Τεχνικος για ελεγχος εγκαταστασης κασσετας

Περισσότερα
3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #170665 από dimlyk
απο τις εργασιες που αναφερεις
σιγουρα χρειαζεται καθαρισμος καμιναδας καθε χρονο
και επενδυση της φουσκας με υαλοβαμβακα για τα υπολοιπα δεν καταλαβαινω γιατι χρειαζεται προσαρμογη στην καμιναδα
η η παραπανω περσιδα
αν κι ο αλλος προτεινε τα ιδια προφανως κατι εχουν δει απο κοντα
η μονωση στην καμιναδα καλη ειναι ειδικα αν εχεις υγροποιησεις αλλα προτιμοτερο ειναι να αλλαχτουν τα εξωτερικα κοματια με διπλη μονωμενη καμιναδα για να μην ξαναχρειαστει παρεμβασεις
η ελια καιγεται αργα και κραταει και αφηνει και καρβουνα αλλα αν θες να δεις την αποδοση του τζακιου δοκιμασε να καψεις μπριγγετες
η καμιναδα τι υψος εχει?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #170667 από harisf
η καμιναδα εχει υψος 5,5 μετρα,και οι 2 μου ειπαν να βγει ο πετρομαβαβακας που εχει μπεισ στο τοιχο αν και ειναι με αλουμινιο μπροστα
οσο για τις καμιναδες η φ200 ειναι περασμενη μεσα απο την φ250 του παλιου τζακιου και απο οσο θυμαμαι στα κενα εβαλαν πετρομβαμβακα αν δεν εχει καει
και οι 2 μου ειπαν οτι θελει να γινει θαλαμος νεος
για το εξωτερικο αερα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει λυση απο εξω στην υφισταμενη εγκατασταση
Αλλα νομιζω οτι και 200 ευρω μονο για τον πετρομβαβακα για να γινει ο θαλαμος ειναι παρα πολλα εκτος και πηρουν μια κουτα ολοκληρη.
Θα ηθελα να ρωτησω αν αφηνατε της εξαγωγες της κασσετας που ειναι φ125 πανω στην φουσκα?η θα της ταπωνατε και οτι εβγαινε απο την γριλια?δεν βρισκω να δω και τι περσιδες σε ανοιγματα θελει και αν ειναι σωστες αυτες που εχω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #170669 από dimlyk
ο πετροβαμβακας δεν καιγεται
η κασετα σου δουλευει με ανεμιστηρες αρα σωστα υπαρχουν οι 2 μικρες περσιδες
μια και δεν στηριζεται σε ελευθερη ροη δεν εχει πολυ σημασια το μεγεθος των αλλων περσιδων και στην φωτο μια χαρα φαινονται
αν το σπιτι σου ειναι αρκετα στεγανο ισως χρειαζεται καποιο μισοανοιχτο παρταθυρο
δεν χρειαζεται κατασκευη κανονικου θερμοθαλαμου αφου το τζακι δεν ειναι φυσικης ροης
γιατι δεν φωναζεις αυτον που στο εγκατεστησε να σου βαλει απλα πετροβαμβακα σ ολη την φουσκα ?
καλη δουλεια φαινεται ναχει κανει γενικα το πολυ πολυ να βαλει κι ενα παταρι στο πανω μερος της περσιδας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #170671 από harisf
Ο κυριος που εκανε την εγκατσταση δυστηχως μας αφησε για αλλους κοσμους.
Σκεφτομαι να βρω ενα γυψωσανιδα να ξηλωσω μονο τον πετρομβαβακα και να κανω ενα θερμοθαλαμο πιο σωστο!
Σ ευχαρστω για το χρονο σου ειλικρινα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #170685 από dryianni

harisf έγραψε: Εχω παρατηρησει οτι οταν βαλω ενα πιο χοντρο κουτσουρι δεν μπορει να μου το καψει αν δεν βαλω λεπτα ξυλα μεσα.Τα ξυλα που εχω ειναι ελιες και ειναι σε κλειστο χρο αποθηκευμενα.Στο χωρο καυσης μενουν αρκετα καρβουνα.


Χαμηλή περιεκτικότητα αέρα στο μίγμα καύσης.
Αποτελέσσματα:
1) Μικρή φλόγα, χαμηλή θερμογοόνος δύναμη από ακτινοβολία (οι κασέτες δεν εκλύουν θερμότητα με συναγωγή).
2) Χαμηλός ελκυσμος-υγροποιήσεις στην καπνοδόχο.

Παρά ταύτα, οι προσφορές είναι πολύ ακριβές, αλλά δυστυχώς αυτές είναι πλέον οι τιμές στην αγορά.
Προ μνημονίων, όταν το πετρέλαιο ήταν σε λογική τιμή και δεν τοποθετούνταν ενεργειακά τζάκια μαζικά, το κόστος για μια τέτοια τοποθέτηση ήταν 700-800 ευρω.
Last edit: 3 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #170686 από harisf
και εγω νομιζω οτι υπαρχει εκμεταλευση φοβερη...αν την εβαζα απο την αρχη ισως δεν θα με ενοιαζε αν υπηρχε μια προσφορα συνολικη αγορα κασσετας και τοποθετηση...και φυσικα δεν θα εβαζα κασσετα!θα εβαζα foyer!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ