Κουλή διαρροή καπνού μετά από καθαρισμό

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181432 από Gkaz
Καλησπέρα team,
Μετά από καθαρισμό από Τζακά με περιστροφική βούρτσα σε τηλεσκοπικό black&decker της φούσκας και της ευθύγραμμης μεταλλικής Φ250 καμινάδας συνολικού μήκους 7 μέτρων, γωνιακού προκάτ τσιμεντένιου ισόγειου τζακιού με τεράστια φούσκα ύψους 2 μέτρων, άρχισε να μυρίζει καπνός μέσα από τον ηλεκτρολογικό πίνακα του από πάνω ορόφου! Πού μπορεί να άνοιξε σχισμή και να "γλύφει" καπνός και να βγαίνει μεταξύ ψευδοροφής ισογείου και πατώματος πρώτου ορόφου; Στην τσιμεντένια φούσκα μου φαίνεται αδύνατο. Στην μεταλλική καπνοδόχο ίσως πιο πιθανό αλλά έχω την αίσθηση ότι αυτή ξεκινάει υψομετρικά πάνω από το ύψος του άνω πατώματος ή οριακά στο ίδιο. 
Ιδέες, προτάσεις για να σωθεί η κατάσταση παρακαλώ;
(Σημείωση: στην κορυφή αλλάχτηκε το κτιστο καπέλο με ανοξείδωτο περιστροφικό για καλύτερο ελκυσμό διότι σε ριπές ανέμου και νοτιάδες κάπνιζε μέσα) 
Τέλος, ανακάλυψα σπρώχνοντάς τα όταν ήταν κρύα ότι 3-4 σειρές πυρότουβλα της πλάτης του τζακιού έχουν λίγο τζόγο. Σαν να είναι σαθρό το υλικό που τα κρατάει από πίσω τους. Και λίγοι αρμοί έχουν καταστραφεί. Θα μπορούσε να γλύφει καπνός από εκεί και να περνάει έξω από τη φούσκα; Είναι μεγάλο πρόβλημα. 
Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια έμπειρη άποψη και ιδέα. 
Φιλικά,
Γιώργος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181434 από Fokion
Εαν ( μηπως ) σε καποιο σημειο εχει ευκαμπτο σπιραλ και με την βουρτσα το εσκισε?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181440 από Gkaz
Ευχαριστώ για την απάντηση,
το τζάκι δεν έχει πουθενά εύκαμπτο σπιράλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181443 από dimlyk
η ενωση φουσκας μεταλικης καπνοδοχου πως εγινε ? 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181444 από Gkaz
προ 20ετιας που έγινε δεν ήμουν παρόν οπότε και δεν ξέρω με ακρίβεια. Οπτικά τσεκάροντάς το από κάτω με φακό, φαίνεται σφηνωτό πιθανόν με κάποια κατάλληλη σιλικόνη ή κάτι τσιμεντοειδές γύρω γύρω. 2 πόντους επίσης εξέχει προς τα κάτω μέσα στη τσιμεντένια φούσκα ο σωλήνας. Υπάρχει μήπως κάποιο ειδικό εργαλείο να μπορείς να απλώσεις φρέσκια σιλικόνη τζακιών περιμετρικά εκτείνοντάς το από κάτω; μέσα από το ταμπερ δηλαδή;
Έχω σπάσει το κεφάλι μου να φανταστώ κάποιο τρόπο να λύσω το θέμα χωρίς να πρέπει να μπει κομπρεσέρ μέσα στο σπίτι!
Το να περάσουμε νέα καμινάδα/σωλήνα π.χ. Φ219 ανοξείδωτη πάχους 2mm για να μην έχει ρίσκο μελλοντικής βλάβης/ρογμής μέσα από την παλιά και κάπως να την σφραγίσουμε στο κενό δεν ξέρουμε αν θα λύσει το πρόβλημα διότι είναι 50/50 το αν η διαρροή δημιουργήθηκε στο σωλήνα ή στη φούσκα ή στην ένωσή τους.
Υπενθυμίζω πως πριν τον καθαρισμό, για 15 χρόνια δεν είχε ξαναγίνει ποτέ αυτό το πρόβλημα.
Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181446 από dimlyk
σιλικονη δεν το φανταζομαι αλλα μετα απο τοσα χρονια ... υποθετω οτι με το καθαρισμα και το τρανταγμα μπορει να δημιουργηθηκε καποια ρωγμη στο υλικο της ενωσης ...αν και η τοποθετηση δεν ειναι σωστη δεν θα επρεπε να περναει κατω ο σωληνας εκτος... κι αν κουνηθηκε (απιθανο αλλα οχι αδυνατο ) ...κι εκει μονο με καμερα μαλλον μπορεις να δεις 
η μεταλλικη ειναι ανοξειδωτη ? 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ