Μεταφορά βιομάζας, κλαδεμάτων - τρέιλορ κλπ μηχανές

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13247 από sugarboy

Αgrovann έγραψε:

sugarboy έγραψε: Ζητούμενη δύναμη (κάθετη) 250 κιλά. Έμβολο 500 κιλά με Φ12ή14 άξονα αν θυμάμαι καλά, και στο τέλος χρειαζόταν 800αρι έμβολο!!!! Τα ψιλά γράμματα ήταν τα 10bar minimum.... και είχα 6 -7 απο το κονφλέρ! :(


Υπάρχει ενα εξάρτημα που λέγεται μπουστερ και διπλασιάζει την πίεση απαιτεί όμως μεγάλη παροχή αέρα πάνω από 1/2 ίντσα (συνήθως απο κοχλιοφορους αεροσυμπιεστές)και σου λυνει το προβλημα
Το πρόβλημα με τα έμβολα αέρα όμως είναι και στο ότι είναι "ελαστικά" και συμπιέζονται στα ζόρια σε σύγκριση με τα έμβολα λαδιού που ειναι σταθερά και απόλυτα προβλέψιμα οπότε για βάρη πάνω απο τονο αποτελούν μονόδρομο
Υπάρχει και ένα άλλο σύστημα που πρεσάρει αέρα σε κύκλωμα λαδιού που με την σειρά του σηκώνει το έμβολο αλλά δεν έχω ασχοληθεί για να αναφέρω λεπτομέρειες


Συμφωνώ μαζί σου αλλά άμα έχεις κοχλιοφόρο (screw) συμπιεστή τότε έχει μακράν πολύ περισσότερο απο 10 μπάρ με γυναί... εεεε σόρυ 10 μπαρ ατμόσφαιρας ήθελα να πώ! :silly: :lol: :cheer:

Το μπούστερ είναι για μεγάλα βάρη όπως είπες και απαιτεί τρελές παροχές αέρα.

Το αέρος-λαδιού είναι παρόμοιο σύστημα, αλλά κομματάκι αλμυρούτσικο σε σχέση με το αντίστοιχο αμιγώς υδραυλικό.

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #13390 από mastoras
Ωχ κοπέλα μου........οι καπλαμάδες σου :kiss:



.....μέχρι και με το λεωφορείο αν χρειαστεί θα τους πάω σπίτι να τους κρύψω..... :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 10 Ώρες πριν #13625 από fillmore

^silent_power^ έγραψε: fillmore καλησπερα,
καλα εκανες που εφτιαξες αυτο το νεο τοπικ αλλα το ειδικευσες πολυ.καλητερα γενικευσετο λιγο, οπως πχ:
μεταφορα βιομαζας ή μεταφορα κλαδεματων ή συλλογη-μεταφορα κλαδεματων. σου το λεω αυτο για να μπορουν να γραφτουν στο τοπικ και αλλα θεματα.οχι μονο πως μπορεις να φτιαξεις ενα τρειλορ!
μπορω να βοηθυσω αρκετα το τοπικ με ιδεες ως προς την συλλογη-μεταφορα.
μιας και θεωρω την συλλογη
-μεταφορα το πιο δυσκολο κομματι της δουλειας μας...εχω ψαχτει αρκετα με την απλοποιηση της ολης διαδικασιας. αλαξε το ονομα του τοπικ (βρισκω καλητερο αυτο: συλλογη-μεταφορα κλαδεματων) και σου υποσχομαι οτι θα πεσουν πολυ καλες ιδεες εδω μεσα...!


Αν σας βολεύει έτσι δεν έχω πρόβλημα !!!!.....να αλλάξει ο τίτλος του θέματος!!!!!!......αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως και εάν μπορώ να το κάνω!!!!....θα πάρω τηλέφωνο τον Γιώργο να ρωτήσω!!!...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13720 από ^silent_power^

fillmore έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: fillmore καλησπερα,
καλα εκανες που εφτιαξες αυτο το νεο τοπικ αλλα το ειδικευσες πολυ.καλητερα γενικευσετο λιγο, οπως πχ:
μεταφορα βιομαζας ή μεταφορα κλαδεματων ή συλλογη-μεταφορα κλαδεματων. σου το λεω αυτο για να μπορουν να γραφτουν στο τοπικ και αλλα θεματα.οχι μονο πως μπορεις να φτιαξεις ενα τρειλορ!
μπορω να βοηθυσω αρκετα το τοπικ με ιδεες ως προς την συλλογη-μεταφορα.
μιας και θεωρω την συλλογη
-μεταφορα το πιο δυσκολο κομματι της δουλειας μας...εχω ψαχτει αρκετα με την απλοποιηση της ολης διαδικασιας. αλαξε το ονομα του τοπικ (βρισκω καλητερο αυτο: συλλογη-μεταφορα κλαδεματων) και σου υποσχομαι οτι θα πεσουν πολυ καλες ιδεες εδω μεσα...!


Αν σας βολεύει έτσι δεν έχω πρόβλημα !!!!.....να αλλάξει ο τίτλος του θέματος!!!!!!......αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως και εάν μπορώ να το κάνω!!!!....θα πάρω τηλέφωνο τον Γιώργο να ρωτήσω!!!...


καλησπερα fillmore!
εγω μια ιδεα εδωσα! το βρισκω καλητερο να αλλαξει.θα μπορουσα να ειχα φτιαξει ενα καινουργιο θεμα αλλα σκεφτηκα αφου ξεκινησες αυτο το θεμα να συνεχησουμε εδω και να μην γεμισουμε εδω χιλια δυο θεματα και δεν βρισκουμε ακρη...! αν θες αφηνουμε αυτο ως εχει και ανοιγουμε και ενα αλλο.εσυ αποφασιζεις!!!!
χμμμ...εχω σκεφτει κατι πολυ καλο για συλλογη κλαδεματον.με την πρωτη ευκαιρια θα σας γραψω την ιδεα. αλλα ειναι για αγρωτες(χρειαζεται τρακτερ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13745 από ^silent_power^

jnet έγραψε: Τον άλλαξα τον τίτλο


okk...να 'σαι καλα! πολυ καλος τιτλος!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13863 από ^silent_power^
υπαρχουν καποιες μηχανες....συλλεκτες τριφυλιων οι οποιες χρησιμοποιουνται συνηθως στη δυτικη ευρωπη αλλα υπαρχουν και καποιες λιγες και εδω.
αυτες οι μηχανες ως εχουν, σε καμια περιπτωση δεν μας κανουν, αλλα με καποιες μετατροπες θα ηταν οτι καλητερο θα μπορουσε να εχει ενας αγροτης ο οποιος θελει να συλλεγη με τον πιο ευκολο τροπο τα κλαδεμματα του, για...ιδιοχρηση αλλα και γιατι οχι, με τοσο παραγωγηκο μηχανημα να δωσει στον κοσμο φθηνο αγροπελλετ!
πρεπει ομως να φυγει το δικο του συστημα και να μπει ενας κυλινδρος με σφυρια σαν αυτα ενως καταστροφεα και επισης τα αδραχτια μπροστα πρεπει να φυγουν και την θεση τους να παρει ενας αξονας με ενισχυμενα αδραχτια.
με αλλα λογια θα αγορασουμε ενα μηχανημα το οποιο δεν μας κανει ως εχει, αλλα θα χρησιμοποιησουμε την κυλιομενει καροτσα του που ειναι φτιαγμενη για υλικα αυτου του ειδους.επισης το συστημα μπροστα μας κανει εν μερη.
το μηχανημα θα συλλεγει απο το εδαφος τα κλαδεματα, δεν θα εχει επαφη με το εδαφος(αυτο συμμενει οτι δεν θα υπαρχει ιχνος απο χωματα και πετρες) και επειτα θα στελνει στο κοπτικο ακριβως απο πισω.αυτο με την σειρα του θα κοβει και θα στελνει πισω στην καροτσα.
το μηχανημα ειναι αυτο:
www.google.gr/search?tbm=isch&hl=el&sour....0j3.3.0.4BYJH5z0y9o


www.technikboerse.com/el/view/
/
/1114615/deutz-fahr-k-560-silierschneidwerk-einsatzbereit.html

θπαρχουν διαφορα μηχανηματα αυτου του τυπου,αλλα πρεπει να προτιμηθει ενα μικρον διαστασεων με μειονεκτημα οτι δεν περνει μεγαλη ποσοτητα αλλα χωραει παντου χωρις να κανει ζημιες. συν οτι μπορει να μπει σε τρακτερ με μικρη ιπποδυναμη!

kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s-anzeige...tzfahrzeuge/u9949239

η τιμη του παραπανω της claas ειναι στα 950 ευρω ---ΣΥΖΗΤΙΣΗΜΗ---

και ενα video:


ΥΓ:σε συνδυασμο με ενα θερμοκηποιο που θα μπορει αυτο το μηχανημα να μπαινει μεσα και να αδειαζει ειναι οτι καλητερο.ο κοπος και το κοστος θα μειωθουν παρα πολυ.
ΥΓ2:συντομα θα ανεβασω αυτο το μηχανημα οπως το σκεφτομαι σχεδιασμενο σε μια κολλα χαρτι..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ