Re:Re:Πρόβλημα με 2 ενεργειακά τζάκια

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174597 από mihalis19
Γεια σας. Έχω στο σπίτι 2 ενεργειακά τζάκια σε διαφορετικούς χώρους. Το ένα αρκετά μακριά από το άλλο. (ουσιαστικά το δεύτερο είναι σε άλλο χώρο δίπλα από το σπίτι μου σε ένα ενιαίο χώρο. 

Το πρόβλημα είναι ότι και τα 2 τζάκια καπνίζουν όταν πάω να ανοίξω να βάλω ξύλα. Πολλές φορές μυρίζει πάρα πολύ ο χώρος. 
Δοκίμασα στο ένα από τα 2 να σηκώσω και άλλο την καμινάδα. Αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Τι άλλο θα μπορούσα να δω?
Κάποια στιγμή ένας τζακάς που είχε έρθει μου είχε πει ότι το σίδερο που έχει πάνω από την φωτιά θα έπρεπε να κοπεί αριστερά δεξιά και θα το βελτίωνε. Ούτε αυτό βοήθησε. Έχω δοκιμάσει κάθε δυνατό συνδιασμό. 
πχ ανοιχτό κλειστο κλαπέτο, ανάκληση σε παράθυρο στον χώρο. Χωρίς ανάκληση. Και οτιδήποτε άλλο έχω σκεφτεί. 

Το ένα τζάκι έχει περιστεφόμενο καπέλο το άλλο όχι.

Επίσης έχω δοκιμάσει να το ανοίγω είτε συρταρωτά προς τα πάνω είτε ανοίγοντας την πόρτα. Τίποτα καμία ελπίδα. 
Παρατηρώ ότι όταν το ανοίγω συρταρωτά στο ύψος ακριβώς που τελειώνει η πόρτα καθώς έχει ανοίξει πάνω μαζεύετε καπνός και ξεχειλίζει προς τα έξω. 

'Έχω σκεφτεί μέχρι και μήπως βάλω ηλεκτρικό καπέλο να τραβάει τον καπνό!
Last edit: 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν by mihalis19.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174700 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Πρόβλημα με 2 ενεργειακά τζάκια
1) Το κάπνισμα συμβαίνει όταν λειτουργούν και τα 2 ταυτόχρονα ή ακόμη κι όταν λειτουργεί το καθένα από τα 2:
2) Όταν ανοίγετε για να προσθέσετε ξυλο η φωτιά έχει φλόγες ή έχει δημιουργηθεί θράκα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174702 από mihalis19
Απαντήθηκε από mihalis19 στο θέμα Re:Πρόβλημα με 2 ενεργειακά τζάκια
Είναι σε εντελώς ξεχωριστό χώρο και αρκετά μακρυά το ένα με το άλλο αλλά και πάλι το πρόβλημα γίνεται και στα 2 τζάκια άσχετα αν το αλλά είναι αναμμένο η όχι . Δεν έχω δοκιμάσω δηλαδή μα είναι ταυτόχρονα και τα 2 ανάμενα άρα δεν τραβάει το ένα από το άλλο .

Επίσης δεν έχει να κάνει αν έχουν κάνει θράκα τα ξύλα η όχι . Πιέζεται ο καπνός προς τα κάτω σε όλες τις περιπτώσεις οποτεδήποτε ανοίξω.

Πριν βάλω ηλεκτρικό καπέλο σκέφτομαι να δοκιμάσω να βάλω μια σχάρα για ξύλα να δω αν αλλάζει κάτι . Κάπου είδα ότι διορθώνεται το πρόβλημα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174714 από dryianni
Για να βελτιωθεί ο ελκυσμος πρέπει να μπει περισσότερος φρεσκος αερσς στο θάλαμο καύσης.
Αφού ανοίγετε παραθυρο και πάλι δε βελτιώνεται η κατάσταση, αυτό σημαίνει ότι κάπου "φραζεται" ο πρωτογενης αερας.
Επιπλέον, επειδή γράψατε πως τα τζάκια είναι ενεργειακα, δεν έχουν στον πάτο του θαλαμου σχάρα και κάτω από αυτήν τόσο τους άυλούς εισόδου του πρωτογενους αερα όσο και τον κάδο συλλογής σταχτης;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174715 από mihalis19
Απαντήθηκε από mihalis19 στο θέμα Re:Πρόβλημα με 2 ενεργειακά τζάκια
Χρόνια Πολλά!
Ναι όλα τα παραπάνω υπάρχουν απλά έλεγα μήπως με μια σχάρα άλλαζε τίποτα . Τα έχω δοκιμάσει όλα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω .
Από πάνω έχει ένα σίδερο. Νομίζω λέγεται καύτρα . Αν το βγάλω εντελώς ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174727 από dryianni
Όχι. Θα μειωθεί η απόδοση.
Με όλα αυτά που γράφετε, το πρόβλημα δείχνει ότι βρίσκεται στις καπνοδόχους.
Πόσα μέτρα ύψος έχουν και πόση απόσταση έχουν κατά πρώτο μεταξύ τους και κατά δεύτερο από διάφορα άλλα εμπόδια , που βρίσκονται σε ύψος από 0.7 m από τη στάθμη αποληξης της καπνοδόχου και πανω (ακμές κτιρίων, ηλιακούς, κεραίες, κ.λ.π.);

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ