Πρόβλημα με μυρωδιά σε τζάκι fonte flame

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169420 από Στ
Καλημέρα σας.

Εδώ και πέντε χρόνια έχω εγκατεστημένο ένα ενεργειακό τζάκι fonte flame 90cm χωρίς βεντιλατέρ. Η επένδυση είναι από γυψοσανίδα και υπάρχει εσωτερικά πετροβάμβακας με αλουμίνιο. Έχω δύο θέματα. Το πρώτο είναι ότι πολύ γρήγορα, με το πρώτο άναμα ουσιαστικά το τζάμι μαυρίζει. Το καθαρίζω και στο επόμενο πάλι τα ίδια. Ότι ξύλο και αν έχω βάλει, ξερό χλωρό, μικρό μεγάλο, ελιά, πεύκο κλπ. Το δεύτερο είναι ότι όταν το τζάκι ανάβει και περάσει κάποια ώρα αρχίζει μία μυρωδιά, θα έλεγα ότι είναι από τα μέταλλα που αρχίζουν και ζεστένονται υπερβολικά. Παράλληλα σε αυτή τη φάση ζεσαίνεται υπερβολικά νομίζω η επένδυση της γυψοσανίδας. Οι θυρίδες που υπάρχουν στην κατασκευή από τις οποίες γίνεται και η όποια κίνηση αέρα είναι μία 15χ25 περίπου χαμηλά και μία ίδια ψηλά. Θα έλεγα ότι είναι μάλλον αρκετά μικρές για το τζάκι. Έχετε καμία άποψη για το τι μπορεί να συμβαίνει? Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169422 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πρόβλημα με μυρωδιά σε τζάκι fonte flame
αν διαβασεις λιγο στα θεματα με τα τζακια θα καταλαβεις οτι οντως οι περσιδες σου παραειναι μικρες
χοντρικα θες περσιδα εξοδου 1000 cm2 δηλ 1 μ χ 10 εκ και εισοδου 800 cm2
για το μαυρισμα δοκιμασε αρχικα να καψεις μπριγγετες να δεις αν συμβαινει το ιδιο
το πευκο απαγορευεται σε τζακι !


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169429 από Στ
Απαντήθηκε από Στ στο θέμα Πρόβλημα με μυρωδιά σε τζάκι fonte flame
Καλημέρα. Το τζάκι είναι αυτό. Θα μπορούσα να βάλω δύο θυρίδες στα δύο σπασίματα που κάνει αριστερά δεξιά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169446 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πρόβλημα με μυρωδιά σε τζάκι fonte flame
το τζακι δεν το βλεπω αλλα μπορεις να βαλεις οπου σε βολευει στην φουσκα και χαμηλα αρκει να συμπληρωνεις τα μεγεθη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ