Καυστήρας βιομάζας

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #95086 από stratis 1
Το υλικο πρεπει να εχει ομοιογενεια.
Ο θρυμματιστης βγαζει τα αποκλαδια χωρις ομοιογενεια.
Τα χονδρα ξυλα τα κανει wood chips αλλα τα ψιλα κλωνάρια τα αφηνει και περνανε με μεγαλο μηκος.
Ετσι δημιουργουνται πολλα προβληματα.
Μπλοκαρουν τα κλαδακια στον κοχλια αλλα και στον αναδευτηρα.
Δεν αδειάζουν τα τσουβαλια αποθηκευσης ευκολα.
Πιάνουν περισσότερο χωρο στην αποθηκη.
Χρειαζονται μεγαλυτερα μοτερ για να μπορουν να προωθηθούν,αρα μεγαλυτερη καταναλωση.
Τα υπερ του πριονιδιου (απο κοσκινο σφυρομυλου 5-10 mm)ειναι περισσοτερα απο το κερδος του wood chip.
To πριονιδι εχει λιγο κοστος παραπανω για να γινει, συν την αγορα του σφυρομυλου ,αλλα μπορεις να το φτιαξεις απο τζαμπα αποκλαδια που σε παρακαλανε να τα μαζεψεις.
Το ομοιογενες wood chip θελει κορμο δενδρου που εχει κοστος αγορας και συγκεκριμενο θρυμματιστη που να βγαζει ομοιογενες το υλικο.

Με αυτα τα δυο μηχανηματα φτιαχνεις πριονιδι



Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": holztransport

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #95090 από holztransport
το wood chip νομιζω με συμφαιρει περισσοτερο.στα δαση της περιοχης μου μενουν καθε χρονο πολλες κορυφες δεντρων μεσα κ απλα σαπιζουν.οι περισσοτερες απο 40 cm κ κατω.δηλαδη υπαρχει αρκετη πρωτη υλη κ με 1 chipper στο pto του τρακτερ βγαινουν.θεωρητικα παντα.στην πραξη μπορει να ειναι πολλυ πιο δυσκολο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #132890 από stratis 1
Εχω απο περυσι θρυμμα απο καλαμι ξερο.Καμμια 15ρια τσουβαλια των 16 κιλων εκαστον.Απο χθες τροφοδοτώ με αυτο τον λεβητα.Ειναι 230 κιλα ανα κυβικο.Απο χθες το μεσημερι εως σημερα το πρωι ειχαν καει τα δυομισι τσουβαλια.Η σταχτη του ειναι σαν μεγαλα πλακε καρβουνα που θυμιζουν λαβα ηφαιστειου.Εχουν μια πλαστικοτητα .Δεν απομακρυνονται απο την εστια ευκολα (οπως η ελια κλπ)και κανουν εναν κονο πανω της.Η καυση συνεχιζεται αλλα θελει βοηθεια με το χερι η απομακρυνση της.Οι σταχτες στη φωτογραφια,που ειναι στην ακρη τις εχω απομακρυνει εγω.



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #132892 από stratis 1
Πιστευω οτι αμα πελλετοποιηθει σκετο το καλαμι θα αφηνει ποντικοκουραδα σε μαζα οση και το αρχικο πελλετ που μπηκε.
Η φλογα ειναι πολυ καλη αλλα ανεβασα αερα,λογω σταχτης




Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ