Κακη εγκατασταση

Περισσότερα
4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181045 από Μπαλ
Κακη εγκατασταση δημιουργήθηκε από Μπαλ
Γεια σε ολους, εχω διαβασει πολλα χρησιμα εδω και αποφάσισα να γραφτω για να παρω γνωμες. 
Σπιτι της τραπεζας , περσι μπηκαμε με ενα τζακι ομορφο εξωτερικά αλλα με θεματα εγκατάστασης οπως αποδέχτηκε. Περσι το χειμωνα με υγρα ξυλα δεν περιμενα πολλα πράγματα. Φετος ειπα να δοκιμασω αγοράζοντας ξυλα απο νωρις. Το τζάκι για να ζεστάνει το σαλονι θελει αφενος πολυ ξυλο να ριξω που τα καιει πολυ συντομα ακομα και με κλειστό κλαπε και φυσικα αργει πολυ να βγαλει ζεστή απο τις δυο περσιδες που εχει στη φουσκα. Σήμερα εβγαλα και μια φωτογραφία μέσα στη φούσκα οπου φαίνεται πως δεν εχει καμια μόνωση. Υπαρχει καποια παρεμβαση που θα αξιζε να κανω τωρα οπως ειναι? Πχ να βάλω περσίδες με ανεμιστηρακια? Καποια παρέμβαση στην εστια με DIY κοφτρα? Ή μηπως να κανω υπομονή και να περασω ενα jotul την ανοιξη? Το σπιτι να αναφερω ειναι 85 τετραγωνικά, θεωρω οτι θα μπορούσε μια καλη εστια και σε συνδυασμό με εξωτερική μονωση που θεωρητικά θα γινει του χρόνου να μας καλυψει αποκλειστικά χωρις να αναψει καλοριφέρ.




 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181047 από NICK225
Απαντήθηκε από NICK225 στο θέμα Κακη εγκατασταση
υπομονή και να περασω ενα jotul

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181048 από Isolexion
Απαντήθηκε από Isolexion στο θέμα Κακη εγκατασταση
Καλησπέρα. Το τζάκι είναι φυσικής ροής? Δείξε και μια φωτογραφία τις περσίδες εισαγωγής και εξαγωγής αέρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181052 από Μπαλ
Απαντήθηκε από Μπαλ στο θέμα Κακη εγκατασταση
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, το τζακι δεν διαθέτει βεντιλατερ είναι φυσικης ροης με μια τρυπα εξωτερικα στον τοιχο που δινει αερα κατω απο την εστία και υπαρχουν ψηλα δυο περσιδες.

Σας παραθέτω φωτογραφίες




​​​​​​Πως σχολιάζετε την εγκατάσταση? Το τζάκι ειναι no name, ενας τζακας μου ειπε οτι ειναι " Διαμαντης" και πως ειναι φαγανα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181053 από Isolexion
Απαντήθηκε από Isolexion στο θέμα Κακη εγκατασταση
Εννοούσα την περσίδα εισαγωγής από τον χώρο του δωματίου αλλά μάλλον μπαίνει ο αέρας από τις τρύπες δεξιά και αριστερά του χερουλιου γιατί βλέπω έχει και μοχλό ρύθμισης. Κοίτα το κυριότερο λάθος είναι ότι δεν υπάρχει θερμοθαλαμος οπότε πώς να ζεστάνει ο χώρος!! Αυτή τη στιγμή έχεις ένα τζάκι με τζάμι, όχι ένα ενεργειακό τζάκι. Νομίζω πώς θα δοκίμαζα με έναν εναλλάκτη θερμότητας και με κατασκευή σωστού θερμοθαλαμου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 6 Ημέρες πριν - 4 Μήνες 6 Ημέρες πριν #181055 από Μπαλ
Απαντήθηκε από Μπαλ στο θέμα Κακη εγκατασταση
Οταν λετε εναλλακτη θερμότητας εννοειτε αυτο που μπαίνει πριν τη καμιναδα για εκμετάλλευση των καυσαερίων σωστα? Εχετε κατι πιο συγκεκριμένο να μου προτείνετε? Για να ειμαι ειλικρινής θεωρω οτι εαν ειναι να χαλασω τη φούσκα καλύτερα να παρω και μια εστια της προκοπής. Αυτο που εχω στο μυαλό μου ειναι ενα jotul 570 και θα κρατησω τα ίδια μαρμαρα. Στο forum δεν βρηκα πολλους να εχουν την εστια αυτη και βρίσκω μονο πληροφορίες στα Ρωσικα. Μου εκανε εντυπωση ενα βίντεο απο Λευκορωσια που ενα διόροφο σπίτι ζεσταίνεται αποκλειστικα με το jotul 570. Για τα  Ιταλικα τα Piazetta εχει κάποιος εικονα? Υπάρχει καποια αλλη εταιρεία που αξιζει να δω?
Last edit: 4 Μήνες 6 Ημέρες πριν by Μπαλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ