Salgueda 800 GV: Προβληματισμός για -πιθανότατα- λανθασμένη τοποθέτηση κασέτας

Περισσότερα
4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181049 από ianni
Καλησπέρα στην ομάδα,

Έπειτα από σκέψη, αποφάσισα να αντικαταστήσω το συμβατικό μας τζάκι με ένα Salgueda 800 GV. Δεν έχω καμία σχέση με τεχνικά θέματα επί των εστιών, οπότε βασίστηκα στις γνώσεις του εγκαταστάτη.Διαβάζοντας στο φόρουμ διάφορα θέματα, έχω λίγο πανικοβληθεί και επισυνάπτω τρεις φωτογραφίες από τα στάδια τοποθέτησης του τζακιού.

- Αρχικά ο μάστορας έσπασε τη παλιά φούσκα. Μου είπε πως το τζάκι είχε πάρει κάποτε φωτιά.
- Τοποθέτησε την κασέτα και τη μόνωσε όπως φλέπετε φασκιώνοντάς τη (κάτι που διαβάζω στο φόρουμ πως είναι λάθος).
- Ο μάστορας τοποθέτησε μία τσιμεντοσανίδα, όπως φαίνεται στη 2η φωτογραφία, αφήνοντας απ' έξω την έξοδο του καπνού και αφήνοντας μέσα στο σπίτι μόνο τους αεραγωγούς.
- Έφτιαξε έναν θερμοθάλαμο με πετροβάμβακα όπου οι έξοδοι Φ125 θα στέλνουν ζεστό αέρα από ένα ορθογώνιο κανάλι.

Οι απορίες μου πολλές, γι' αυτό θα αφήσω καλύτερα να σχολιάσουν οι ειδικοί. Η μεγαλύτερή μου έννοια είναι η ασφάλεια της οικογένειας.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181143 από dimlyk
αρκετα λαθη ///ανεμιστηρες εχει ??αερα απ εξω πηρε ? ο θερμοθαλαμος που εφτιαξε δεν λειτουργει αν δεν παιρνει αερα απο καπου κι ελπιζω να μην πηρες τις σχαρες ψησιματος 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.055 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ