Κανάλια διανομής θερμού αέρα σε ενεργειακό τζάκι

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179235 από mariost
Καλησπέρα στην κοινότητα,
έχω ένα ενεργειακό τζάκι της Piazzetta το MA261 SL μοντέλο που έχει μοτέρ κάτω από το θάλαμο καύσης κατανομής ζεστού αέρα.
Θέλω να εκμεταλλευτώ αυτό το χαρακτηριστικό. Η διάμετρος του σωλήνα για τους αεραγωγούς είναι 12,5cm. Για να ανεβάσω τους αεραγωγούς επάνω στη γυψοσανίδα της οροφής (δεν έχει γίνει ακόμα) θα χρειαστεί κάποιου είδους επένδυση ή υπάρχουν μονωτικά σπιράλ που δεν μεταφέρουν τη θερμότητα στη γυψοσανίδα;
Τι διάμετρος θα χρειαστεί έτσι ώστε να μην πέσω πολύ σε ύψος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179236 από kalyvia1980
Καλησπέρα κι από εμένα. Στην αρχή είχα βάλει σπιραλ ανοξείδωτους αεραγωγούς και απέξω πετροβάμβακα μέσα σε γυψοσανίδα . Δεν ξέρω τι είχαν αυτοί οι σπιραλ σωλήνες κι όποτε ανέβαζαν θερμοκρασία βγάζαν μια άσχημη μεταλλική οσμή. Αποτέλεμα: αντικαταστάθηκαν όλοι από λείους ανοξείδωτους σωλήνες και προτού τους βάλω τους έπλυνα πολύ καλά με σαπούνι και νερό και το πρόβλημα λύθηκε. Ζεσταίνω όλο το σπίτι με αεραγωγούς που ξεκινάνε από ένα τζάκι deville bijou 77 monoblock με μοτέρ κάτω από το τζάκι.
Δες εδώ:
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...d=59663&limitstart=6
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...=59663&limitstart=36
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...=59663&limitstart=54

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179237 από dimlyk
στην διαμετρο δεν μπορεις να κανεις οικονομια Φ125 αν θες να δουλευει σωστα 
οπως ειπωθηκε η καλυτερη λυση ειναι λειος ανοξειδωτος αγωγος κι ακομα καλυτερα τυλιγμενος με καποιο μονωτικο παπλωμα αν και θα σου φαει χωρο 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179239 από kalyvia1980
Μέσα στις γυψοσανίδες οι αεραγωγοί έχουν τυλιχτεί με πετροβάμβακα με τη λεία πλευρά προς τους σωλήνες και στις ενώσεις δεν έχει μπει καμία αλουμινοταινία και πολύ σωστά οι διάμετροι των εξόδων του αεροθαλάμου έχουν παραμείνει Φ125, τέσσερις τον αριθμό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ