Μυρωδια σε τζακι φυσικης ροης

Περισσότερα
11 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #180256 από Thodoris_k
Καλησπερα σε ολους. Πριν 2,5 χρονια εβαλα ενεργειακο τζακι φυσικης ροης kratki wiktor. Ο τζακας μου ειπε οτι θελει περιπου 60 ωρες καλου καψιματος για να φυγει η μυρωδια του μαντεμιου. Το εχω καψει περιπου 100 ωρες σ αυτα τα 2,5 χρονια. Να σημειωσω οτι καιω μονο μπρικετες. Αλλοτε τις schweighofer και αλλοτε τις gruneholz. Το τζακι ειναι τοποθετημενο στο σαλονι σε μικρο σπιτι 50τμ με ενιαιο σαλονι-κουζινα ενα μπανιο και ενα δωματιο. Εχει χρησιμοποιηθει κεραμοβαμβακας. Οταν ζεσταθει καλα καλα νοιωθω μυρωδια οχι τοσο στο χωρο που βρισκεται αλλα στο δωματιο και στο μπανιο. Δεν εχω βαλει αεραγωγους. Εχει ιδιου μεγεθους περσιδες εισοδου(κατω) και εξοδου (πανω).  Επισης εχει εισοδο αερα εξω απ τον τοιχο του μπαλκονιου. Την περσιδα την εξωτερικη μου ειχε πει να την εχω μισανοιχτη και ετσι κι εκανα. Οι μεσα ειναι σταθερες. Ειναι δυνατον μετα απο 100 ωρες ακομα να μυριζει; Φταιει μηπως που καιω μπρικετες; Ειχα διαβασει τυχαια σε εγχειριδιο της kratki οτι η περσιδα εξοδου πανω πρεπει να ειναι μεγαλυτερη της εισοδου κατω και οταν του το ειπα μου ειπε οτι οτι χανουμε απ την πανω περσιδα που ειναι ιδια, το κερδιζουμε απ την εξωτερικη. 
τι μπορει να φταιει βρε παιδια; Βοηθεια!!

 
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #180258 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μυρωδια σε τζακι φυσικης ροης
αμα σου ειπε ετσι ο τζακας ηταν μαγκας !!!
το θεμα ειναι να προσδιορισεις την μυρωδια ,,,ειναι καμενο ?....ειναι μια γλυκεια μυρωδια η καπως οξεια ??? 
υπαρχει και η μυρωδια της καμμενης σκονης ειδικα στα πρωτα αναματα η αν αναβει αραια 
ειναι λογικο οταν ανοιγεις την πορτα καποια μυρωδια μπαινει στον χωρο και παγιδευεται εκει που δεν υπαρχει κυκλοφορια αερα 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #180261 από Thodoris_k
Απαντήθηκε από Thodoris_k στο θέμα Μυρωδια σε τζακι φυσικης ροης
Δε μπορω να την προσδιορισω. Αλλα ειναι ακριβως η ιδια απο το πρωτο αναμα που επρεπε να το καιω για να ξεμυρισει και γι αυτο θεωρω οτι μηπως ειναι ακομα το μαντεμι. Αλλα τοσο πολυ πια;
Οι μπρικετες παιζει να μυριζουν σε σχεση με τα καυσοξυλα;
Επισης οταν λες οτι ειναι μαγκας ο τζακας μαλλον το λες ειρωνικα ε; Εχει κανει λες μαλακια με τις περσιδες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #180262 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μυρωδια σε τζακι φυσικης ροης
Προφανώς και το είπα ειρωνικά... Διάβασε το μανιουαλ του τζακιού... Η πάνω περσιδα όντως πρέπει να είναι μεγαλύτερη 30% περίπου... Αλλά κυρίως ενδιαφέρει το πραγματικό της μέγεθος... Αν είναι μικρή μπορεί να υπερθερμενεται... Το ίδιο μπορεί να σημβαινει αν βάζεις πολλές μπριγκετες... Αν πχ η κατανάλωση είναι 3 κιλά την ώρα ξύλο μπριγκετες βάζεις 2 κιλά... Και την έξω περσιδα την αφήνεις ανοιχτή 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #180264 από Thodoris_k
Απαντήθηκε από Thodoris_k στο θέμα Μυρωδια σε τζακι φυσικης ροης
Οταν λες οτι κυριως ενδιαφερει το πραγματικο της μεγεθος τι εννοεις; Δεν ειμαι και πολυ γνωστης της ολης καταστασης. Μπρικετες βαζω 2 στην αρχη και μετα 1 ανα τρια τεταρτα περιπου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #180267 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μυρωδια σε τζακι φυσικης ροης
Μέγεθος = πλάτος Χ ύψος και πρέπει να είναι όσο λέει το μανιουαλ πχ 0,8μ2 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ