Μεταφορά βιομάζας, κλαδεμάτων - τρέιλορ κλπ μηχανές

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13219 από Αgrovann

mastoras έγραψε:
Για να πάρεις τιμή θα δηλώσεις πρωτοπαλλήκαρο :lol: του energ.gr

www.promex.gr/products/exartimata-stirixis-kinisis


τον ξερω αυτόν ειχα ζητήσει προσφορά για σετ τουρμπίνας/γκρουπ πολλαπλασιαστή για ψεκαστικο και μου έβγαινε ακριβότερο απο το ετοιμο!
Εχει κυριολεκτικά τα πάντα όμως ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13220 από mastoras

Αgrovann έγραψε: τον ξερω αυτόν ειχα ζητήσει προσφορά για σετ τουρμπίνας/γκρουπ πολλαπλασιαστή για ψεκαστικο και μου έβγαινε ακριβότερο απο το ετοιμο!
Εχει κυριολεκτικά τα πάντα όμως ευχαριστω


Η εταιρία αυτή διοχετεύει προιόντα και μηχανήματα αποκλιεστικά μόνο σε τιμές χοντρικής και σε εμπόρους. Για αυτό και σου "ήρθε" ακριβά. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13234 από sugarboy

Αgrovann έγραψε: κάτι τέτοιο μάλλον θέλετε





Αυτή είναι καλύτερη λύση σε σχέση με το άλλο με τον αέρα.

ΠΡΟΣΟΧΗ μεγάλη, γιατί το έμβολο του αέρα είναι σχετικά δύσκολο να δουλέψει υπο γωνία σε σύγκριση με το υδραυλικό.

Να προτιμήσεις υδραυλικό που είναι γκαραντί!!!

Του αέρα χρειάζεσαι 2μιση φορές την ονομαστική δύναμη που απαιτείς, και όλα αυτά σε 10bar πίεση αέρα τουλάχιστον. Έκανα μια παρόμοια κατασκευή για άλλο σκοπό και για 250 κιλά βάρος και τελικά.... τσούτσουλον!!! Λόγω οτι το έμβολο του αέρα είναι υπο γωνία, δεν μπορεί να ξεκινήσει.
Ζητούμενη δύναμη (κάθετη) 250 κιλά. Έμβολο 500 κιλά με Φ12ή14 άξονα αν θυμάμαι καλά, και στο τέλος χρειαζόταν 800αρι έμβολο!!!! Τα ψιλά γράμματα ήταν τα 10bar minimum.... και είχα 6 -7 απο το κονφλέρ! :(

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13237 από ^silent_power^
fillmore καλησπερα,
καλα εκανες που εφτιαξες αυτο το νεο τοπικ αλλα το ειδικευσες πολυ.καλητερα γενικευσετο λιγο, οπως πχ:
μεταφορα βιομαζας ή μεταφορα κλαδεματων ή συλλογη-μεταφορα κλαδεματων. σου το λεω αυτο για να μπορουν να γραφτουν στο τοπικ και αλλα θεματα.οχι μονο πως μπορεις να φτιαξεις ενα τρειλορ!
μπορω να βοηθυσω αρκετα το τοπικ με ιδεες ως προς την συλλογη-μεταφορα.
μιας και θεωρω την συλλογη
-μεταφορα το πιο δυσκολο κομματι της δουλειας μας...εχω ψαχτει αρκετα με την απλοποιηση της ολης διαδικασιας. αλαξε το ονομα του τοπικ (βρισκω καλητερο αυτο: συλλογη-μεταφορα κλαδεματων) και σου υποσχομαι οτι θα πεσουν πολυ καλες ιδεες εδω μεσα...!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13240 από Αgrovann

sugarboy έγραψε: Ζητούμενη δύναμη (κάθετη) 250 κιλά. Έμβολο 500 κιλά με Φ12ή14 άξονα αν θυμάμαι καλά, και στο τέλος χρειαζόταν 800αρι έμβολο!!!! Τα ψιλά γράμματα ήταν τα 10bar minimum.... και είχα 6 -7 απο το κονφλέρ! :(


Υπάρχει ενα εξάρτημα που λέγεται μπουστερ και διπλασιάζει την πίεση απαιτεί όμως μεγάλη παροχή αέρα πάνω από 1/2 ίντσα (συνήθως απο κοχλιοφορους αεροσυμπιεστές)και σου λυνει το προβλημα
Το πρόβλημα με τα έμβολα αέρα όμως είναι και στο ότι είναι "ελαστικά" και συμπιέζονται στα ζόρια σε σύγκριση με τα έμβολα λαδιού που ειναι σταθερά και απόλυτα προβλέψιμα οπότε για βάρη πάνω απο τονο αποτελούν μονόδρομο
Υπάρχει και ένα άλλο σύστημα που πρεσάρει αέρα σε κύκλωμα λαδιού που με την σειρά του σηκώνει το έμβολο αλλά δεν έχω ασχοληθεί για να αναφέρω λεπτομέρειες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13244 από Αgrovann

fillmore έγραψε: ψάχνω ακόμα και σπαστήρα ιδιοκατασκευή μόνο με μαχαίρια για να μου τα κάνει μικρά κομμάτια. Ετσι δεν θα χρειάζεται να γίνει το τρέιλερ τόσο μεγάλο. Και όσο αφορά την ανατροπή ίσως γίνει και κάπως έτσι


Αυτο με τον σπαστηρα το ψάχνω και εγώ και αν φτιάξουμε και σύστημα συλλογής ενσωματωμένο το λύσαμε το πρόβλημα εγώ έχω πλάτος 2 μετρα και 2.5 στα αμπέλια
Όποιος έχει καμιά ιδέα ή έχει φτιαξει κάτι τέτοιο ας το μοιραστεί μαζί μας

Last edit: 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by Αgrovann.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ