να βρίσκεται σε θερμοκρασία 1500-1700C.
Καλή συνέχεια στις προσπάθειές σας

σε θερμοκρασιες 350 βαθμων πες καλυτερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5152 από AMBIENTES
Απαντήθηκε από AMBIENTES στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

kostantinos1 έγραψε:

mavromatisk έγραψε: Καλησπέρα από Θεσ/νικη.
Έχει δοκιμάσει κανείς να παρασκευάσει Μπριγκέττες;
Θα ήταν χρήσιμη η κατάθεση της εμπειρίας του.

γεια σου φιλε μου εχω αγορασει μια μπρικετομηχανη εδω και 2 χρονια απο την κινα για ιδιωτικη χρηση βεβαια ποτε δεν καταφερα να κανω παραγωγη γιατι ηταν λιγο μουφα η μηχανη αλλα οταν και οποτε εβγαζε μπρικετες πιστευω οτι ηταν οτι καλυτερο υπηρχε στην αγορα , την εφτιαχνα με καθαρη οξια και την δοκιμασα σε τζακια τρομερες αποδοσεις υπερχειληση σε 10 λεπτα εκανε ενας λεβητας




Επειδη το ψάχνω για μια μηχανη μπρικέτας μπορείς να μου δώσεις κάποια χαρακτιριστικά τησ μηχανή σου π.χ. kw,ικανότητα παραγωγής, και για ποιό λόγο δεν σου βγήκε καλή; τι πρόβλημα παρουσίαζε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5310 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

mavromatisk έγραψε: Καλησπέρα από Θεσ/νικη.
Έχει δοκιμάσει κανείς να παρασκευάσει Μπριγκέττες;
Θα ήταν χρήσιμη η κατάθεση της εμπειρίας του.


γεια σου σαλονικα.καλα εκανες που ξεκινησες αυτο το topic,ενδιαφερει πολλους. ειμαι και εγω στο ψαξιμο. θα δωσω πληροφοριες και θα ανεβασω υλικο(φωτο-βιντεο) που θα βοηθυσει πολλους, απο την ερευνα που εχω κανει το τελαιταιο διαστημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5313 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
[quote="mastoras" Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον σφυρόμυλο που αλέθει ζωοτροφές. Δοκιμάσατε να αλέστε ροκανίδια, κλαδιά κτλ, η μόνο χόρτα, στάχυα, καλαμπόκι. ?

Αναρωτιέμαι εάν ένας σφυρόμυλος που προορίζεται για μαλακά υλικά, να μπορέσει να αλέσει ροκανίδια ξύλου, η μικρά τεμάχια κλαδάκια.[/quote]

μαστορα εγω εχω σφυρομηλο για ζοωτροφες.αλεθη τα παντα...απο βελονι μεχρι κανονι!
εχω αλεση κλαδια και ξερα και χλωρα.δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα.απο τη στιγμη που αλεθη ολοκληρα κοτσανια καλαμποκι,γιατι να εχει προβλημα?
το μονο προβλημα που θα εχεις ειναι στην τροφοδοσια.το στομιο δεν ειναι τοσο μεγαλο για να μπορεις να το τροφφοδοτεις ευκολα τα κλαδια.χρειαζεται μετατροπη απο πισω.επισης δεν εχει συστημα να τραβαει μεσα τα κλαδια οπως οι κλαδοτεμαχειστες, που σημαινει οτι πρεπει να τα σπρωχνεις εσυ με τα χερια.

ΥΓ:ο σφυρομηλλος μου ειναι αυτος της φωτο προφιλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5315 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

navarxos έγραψε: Στη περιοχη Διδυμοτειχου ειμαστε τρια ατο μα, εχουμε ξεκινησει απο το καλοκαιρι, φτιαχνουμε μια μπρικετομηχανη, υδραυλικη, απο μπουκαλα εσκαφεα, ηλεκτροκινητητηρες 3φασικοι 10 ιππων, καποιους αυτοματισμους, ακονη βεβαια την φτιαχνουμε, γιατι ετσι πιστευαμε οτι θα εβγαινε πιο φτηνα!!!!
βρηκαμε χωρο, βαλαμε τριφασικο ρευμα κλπ, σφυρομυλο, σαν και αυτους που αλεθαν σιταρι, με τα κοσκινα του ολα καλα!!!
σπειραμε 100 στρεμματα αγριοαγκιναρα, δεν βγηκε τιποτα και το ακριβοπληρωσαμε, αγορασσαμε ενα TAARUP απο γερμανια, για να μαζευουμε το αχυρο, γιατι εδω πανω εχουμε παρα πολυ και τα πεταμε, οπως και αλλα , καλαμποκιες, βαμβακιες, εχουμε τρακτερ, πλατφορμες, τις ανασκευασαμε για να τα κουβαλαμε, ισως να τα λεω καπως μπερδεμενα ας με συγχωρεσετε!!!
Δοκιμες για να βγαλουμε μπριγκετα καναμε, και μαλιστα με πολυ αριστα αποτελεσματα!!!!! η υγρασια να ειναι στο προβλεπομενο πολυ σημαντικος παραγοντας, απο αχυρο καταπληκτικες, ελαφριες βεβαια, αλλα τρομερο καψιμο, και με πολυ σταχτη, αχυρο και χαρτι 50-50 πολυ σφικτο και βαρυ με πολυ καλο δεσιμο λογω χαρτιου, καλυτερο απο σκετο αχυρο, οσο δε απο βελανιδια, αλλο πραγμα!!!!
απο το καλοκαιρι και μετα θα μαζευουμε τα αγριοχορτα, γιατι δοκιμασαμε λιγο, καταπληκτικη μπρικεττα!!!!
εγω ο ιδιος μαζεψα σπορο γαιδουραγκαθου απο εδω, τοπικα, κανω πειραματα σε κεσεδακια, δηλ. βαμακι,νερο σπορους, πανω στο καλοριφερ για να σκασει να φυτρωσει, αυτο τιποτα, δεν καταλαβαινω!!!!


καλωςηρθες ναυαρχε!
η εμπειρια σου στο ολο ενχηρημα για την παραγωγη μπρικεττας θα βοηθυσει αρκετα εμας τους απειρους!
απαντησε μου σε μερικες αποριες μου:
τον σφυρομηλλο τον εχετε κανει μετατροπη για να μπορειτε να τροφοδοτητε?
ειπες οτι η υγρασια πρεπει να ειναι στα προβλεπομενα.το σταχι δεν εχει υγρασια.πρεπει να γινει υγρο.με ποιο τροπο ανεβαζετε την υγρασια και ποσο?
το TAARUP που αγορασαται απλα συλλεγη απο το εδαφος το αχυρο κλπ ή μπορει και να θερισει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ