Re:Προβλημα με κατασκευη τζακιου

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170944 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Προβλημα με κατασκευη τζακιου

dimlyk έγραψε: οταν λετε καμιναδα του λεβητα τι εννοειτε?
αν εννοειτε την λαμαρινενια η απο αμιαντοτσιμεντο σωληνα οχι δεν μποορει να περασει τιποτα μεσα η διατομη της ειναι συγκεκριμενη και δεν μπορει να μειωθει
αν ομως υπαρχει καποιο κενο αναμεσα στην καμιναδα και το χτιστο κοματι τοτε καποιος θα πρεπει να δει ποσο ειναι αυτο κι αν κατι χωραει να περασει απο κει διπλα δηλ στην καμιναδα του λεβητα αν και εξ οψεως δεν φαινεται τετοια δυνατοτητα τουλαχιστον οχι για τζακι μπορειτε ισως να δειτε αν υπαρχει καποιο κενο απο το λεβητοστασιο

Και αυτό απαγορεύεται. Το κενό υπάρχει για την ελεύθερη συστολή-διαστολή του καπναγωγού και η όποια παρέμβαση στο "σύστημα" της καπνοδόχου (τόσο ο εσωτερικός καπναγωγός όσο και το χτιστό περίβλημά του αποτελούν μέρη του ιδίου συστήματος, που εμφανίζεται στα αρχιτεκτονικά και μηχανολογικά σχέδια της οικοδομικής άδειας) απαγορεύεται πολεοδομικά και διώκεται ποινικά (κίνδυνος πυρκαγιάς).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170945 από maria78
Απαντήθηκε από maria78 στο θέμα Προβλημα με κατασκευη τζακιου
Εγω πιο πολυ εχω μπερδευτει παρα κατατοπιστει.μιλατε για αδεια οικοδομης οταν απο πανω εχει μονο ενα διαμερισμα.το ειπ στο πρωτο μηνυμα αυτο.φυσικα κ δεν θελω να δημιουργησω προβλημα στους επανω για αυτο κ ψαχνω να νρω λυση.τελικα γινεται να βγει καμιναδα η οχι ετσι οπως το βλεπετε;μπορειτε να μου απαντησετε σε ποια περιπτωση θα μπορουσε να τρυπηθει το μπαλκονι κ η πλακα για να βγει απο εκει η καμιναδα οπως μου εχουν πει οι τζακαδες που φωναξα;αυτο θελω να μαθω γιατι ρωτωντας εμαθα για το οτι υπαρχει θεμα με το τρυπημα του μπαλκονιου.οταν οι μισοι λενε κ το ενα κ οι αλλοι το αλλο φυσικο κ επομενο ειναι να μπερδευτουμε γιατι δεν ξερουμε που να σταθουμε.εσεις μιλατε ως μηχανικος για να ξερω κ που πρεπει να απευθυνθω σε πρωτη φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170947 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Προβλημα με κατασκευη τζακιου

maria78 έγραψε: Εγω πιο πολυ εχω μπερδευτει παρα κατατοπιστει.μιλατε για αδεια οικοδομης οταν απο πανω εχει μονο ενα διαμερισμα

Δεν εννοώ να εκδόσετε νέα οικοδομική άδεια. Εννοώ να ελέγξετε τα σχέδια της υφιστάμενης άδειας για να δείτε τι υφίσταται από τρύπες, καμινάδες, κ.λ.π. νόμιμα και τι όχι.

maria78 έγραψε: σε ποια περιπτωση θα μπορουσε να τρυπηθει το μπαλκονι κ η πλακα για να βγει απο εκει η καμιναδα

Σε καμμία.

maria78 έγραψε: οπως μου εχουν πει οι τζακαδες που φωναξα;αυ

Αυτό που πρέπει να καταλάβετε είναι πως για θέματα οικοδομικών κανονισμών και μηχανικής απευθυνόμαστε σε μηχανικό και όχι σε εγκαταστάτη.

maria78 έγραψε: θελω να μαθω γιατι ρωτωντας εμαθα για το οτι υπαρχει θεμα με το τρυπημα του μπαλκονιου.οταν οι μισοι λενε κ το ενα κ οι αλλοι το αλλο φυσικο κ επομενο ειναι να μπερδευτουμε γιατι δεν ξερουμε που να σταθουμε.εσεις μιλατε ως μηχανικος για να ξερω κ που πρεπει να απευθυνθω σε πρωτη φαση.

Δεν είμαι μηχανικός. Είμαι απλώς ιδιώτης όπως εσείς, αλλά μέσα από τη συμμετοχή μου σε forum όπως αυτό, από πολλή μελέτη της νομοθεσίας, συνεργασία με μηχανικούς και νομικούς, απέκτησα την όποια γνώση σας μεταδίδω σχετικά με το θέμα.
Πρώτα πρέπει να απευθυνθείτε λοιπόν σε μηχανικό (μάλιστα θα έλεγα και σε 2 ειδικότητες: μια αυτήν του αρχιτέκτονα, ή πολιτικού μηχανικού, οι οποίοι γνωρίζουν τι επιτρέπεται και τι όχι και μία του μηχανολοόγου για να σας συμβουλεύσει σχετικά με το σύστημα που θα τοποθετήσετε) και αφού με την υπόδειξή του καταλήξετε στο σύστημα που θα τοποθετήσετε και τον τρόπο που θα γίνει η τοποθέτηση τότε θα καλέσετε εγκαταστάτη για να σας τοποθετήσει το επιλεχθέν σύστημα.
Last edit: 3 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170948 από maria78
Απαντήθηκε από maria78 στο θέμα Προβλημα με κατασκευη τζακιου
Επειδη μαλλον δεν εχω καταλαβει κατι να πω το εξης.φυσικα κ θα γινουν ολα αυτα που λεμε με αρχιτεκτονα(που εχει αναλαβει την ανακαινιση) κ μηχανικο που μας εχει κανει το προγραμμα εξ οικονομω οποτε εννοειται πως με την δικη τους καθοδηγηση θα γινει αυτο.λογω κορονοιου σταματησαμε πανω στην δευτερη καραντινα(το προηγουμενο σαββατο στγκεκριμενα) οποτε κ εμεινε ετσι το τι θα γινει με το θεμα αυτο για αυτο κ το ψαχνω οσο καιρο εχουν παγωσει οι εργασιες .Η απορια μου ειναι η εξης:εφοσων οπως μου είπατε το μπαλκονι κ η πλακα δεν μπορει να τρυπηθει για να βγει απο εκει η καμιναδα κ να βγει με σκαλωσια ψηλα στην οικοδομη τοτε ποια λυση υπαρχει κ γιατι να δω τις οικοδομικες αδειες;με τα λεγομενα σας δεν υπαρχει καποια λυση στο θεμα μας.καταλαβα λαθος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170949 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Προβλημα με κατασκευη τζακιου
Δυστυχώς δεν μπορώ να σας τα γράψω πιο απλά.
Απορώ πως δεν το έχετε συζητήσει ήδη με τους μηχανικούς που σας συμβούλεύουν.
Αφού έχετε και αρχιτέκτονα, ο οποίος έχει αναλάβει την ανακαίνιση και γνωρίζει ή μπορεί να μάθει τι επιτρέπεται να τοποθετήσετε στην κατοικία σας, σύμφωνα με την οικοδομική άδεια του κτιρίου και την κατάσταση με τα όμορα ή παραπλήσια κτίρια, και πολιτικό μηχανικό, ο οποίος μπορεί να σας υποδείξει αν μπορείτε και υπό ποιες προϋποθέσεις να τρυπησετε το όποιο στοιχείο από μπετόν της οικοδομής (με τις απαραίτητες συναινέσεις συνιδιοκτητών, πάντα) τι συζητάμε εδώ μέσα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170950 από maria78
Απαντήθηκε από maria78 στο θέμα Προβλημα με κατασκευη τζακιου
Οπως σας ειπα σταματησαμε πανω στο κλεισιμο οποτε δεν καταφεραμε να το συζητησουμε εκτενεστερα κ για αυτο κανω την ερευνα μου.φυσικα οταν ξαναμπορεσουμε να συνεχισουμε τις εργασιες θα γινουν ολα αυτα που λετε απλα με μπερδεψατε γιατι με βαση αυτα που μου ειπατε τοση ωρα κ σας ευχαριστω για το ενδιαφερον αφηνετε να εννοηθει οτι δεν μπορει να γινει αυτο που ρωτησα αλλα απο την αλλη μου λετε να συμβουλευτω τους ειδικους για τις αδειες κτλ.κ ρωταω σαν κατακλειδα .το οικημα που βλεπετε ηταν μονοκατοικια κ χτιστηκε ενας οροφος .δεν υπαρχουν αλλα διαμερισματα.για ποιο σπιτι θα πρεπει να δουμε τις αδειες;για την μονοκατοικια που ειχε χτιστει το 69; Η το επανω σπιτι που χτιστηκε το 92;με την προχειρη ματια του αρχιτεκτονα αυτο που ανεφερε ηταν οτι θα πρεπει να γινει τρυπα στο μπαλκονι για να περασει η καμιναδα αλλα ηταν διστακτικος κ παλι ομως ειπαμε οτι θα το ξαναδουμε οταν μας το επιτρεψουν τα μετρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ