τοποθέτηση για γέλια(+ για κλάματα για μένα) σε ενεργ.τζακι warm ats90 corner

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177848 από Panos89
Καλησπέρα σας,έχω το εξής προβλήμα με τον ενεργειακό μου τζάκι που έχω τοποθετήσει εδώ και 2 χρόνια,έκαψα 1 Τόνο τον κάθε χειμώνα συνολικά 2 τόνους δηλαδή και έχω βάψει ήδη δύο φορές την περιοχή του τζακιού και πέριξ γιατί μου μαυρίζει γύρω από τις περσίδες εξαγωγής ζεστού αερα,το τζάκι είναι warm ats 90 και επειδή δεν φαίνεται στις φωτό που επισυνάπτω υπάρχει και τρύπα πίσω και χαμηλά από το τζάκι για εισαγωγή εξωτερικου αερα,σαν υλικό μόνωσης υπάρχει πετροβάμβακας με ίνες αλλά ο "επαγγελματίας" που ανέλαβε την τοποθέτηση έκρινε σωστό να βάλει μόνωση μόνο στην πρόσοψη του τζακιού και όχι στο πλάι στην πλάτη και στο πατάρι,επίσης σε κάποια σημεία δεν υπάρχει αλουμίνιο στον πετροβάμβακα με ότι αυτό συνεπάγεται για την υγεία μας,τώρα που άνοιξα την περσιδα και είδα μέσα τι έχει κάνει έχει βγάλει με γωνία απευθείας διπλού τοιχώματος την καμιναδα προς τα εξω από το πάνω στόμιο του τζακιου. οι περσίδες δεξιά και αριστερά του τζακιού που βγαίνει ο ζεστός αέρας έχουν δύο στομια η καθεμία οπότε σε κάθε περσίδα έχει συνδεθεί ένα στόμιο μόνο με τον εύκαμπτο του τζακιού.εχω συνηδειτοποιησει ότι θέλει άνοιγμα και επανατοποθέτηση από την αρχή,τα ερωτήματα είναι τα εξής: 1) που οφείλεται η μαυρίλα 2)η σωστή τοποθέτηση είναι καμινάδα πάνω από το τζάκι ενός μέτρου(μαύρου χάλυβα?αμονωτη ινοξ?διπλού ινοξ?) Και μετά γωνία 45 μοιρών για να βγω έξω?μόνωση εννοείται φυσικά μέσα παντού περιμετρικά και ταβάνι.ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και για την ύπαρξη του φόρουμ που μας ανοίγει τα μάτια.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177867 από dimlyk
η σωστη τοποθετηση ειναι 1 μετρο μαυρη καμιναδα και μετα συνεχιζεις με inox ...αλλα μπορει να ειναι και inox μονου τοιχωματος εσωτερικα 
το βασικο στην περιπτωση σου ειναι η μονωση ωστε να μη ζεσταινεις ντουβαρια ειδικα εξωτερικα αλλα και προστατευει τα δομικα στοιχεια 
η μαυριλα εν μερει ειναι φυσιολογικη αλλα οταν δουλευει το τζακι βαλε μπροστα στις περσιδες μια βρεγμενη πετσετα να δεις αν μαζευει μαυριλα ///σ αυτη την περιπτωση ειπειδη ειναι αιθαλη θελει αντιμετωπιση με αλλαγη της καμιναδας εσωτερικα ...ισως το καταλαβαινεις και απο την μυρωδια ...αν δεν ειναι αυτο τοτε ειναι σκονη απο το σπιτι η και απο τον χωρο της φουσκας 
αν τελικα μπεις στον κοπο δες πρωτα το φυλαδιο του κατασκευαστη και φροντισε να ακολουθησεις ακριβως οσα λεει για ανοιγματα (περσιδες) κλπ ως προς τις διαστασεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177877 από gkesi
Καλό θα ήταν να μας πεις (αν μέτρησες) την θερμοκρασία του αέρα που βγαίνει απο τις περσίδες και μάλιστα ξεχωριστά στο σημείο της περσίδας που είναι κουμπωμένο το σπειράλ και στο υπόλοιπο μέρος με τις ελεύθερες γρίλιες. Επίσης καλό θα ήταν να αναφέρεις την διατομή του κάτω ανοίγματος για την εισαγωγή αέρα στην φούσκα από τον εσωτερικό χώρο. 
Last edit: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν by gkesi.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #177890 από Panos89
Θερμοκρασία περσιδων στις περσινές καύσεις δεν είχα πάρει γιατί τώρα τον τελευταίο μηνα ασχολήθηκα έμαθα έψαξα διάβασα άπειρα posts και συνηδειτοποιησα την τραγική τοποθέτηση που έχει γίνει αν και αργα,ακόμα και για το πατάρι έχει βάλει απλά ένα κομμάτι τσιμέντο σανίδας με κενά βέβαια στις ενώσεις 40 πόντους περίπου πάνω από τις περσίδες που εξέρχεται ο ζεστός αέρας δηλαδή είχα τεράστιες  απώλειες και από εκεί.οσον αφορά τις διαστάσεις από τις δυο περσίδες ψηλα δεξιά και αριστερά από το τζάκι που εξέρχεται ζεστός αέρας είναι το καθαρό ωφέλιμο έχοντας αφαιρέσει την κορνίζα της περσιδας είναι 11χ40 η καθεμία,η εισαγωγή αέρα δωματίου από την περσιδα μπροστά και κάτω από το τζακι είναι 35χ5 και ο αέρας που έρχεται απ' έξω πρέπει να είναι φ125,το πρωί που μίλησα με την εταιρεία με παρέπεμψαν στο άνοιγμα τρύπας εισαγωγής καθαρού εξωτερικου αερα 15χ15 τουλάχιστον καθώς και να μεγαλώσω και την εισαγωγή αέρα δωματίου,μου είπε όσο αέρας μπαίνει στο τζάκι άλλος τόσος πρέπει να βγαίνει δλδ η αναλογία να είναι 1:1,όπως και να χει θέλει ξηλωμα και με τις μετρήσεις θερμοκρασιων θα πειραματιστω αφού γίνει σωστή τοποθέτηση σύμφωνα με τις υποδείξεις σας και πριν κλείσω την επένδυση του τζακιού,σας ευχαριστώ και πάλι για την όλη βοήθεια και για τις γνώσεις που παρέχεται.το έντυπο manual που συνόδευε το τζάκι δεν αναγράφει διαστάσεις περσίδων πλην όμως η εταιρεία με ενημρωσε ότι αυτά αναγράφονται στον πάτο του τζακιού που δεν έχω ακριβώς πρόσβαση τώρα εκτός αν ξηλωσω και την κάτω περσίδα που είναι κολλημένη με σιλικόνη υψηλων θερμοκρασίων αν και δεν νομίζω να έχει νόημα γιατί το χαρτί με τις θερμοκρασίες θα έχει γίνει κάρβουνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #177891 από Panos89
Φωτό από την περσιδα εξαγωγής ζεστού αερα
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #177893 από dimlyk
η αναλογια στις περσιδες δεν ειναι 1 προς 1 ..η κατω περιδα εισαγωγης ειναι παντα μικροτερη 1 προς 1.5 σχεδον 
κι αν το τζακι σου ειναι 20kw οι περσιδες ειναι πολυ μικρες ... παρε την thermiki tsalikis να σου πουνε διαστασεις ...δεν ξερουν τι διαστασεις θελουν η ... ειναι απ τα πιο βασικα τμηματα της κατασκευης για να εχεις αποδοση 
μια και διαβασες ριξε μια ματια στα τζακια των μελων για να εχεις μια γενικη κι εν πολλοις σωστη εικονα τι να ζητησεις να σου φτιαξουν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ