Απλο τζακι - καπνος

Περισσότερα
5 Μήνες 19 Ώρες πριν #180845 από MSaxp
Απλο τζακι - καπνος δημιουργήθηκε από MSaxp
Καλημερα,

Αλλο ενα ποστ για ενα τζακι που καπνιζει το σαλονι μηπως και βρουμε καποια λυση.

Το τζακι ειναι ενα απλο τζακι και σχετικα καινουριο, δηλαδη κατω των δεκα ετων, αλλα δεν ειχε χρησιμοποιηθει ποτε. Τις 4-5 φορες που το αναψαμε περισυ και φετος, γιναμε καπνιστοι στο σαλονι. Μιλαμε να αρχιζουμε να βηχουμε απο την καπνο και να γινεται καφε το μαρμαρο στο ανω χειλος του τζακιου. 

Γενικα ενω η φωτια ειναι δυνατη και φαινεται να τραβαει καλα, μεγαλη ποσοτητα καπνου ερχεται πανω στο επιπεδο 'ταβανι' του τζακιου και μετα περναει μεσα στο χωρο. Δεν ειναι μονο στην αρχη που μπορει να μην εχει αναψει καλα, αλλα συνεχιζεται σε ολη τη διαρκεια της χρησης. 

Εχω ακουσει διαφορες αποψεις, αλλα τιποτα που να κανει καποια διαφορα. 

Το σαλονι μας ειναι αρκετα μεγαλο 30+ τετραγωνικα. Δεν εχει κουζινα ή απορροφητηρα στο χωρο. Η κουζινα ειναι χωριστα και υπαρχει και η πορτα του χολ και η πορτα της κουζινας ενδιαμεσα.

Δοκιμασα να εχω την μπαλκονοπορτα λιγο ανοιχτη, αλλα παλι δεν ειδα καποια βελτιωση.

Το σπιτι ειναι μονοκατοικια και η καμιναδα ειναι περιπου 3 μετρα απο την ταρατσα, ενω προσφατα τοποθετηθηκε περιστρεφομενο καπελο, που δεν φαινεται να ελυσε το προβλημα. Δεν υπαρχει αλλο κτιριο ή αλλο εμποδιο πολυ κοντα στην καμιναδα. 

Τι αλλο μπορω να δοκιμασω? υπαρχει περιπτωση να φταιει η κατασκευη του τζακιου και να επρεπε να μην ειναι επιπεδο το 'ταβανι' αλλα να ειναι σαν χωνι? Υπαρχει περιπτωση να βοηθουσε ενα (ανοξειδωτο?) καλυμα στο πανω χειλος του τζακιου?

ευχαριστω για την οποια ιδεα




 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 4 Εβδομάδες πριν #180864 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απλο τζακι - καπνος
κατ αρχην το θεμα τραβηγματος ειναι περιπλοκο ...οι νοτιαδες πχ δεν βοηθανε αλλα και υπαρχουν περιοχες οπου δεν τραβαει με τιποτα 
οι γιαγιαδες παλια βαζανε ενα πετσετακι η οπως αλλιως λεγεται στο γεισο τοθ τζακιου να καταβαινει 20 εκ περιπου αυτο δεν αφηνει τον καπνο σε μεγαλο βαθμο να διαχυθει στον χωρο ...αν δεν εχει κωνο το τζακι σαφως; ειναι προβλημα μια και δεν οδηγειται ο καπνος στην καμιναδα αλλα μπουκωνει ...ισως μια φωτο να βοηθουσε να καταλαβουμε λιγο παραπανω 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": MSaxp

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 4 Εβδομάδες πριν #180886 από MSaxp
Απαντήθηκε από MSaxp στο θέμα Απλο τζακι - καπνος
      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι μπορεί παρά πολλοί παράγοντες να επηρεάσουν την λειτουργία του. Παρόλα αυτά δεν έχω δει άλλο τζάκι που να έχει τέτοιο πρόβλημα. Δηλαδή ενώ καίει φουλ, να δημιουργείται ένα στρώμα καπνού στο μπροστινό ταβάνι του και να φεύγει προς τα μέσα, αντί να φεύγει μέσα προς το χωνί της καμινάδας. Έβγαλα μερικές φώτο, ελπίζω να βοηθούν, δεν είναι και τόσο εύκολο να δείξεις ακριβώς την κατασκευή. Ένας τζακας πρότεινε να ανοίξει μια τρύπα που να μπαίνει αέρας από έξω μέχρι το 'τασάκι' του τζακιού, ώστε να τραβάει κατευθείαν από έξω. Λέει είναι σύνηθες, εγώ δεν το έχω ξαναδεί. 
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 4 Εβδομάδες πριν #180887 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απλο τζακι - καπνος
το τζακι αυτο ειναι ετοιματζιδικο και λογικα εχει χωνι και κλαπετο . αν οντως εχει δοκιμασε να μην ειναι τελειως ανοιχτο 
επισης δοκιμασε στο αναμα δαδι ...ψιλα κλαδια ...προσαμανατα και λιγα ξυλα ...μεχρι να ζεσταθει η καμιναδα ν αρχισει να τραβαει και γενικα δοκιμασε λιγοτερα ξυλα στην λειτουργια μπας και μπουκωνει  ...αν βεβαια τα ξυλα ειναι τιγκα στην υγρασια δεν θα δεις διαφορα ...για σιγουρια δοκιμασε να καψεις μπριγγετες μια φορα και χωρις νοτια γιατι τωρα εχει νοτιαδες ... 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν - 4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #180934 από MSaxp
Απαντήθηκε από MSaxp στο θέμα Απλο τζακι - καπνος
      ευχαριστω για την απαντηση. Δεν εχουν προβλημα τα ξυλα, καινε μια χαρα, αλλα παλι περναει πολυς καπνος μεσα. Δεν εχω δοκιμασει να εχω λιγα ξυλα μεσα, παντα 2-3 κουτσουρα εχω.Το κλαπετο προσπαθησα να το βγαλω φωτογραφια, αλλα φαινεται να ειναι οσο ανοιχτο μπορει να ειναι. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι το γιατι το χωνι ειναι τοσο μικρο πανω απο το τζακι. γιατι να μην καταλαμβανει ολο τον χωρο του τζακιου να μην τον ενοχλει?και αυτη η λυση της εξτρα τρυπας απο πισω, που προτεινει ο τζακας, μου φαινεται λιγο περιεργη. Δεν το εχω δει πουθενα
Συνημμένα:
Last edit: 4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν by MSaxp.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #180935 από tega
Απαντήθηκε από tega στο θέμα Απλο τζακι - καπνος
Από τις φωτο φαίνεται σαν το πίσω μέρος να κάνει μια προβολή, και μετά να συνεχίζει στο χωνί. Ή, σαν να έχει τοποθετηθεί το τελικό χωνι ποιο πίσω από ότι θα έπρεπε. Αυτή η προβολή, αν υπάρχει, μπορεί να δημιουργήσει περιδίνηση ναι να μπλοκάρει τη ροή των καυσαερίων. Μπορείς να σχεδιάζεις σε τομή περίπου πως είναι το τζάκι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ