Καπνός Από Τζάκι Άλλου Ορόφου Στο Σπίτι

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Μήνας πριν #170366 από mk86
Καλημέρα σας και ευχαριστώ για την αμεσότητα. ήρθε σήμερα ο τζακάς και μου είπε ότι αυτές οι μαυρίλες ακόμα και εάν είναι από τον κάτω, δε θα μπορούσαν να εισέλθουν στο σπίτι καθώς παρεμβάλλεται η φούσκα του δικού μου τζακιου.

άρα το πρόβλημα μου λέει ήταν η αναρρόφηση που γινόταν λόγω γειτνίασης των καμινάδων.

όπως και να χει, έβαλε κάποιες πυράντοχες σιλικόνες στα όποια κενά, και τώρα ετοιμάζει το ενεργεικό το οποίο θα μπει με διπλή μονωμένη ινοξ καμινάδα, μέσα από την υπάρχουσα. από την πάνω μεριά θα βγει πιο ψηλά από την άλλη καμινάδα, για κανένα μέτρο.

ο τοιχος έτσι κι αλλιως θα σοβατιστει πάνω από τις σιλικόνες με διπλό σοβα.

θεωρώ το πρόβλημα πως θα λυθεί

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Μήνας πριν #170368 από dimlyk
ποσταρεις σε 2 μεριες και μπερδευει ...διαλεξε μια να συνεχισεις
και δωσε βαση σ οσα ανεφερε ο συναφελφος πιο πανω καιο δημητρης στο αλλο πριν προχωρησεις σε κλεισιμο της φουσκας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Μήνας πριν #170369 από dryianni

mk86 έγραψε: Καλημέρα σας και ευχαριστώ για την αμεσότητα. ήρθε σήμερα ο τζακάς και μου είπε ότι αυτές οι μαυρίλες ακόμα και εάν είναι από τον κάτω, δε θα μπορούσαν να εισέλθουν στο σπίτι καθώς παρεμβάλλεται η φούσκα του δικού μου τζακιου.

άρα το πρόβλημα μου λέει ήταν η αναρρόφηση που γινόταν λόγω γειτνίασης των καμινάδων.

όπως και να χει, έβαλε κάποιες πυράντοχες σιλικόνες στα όποια κενά, και τώρα ετοιμάζει το ενεργεικό το οποίο θα μπει με διπλή μονωμένη ινοξ καμινάδα, μέσα από την υπάρχουσα. από την πάνω μεριά θα βγει πιο ψηλά από την άλλη καμινάδα, για κανένα μέτρο.

ο τοιχος έτσι κι αλλιως θα σοβατιστει πάνω από τις σιλικόνες με διπλό σοβα.

θεωρώ το πρόβλημα πως θα λυθεί

Το δικό σας πρόβλημα ίσως.
Αλλά σίγουρα θα δημιουργησετε το ίδιο πρόβλημα στον απόληξη της καπνοδόχου της οποίας το ύψος θα υπερβείτε.
Εκτός από την καθ' ύψος απόσταση (x) πρέπει να μεγαλώσετε και την κατά πλάτος απόσταση (y), ώστε να δημιουργείται ανοδικό/καθοδικό ρευμα αέρα και να μην εισέρχεται ο καπνός από τη δική σας καπνοδόχο στη διπλανή όταν ο άνεμος είναι καθοδικός.
Βεβαια, εδώ θα πρέπει να σημειώσουμε πως η μάζα καυσαερίων που εκπέμπει ένα ενεργειακό τζάκι είναι περίπου το 1/4 αυτής του κλασικού ανοικτού τζακιού., λόγω της τεράστιας διαφοράς στην απόδοσή της καύσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ