Φήμες... για το pellet!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42536 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Φήμες... για το pellet!

GT έγραψε:

N1k0s έγραψε: Στη γειτονιά μου , ήδη δηλητηριάζομαι από τα ανοιχτά τζάκια με ατελή καύση και το CO


Παρομοίως, από τον ξυλολέβητα του γείτονα, που καίει χλωρά σκ@το-ξύλα και απάγει τα καπναέρια στα 6-7m απόσταση από τα μπαλκόνια μου (η καμινάδα του είναι χαμηλότερη από τα μπαλκόνια του 2ου ορόφου μου και ψηλότερη από του 1ου).

Άσε, έχει πνίξει όλη τη γειτονιά.

Γι' αυτό το είπα... :dry:

Από τότε που μπήκε το pellet στο σπίτι είμαι ο μόνος στο χωριό που καίω ξύλο χωρίς να καπνίζει! B)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42538 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Φήμες... για το pellet!
Λέω να αλλάξω τον τίτλο του θέματος, αφού είναι εντελώς παραπλανητικός.

Τι λέτε για 'φήμες για το πέλλετ', όπου σ' αυτό το θέμα θα παρουσιάζονται πιθανά κι απίθανα σενάρια για το καύσιμο αυτό;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα, Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42708 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Φήμες... για το pellet!
καθόλου άσχημος για τίτλος ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54311 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Φήμες... για το pellet!
To παραθέτω όπως το έγραψε ο Κ. Νασίκας σε άλλο φόρουμ.

Ο θυμός μου έγκειται στο γεγονός ότι ΔΕΝ αναφερουν το όνομα της ΠΡΑΣΙΝΗΣ εταιρείας ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ που παραγει κρυφα πελλετ απο σκουπίδια.
news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 012_504071
ΝΑ δουμε πότε θα δεήσουν να δημιουργήσουν ΜΗΤΡΩΟ ΠΕΛΛΕΤ που ζηταμε ως ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΒΙΟΜΑΖΑΣ.
Με τον τρόπο αυτό θα σταματήσουν να έρχονται και χιλιάδες τόνοι χωρίς ΦΠΑ (σκίζουν τα Α4 τιμολόγια μόλις παραδώσουν οι βόρειοι γείτονες)

Επικίνδυνο πέλετ από σκουπίδια
Του Γιωργου Λιαλιου

Πέλετ από σκουπίδια για καύση στο σπίτι φέρεται να έκανε κατά παράβαση της νομοθεσίας, αλλά και... κάθε λογικής μια εταιρεία με έδρα τη Λάρισα. Μετά από συντονισμένη επιχείριση της Αστυνομίας και των Επιθεωρητών Περιβάλλοντος εντοπίστηκαν σε αποθήκη περισσότεροι από 50 τόνοι του εξαιρετικά επικίνδυνου υλικού, οι οποίοι προορίζονταν να διατεθούν στην αγορά για οικιακή χρήση, με ανυπολόγιστες συνέπειες για την υγεία αυτών που θα τα προμηθεύονταν.

Οι Επιθεωρητές αναζητούν και την προέλευση των απορριμμάτων, καθώς η εταιρεία είχε στο παρελθόν αναλάβει τη διαχείριση των απορριμμάτων σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας.

Καταγγελία

Η επιχείριση της Αστυνομίας και των Επιθεωρητών Περιβάλλοντος πραγματοποιήθηκε στις 23 Νοεμβρίου, ύστερα από ενημέρωση του εισαγγελέα. Είχε προηγηθεί καταγγελία ιδιώτη, ότι επιχειρηματίας αναζητούσε επαφές για να διαθέσει στην αγορά για οικιακή χρήση πέλετ, τα οποία δεν είχαν νόμιμη αδειοδότηση.

Στην αποθήκη της επιχείρησης (τα στοιχεία της είναι στη διάθεση της «Κ») βρέθηκαν πενήντα τόνοι του υλικού συσκευασμένοι σε σάκους ή χύμα, οι οποίοι σύμφωνα με την εκτίμηση των Επιθεωρητών προέρχονταν από αφυδατωμένα σκουπίδια. Οι Επιθεωρητές Περιβάλλοντος έστειλαν δείγματα στο Γενικό Χημείο του Κράτους για ανάλυση και αναμένεται να συντάξουν το πόρισμά τους μέσα στις επόμενες ημέρες. Οπως προέκυψε από την έρευνα, η συγκεκριμένη επιχείρηση είχε ήδη πωλήσει 400 κιλά από το επικίνδυνο υλικό σε μια εταιρεία σε πόλη της βορείου Ελλάδας.

Το κρίσιμο σημείο είναι αν το πέλετ από σκουπίδια που βρέθηκε στους χώρους της ελεγχόμενης εταιρείας προορίζονταν για οικιακή ή βιομηχανική χρήση.

Υπενθυμίζεται ότι τα πέλετ που προορίζονται για οικιακή κατανάλωση πρέπει να παράγονται από καθαρή βιομάζα (κλαδιά, άχυρα κ.λπ.) ώστε να χρησιμοποιούνται ως καύσιμη ύλη σε ειδικές σόμπες, λέβητες ή το τζάκι. Αν τα πέλετ έχουν προσμείξεις με άλλα υλικά (λ.χ. χαρτί, πλαστικό) τότε πρέπει να καίγονται σε ειδικές βιομηχανικές εγκαταστάσεις οι οποίες να διαθέτουν περιβαλλοντική αδειοδότηση, καθώς με την καύση παράγονται διοξίνες και άλλες τοξικές ουσίες που χρειάζονται φίλτρα για να συγκρατηθούν.

Αξιοσημείωτο είναι ότι η εταιρεία που ερευνάται από την Αστυνομία και τους Επιθεωρητές είχε στο παρελθόν αναλάβει τη διαχείριση των απορριμμάτων σε νησί του Αιγαίου, αλλά και σε δήμους της ηπειρωτικής Ελλάδας, χρησιμοποιώντας ένα σύστημα που μείωνε εξαιρετικά τον όγκο των σκουπιδιών. Ωστόσο, σε δύο από τις περιπτώσεις η χρήση του συστήματος τερματίστηκε μετά από μικρό χρονικό διάστημα.


Μετά από αυτό και επειδή και εγώ έχω ακούσει παρόμοια περιστατικά:
Το φόρουμ εδώ μιλάει για πέλετ ιδιόχρησης!!! και όχι για βιομηχανικό...
α) Όταν εγώ γράφω π.χ. ότι μπορείτε να κάνετε πέλετ την κοπριά δεν σημαίνει ότι είναι νόμιμο κάποια εταιρεία να φτιάξει πέλετ από κοπριά και να τα πουλήσει σε ιδιώτες... Για την ακρίβεια μπορεί να το κάνει, αλλά μόνο για ειδική βιομηχανία η οποία έχει πάρει την σχετική άδεια για καύση αποβλήτου και έχει φτιάξει τις ειδικές εγκαταστάσεις...
β) Πέλετ από χαρτί δεν είναι παράνομο, εκτός εάν είναι από ιλουστρασιόν χαρτί. Το χαρτόνι και η εφημερίδα π.χ. δεν έχει πρόβλημα. Οι εταιρικοί παραγωγοί όμως θα πρέπει να πάρουν άδεια για αυτό.
γ) Τα πέλετ από πλαστικό θέλουν ειδικούς καυστήρες να καούν (πλησιάζουν σε διάταξη τους καυστήρες πλάσματος) ή ειδικά φίλτρα στην καμινάδα. Εάν κάποιος καίει πλαστικό, ουσιαστικά σκορπίζει το θάνατο. Μην ρωτάτε για την καύση των σκουπιδιών - απλώς μας δηλητηριάζουν... :angry:
δ) Το MDF επειδή έχει την φορμαλδεϊδη ο ιδιώτης μπορεί να το βάλει μόνο σε ποσοστό μέσα στο πέλετ.
ε) Τα χρώματα πάνω στα ξύλα είναι τοξικά στην καύση, πρώτα βγάζουμε το χρώμα και ύστερα τα κάνουμε πέλετ.

ΥΓ Εάν δείτε κάτι περίεργο στο πέλετ ή στην μπιργκέτα που αγοράσατε, καταγγελία κατευθείαν, όσο φτηνό και να είναι...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54667 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Φήμες... για το pellet!

OANNHSEA έγραψε: ΥΓ Εάν δείτε κάτι περίεργο στο πέλετ ή στην μπιργκέτα που αγοράσατε, καταγγελία κατευθείαν, όσο φτηνό και να είναι...

Χμμμ... Δεν ξέρω αν πιάνεται...

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54692 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Φήμες... για το pellet!
εσυ τ ανακαλυψες αυτο?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ