αναγνώριση τζακιού - απορίες πρωτάρη

Περισσότερα
3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν - 3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181174 από alimkilo1
χαίρετε και καλή χρονιά σε ολους

δεν ξέρω αν το θέμα αυτο ειναι στην σωστη κατηγορία αλλα εχω κάποιες απορίες για το τζάκι που βρίσκετε σε ενα διαμέρισμα που αγόρασα προσφατα που αν μπορείτε σας παρακαλώ να μου λύσετε. Ενημερωνω  πως από τζάκια είμαι αρκετά άσχετος, δεν είχα ποτέ μου επαφή με τζάκια
 ·      Το τζακι εχει γυαλί μπροστά, αυτο σημαίνει πως ειναι ενεργειακό ή σημαινει πως είναιαπλά τζακι με γυαλι μπροστα?
·    Η μάρκα είναι εξ όσο κατάλαβα επειδή δεν φαίνεται  καλά, κάτι σαν Cheminee PhilippeLes Radiantes, θεωρείται καλή μάρκα αυτή αν γνωρίζετε?    
·  Καλύτερα καυσόξυλα για χρήση? Μου είπαν για ξυλα λεμονιάς ή ελιάς σαν τα καλυτέρα και να αποφεύγω πεύκο, αμυγδαλιά, κυπαρίσσι, ισχυει?  

· Υπάρχει μια σχάρα πάνω ψηλά, κοντά στο ταβάνι και μια κάτω χαμηλά στο πλευρό του τζακιού. Ποια είναι η χρήση τους? Πρόσεξα πως η από πάνω σχάρα αρχίζει και ζεσταίνετε μετα από 1-2 ώρες που καίει το τζάκι αλλά η από κάτω καθόλου. Είναι φυσιολογικό? 

·    Συστήνεται να μένει η πόρτα του τζακιού ανοιχτή όταν καίει για καλύτερη απόδοση ή κλειστή? Να προσθέσω πως έχω ανάψει 2 φορές το τζάκι μεχρι τώρα για δοκιμη αλλα δεν μου έκανε εντύπωση η ζέστη που έβγαλε όταν καθόμουν στον καναπέ που είναι σε απόσταση 3.5 μέτρων από το τζακι (το σαλονι είναι χωρος 6.50 χ 5 με ενιαία κουζίνα και διάδρομο που πάει στα 2 υπνοδωμάτια) ·      Πόση ποσότητα ξύλων πρέπει να καίγονται ταυτόχρονα? Εννοώ είναι καλύτερα να το γεμίζω μέχρι πάνω η είναι καλύτερα να ξεκινώ με λίγα και να το ανεφοδιάζω στην συνέχεια? 

Αυτά προς το παρόν και ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Last edit: 3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν by alimkilo1. Αιτία: διορθωση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181175 από Μπαλ
Καλησπέρα και καλη χρονιά , μερικές φωτογραφίες θα βοηθούσαν. Εχει περσίδες πανω απο το τζακι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181176 από alimkilo1
οριστε καποιες φωτογραφιες, αν θελεις να δεις κατι πιο συγκεκριμενο απλως πες μου 
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181189 από Μπαλ
Καλησπέρα , ειμαι και εγω σε παρομοια κατασταση, πηρα περσι σπιτι με τζακι μεσα. Χάρηκα αλλα εχω αγνοια. Με βαση αυτα που εμαθα απο πέρσι το τζαμι μενει κατεβασμενο οταν αναψει καλα . Επισης σημαντικό να εχεις ξερα ξυλα.. Περσι ειχα παρει ενα κυβικο μηνα Νοέμβριο δλδ πολυ αργά και ηταν υγρα. Δεν αναβε με τιποτα ουτε και ζεσταινε. Αποτελέσμα ηταν να πιστεύω οτι ειναι προβληματικη η καμιναδα και δεν τραβαει. Φετος με σωστα ξυλα και ικανοποιητικά. Δεν φαίνεται ποσο μεγαλη εστια εχεις. Δοκιμασε να βαλεις μεσα 5 - 6 καλα κούτσουρα, αναψε με την πορτα μισάνοιχτη και μετα απο κανα μισαωρο κλεισε. Θελει λιγο χρόνο να μαθεις την εστια σου. Ποσους μοχλους εχει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181193 από alimkilo1
εχει 2 μοχλους, ενα πανω δεξια που φανταζομαι ανοιγει το φουγαρο και ενα κατω απο το τζαμι που κινειται δεξια αριστερα, μου ειπαν οτι ειναι για να ρυθμιζει την ενταση της φωτιας, κατι τετοιο, αλλα οσες φορες το μετακινησα δεν ειδα καμια διαφορα στην φωτια, δεν ταξιδευει και πολυ αυτος ο μοχλος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181194 από Μπαλ
Δοκιμασε να αναψεις με τέρμα τραβηγμένο το πανω δεξια και ανοιχτο και το κατω μοχλό που δινει αερα μεσα στην εστια. Τα ξυλα σου είναι ξερα? Εαν οχι τοτε δύσκολα τα πράγματα. Δοκιμασε και με μπρικετες για σύγκριση.
Για να βγαζει ζεστη βαλε μπολικα ξυλα να κανει φλογα και μετα κλεισε το πανω δεξια για να κρατήσεις τη ζεστη . Με κλειστη πορτα. Απλα οταν θα χρειαστεί να ανοιξεις την πόρτα για να βαλεις πχ ξυλο τοτε πρωτα θα ανοιγεις το κλαπετο του φουγάρου. Δλδ ανοιχτο κλαπε ανοιχτη πόρτα, κλειστό κλαπε κλειστη πορτα. Αλλιως θα σου καπνισει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ