Κατασκευή αερόθερμης εστίας - Αγορά βεντιλατέρ

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171299 από dimlyk
προφανως καταλαβα λαθος νομιζοντας οτι οι σωληνες θα κλειστουν με καποια λαμαρινα οποτε εχεις δικιο οτι εχεις μεγαλυτερη επιφανεια εναλλαγης ομως η διαφορα που αναφερεις δεν ειναι μικρη ειναι σχεδον στο μισο
οπως προειπα και ειπε κι οφιλος πριν το μοτερ να ειναι ρυθμιζομενων στροφων χαμηλες αρχικα μεγαλυτερες οσο αυξανεται η θερμοκρασια τις ακριβεις ρυθμισεις θα τις βρεις μονο στην πραξη
για την ισχυ δεν ειναι τοσο τραγικο η λαθος να βρεις 2-3 εστιεσ κατασκευαστων να υπολογισεις την συνολικη επιφανεια λαμαρινας στον χωρο καυσης σε σχεση με την ισχυ κι αντιστοιχα να υπολογισεις το δικο σου με δεδομενο οτι εχεις κρατησει καποιες αναλογιες πλατους -υψους και διατομης καμιναδας
καθε 10 kw θες περιπου 400 μ3/ωρα
δοκιμασε στην sivar και στον Καφφε καποτε ειχαν κατατοπισμενο προσωπικο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171302 από papagayor
Φίλε papg ευχαριστώ. Τέτοιο μοτεράκι δοκίμασα χθες σε ένα κατάστημα, και η φασαρία που κάνει είναι πολύ μεγάλη για τοποθέτηση μέσα στο σπίτι. Εκείνο που με δυσκολευει επίσης είναι ότι οι πωλητές δεν αναφέρουν όλα τα στοιχεία των βεντιλατέρ και κυρίως τον θόρυβο σε db, και την καμπύλη απόδοσης (πτώση πίεσης σε Pa ανα m³/h) ώστε να μπορώ να επιλέξω. Επίσης τα κυβικά μου φαίνονται λίγα, γιατί σε έναν χώρο όπως ο δικός μου περίπου 180m³, ο αέρας πρέπει να περνά από το τζάκι 1-2 φορές/ώρα τουλάχιστον, και αυτό σημαίνει μια απόδοση βεντιλατέρ τουλάχιστον 300-400m³/h. Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες της κατασκευής ή και μερικές φωτό;
Όσο για το παρέμβυσμα που αναφέρεις πολύ σωστά, έχω τσεκάρει ελαστικούς συνδέσμους σε μορφή ταινίας ή και έτοιμους σε οποιαδήποτε διάσταση, και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Δεν ξέρω αν σε περίπτωση που βάλω cross flow είναι απαραίτητοι ή όχι, αλλά σε κάθε περίπτωση φρονώ ότι η τοποθέτησή τους μόνο θετική μπορεί να είναι.
Και πάλι ευχαριστώ, αν μπορέσω αύριο θα βάλω μερικές νεώτερες φωτό της κατασκευής για βοήθεια σχετικά με τα αναφερόμενα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171304 από papg
Καλησπέρα για τα παρέμβυσμα οπωσδήποτε,σε εμένα στο υπνοδωμάτιο που είναι το πιο μακρινός χώρος απ το τζάκι συντόνιζε και έκανε ένα σπαστικό θόρυβο, στο σαλόνι που είναι το τζάκι δεν ακουγόταν τίποτα. Τώρα για περισότερα πληροφορίες κλπ γράψε ένα email.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171307 από papagayor
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": papg

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171310 από papagayor
Φίλε dimlyk, σύμφωνα με την υπόδειξή σου, παρατηρώντας κάποιες αποδόσεις παρόμοιων εστιών, βλέπω να ξεκινούν από 9-10kw και να φθάνουν μέχρι και 19-20kw, δεν αναφέρω κατασκευαστές για προφανείς λόγους. Δύσκολο να πιάσω την κορυφή (ΛΕΣ;), αν θεωρήσω ότι το κατώτατο όριο των 10kw είναι εφικτό, τότε ναι χρειάζομαι όπως προτείνεις τουλάχιστον 400m³/h. Αλλά αυτό είναι και το ζητούμενο: Τι βεντιλατέρ;
Εννοώ δηλαδή τι χαρακτηριστικά να έχει όσον αφορά την πίεση σε σχέση με τα m³/h. Με καλύπτουν δύο εφαπτόμενης ροής (τα cross flow) περί των 300m³/h και 55-60Pa περίπου το καθένα;
Η να προτιμήσω ένα μεγάλο 600+m³/h που πιάνει πάνω από 100Pa. Θα χρειαστώ τόση πίεση;
Από την Dimovent μου πρότειναν ένα διπλής αναρρόφησης 500άρι, αλλά δεν μου έδωσαν τα db, και φοβάμαι μήπως βουίζει αρκετά. Επίσης όπως βλέπω από άλλα παρόμοια βεντιλατέρ έχουν χαμηλή πίεση 45-60Pa, που μου φαίνεται λίγη. Θα τοποθετούσα δύο 500άρια αλλά είναι και το κόστος βλέπεις μεγάλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171323 από papagayor
Βρήκα ένα προγραμματάκι για κινητά το Duct calculator.
Για ροή 400m3/h η πτώση πίεσης ανα κομμάτι της κατασκευής υπολογίζω χονδρικά ότι είναι:
Βάση τραπεζοειδής 97Χ4 σε απόληξη πίσω 65Χ4 μήκους 90cm = 3.02 Pa
Γωνία βάσης 65Χ4 καμπύλης 5cm = 15.35 Pa
Πλάτη 65Χ4Χ50cm = 3.70 Pa
Γωνία κορυφής πλάτης 65Χ4 καμπύλης 5cm = 15.35 Pa
Τώρα επειδή δεν εχει επιλογή από ορθογώνιο στόμιο σε άλλα μικρότερα, δηλαδή από την εξοδο των 65X4 στους 8 σωλήνες των Φ50mm/εσωτερικό, διαίρεσα τα 65cm δια 8 και υπολόγισα την πτώση πίεσης σαν να περνά από 8 διαφορετικά ορθογώνια στόμια σε 8 στρογγυλά. Οπότε:
Στόμιο 8.125Χ4cm σε στρογγυλό 5cm με ροή 50m3/h ανά στόμιο = 5.51 Pa X 8 = 44.08 Pa
Σωλήνα εσωτερικό 5cm Χ 55cm μήκος = 18.73/μ : 55% = 10.03 Pa X 8 = 82.4 Pa
Βγάζω δηλαδή στο περίπου ολική απώλεια πίεσης 163.9 Pa, που δεν είναι και λίγη. Αν προσθέσω και κάποιες τριβές, + κάποιες μικροατέλειες, πρέπει να κοντεύω τα 180 Pa.
Βέποντας τις καμπύλες των βεντιλατέρ (όσων τα έχουν αναρτημένα) παρατηρώ ότι μόνο ένα 1000άρι βγάζει πίεση γύρω στα 150 Pa.
Λοιπόν τι λέτε, μπορεί να βοηθήσει κάποιος, έχω υπολογίσει σωστά ή που κάνω λάθος για να βγάλω άκρη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ