Βλέπετε κάποιο λάθος στην εγκατάσταση?

Περισσότερα
4 Χρόνια 6 Μήνες πριν #168529 από thomas_k
Καλησπέρα.
Έχω εγκαταστήσει ένα foyer και θα σας επισυνάψω όσες φωτογραφίες μπορώ από την εγκατάσταση να μου πείτε έαν βλέπετε κάτι λάθος που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα που μου δημιουργεί.
Καταρχήν η καμινάδα είναι γύρω στα 6-7 μέτρα inox φ180 περαστή μέσα στην παλία. Το σπιράλ από το μπαλκόνι για είσοδο εξωτερικού αέρα κάτω από το συρταράκι είναι φ100. Προβλήματα από μυρωδιές και τέτοια δεν έχω και οι θερμοκρασίες στην έξοδο του τούνελ είναι καλές. Το πρόβλημα είναι ότι όταν ανοίγω την πόρτα και σε ένα συγκεκριμένο σημείο της διαδρομής της πόρτας μου πετάει καπνό έξω για 1-2 δευτερόλεπτα και μέχρει η πόρτα να ανοίξει τελείως.Για να σας προλάβω την πόρτα την αφήνω λίγα δευτερόλεπτα ανοιχτή για να εξισορροποιηθεί η πίεση και μετά την ανοίγω αργά-αργά.Μόλις ανοίξει καλά η πόρτα σταματάει και τραβάει κανονικά. Δοκίμασα να έχω το παράθυρο δίπλα από την εστία ανίκλιση ή ανοιχτό αλλά καμία διαφορά. Δοκίμασα χωρίς την κόφτρα (βερμικουλίτης) αλλά πάλι το ίδιο. Χωρίς την κόφτρα ο ελκυσμός είναι πάρα πολύ καλός αλλά μόλις η πόρτα ανοίξει σε συγκεκριμένο σημείο τσουπ μου πετάει καπνό για 1-2 δευτερόλεπτα μέχρι να ανοίξει τελείως. Δοκίμασα επίσης να βγάλω την περσίδα από το μπαλκόνι μήπως το εμποδίζει να τραβήξει πολύ αέρα κατά το άνοιγμα αλλά πάλι καμία διαφορά. Δείτε τις φωτογραφίεα και πείτε τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ.
















Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 6 Μήνες πριν #168535 από dimlyk
το προβλημα ειναι οτι δεν βλεπω προβλημα
δοκιμασε τα ξυλα σου να καθονται στην γωνια οσο πιο μακρυα απ την γωνια της πορτας
αυτο το κανει με καθε φορα ανεμου ?...συνυθως συμβαινει σε νοτιαδες ...αν ξερεις μηπως εχουν κι αλλοι διπλα σου προβλημα?
η καμιναδα σου φανταζομαι να ξεπερναει τον κορφια που δειχνει και σχετικα κοντινος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 4 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thomas_k

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 6 Μήνες πριν #168536 από thomas_k
dimlyk έχω δοκιμάσει και πίσω στη γωνία τα ξύλα και παντού αλλά πάντα κάνει το ίδιο. Ειτε με αέρα είτε χωρίς αέρα. Είμαι ο μόνος στην οικοδομή που έχει τζάκι και δεν μπορώ να συγκρίνω. Αφού δεν βλέπεις και εσύ κανένα πρόβλημα μήπως να δοκίμαζα να έβαζα ακόμα 1 μέτρο inox μονωμένη? Πάντως σε δοκιμές που έκανα από κάτω στην εστία χωρίς την κόφτρα κατά το άνοιγμα της πόρτας ήταν καλύτερη η κατάσταση. Μήπως με αυτό βγάζουμε κάποιο συμπέρασμα?
Μήπως από την δεξιά πλευρά που ανοίγει η πόρτα έχει μεγάλο κενό ανάμεσα από την εστία και την φούσκα και τραβάει τον καπνό από εκεί η φυσική ροή? Υπάρχει τέτοια περίπτωση? Προσπαθώ να σκεφτώ διάφορα.
Last edit: 4 Χρόνια 6 Μήνες πριν by thomas_k.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 6 Μήνες πριν #168537 από dimlyk
ο ελκυσμος ειναι πολυ συνθετο φαινομενο και δεν υπαρχουν μοναδικες λυσεις ,,,χρειαζεται πειραματισμος σε καθε περιπτωση ...θα σου ελεγα ακομα να δοκιμασεις και χωρις το αντιανεμικο καπελο κι αν εισαι σε περιοχη που τωρα εχει νοτιαδες κανε δοκιμες οποιες θες και μπορεις αμεσα ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 6 Μήνες πριν #168538 από thomas_k
Ευχαριστώ dimlyk. Σε πρώτη φάση θα δοκιμάσω να δω τι κάνει χωρίς το καπέλο και σε δεύτερη φάση να προσθέσω 1 μέτρο ακόμη.
Αν κάποιος άλλος έχει καμία ιδέα στο τι μπορεί να φταίει ας την πει γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
Last edit: 4 Χρόνια 6 Μήνες πριν by thomas_k.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 6 Μήνες πριν #168545 από dimitris11
Όπως ανοίγεις την πόρτα αυτό που βλέπω στη (6) φωτογραφία είναι ότι στη γωνία δημιουργείτε ένας σωλήνας ζεστός όποτε πιθανόν δημιουργεί τοπικά ρεύμα θερμού αέρα προς τα πάνω. Βάλε κάτι από κάτω στη γωνία κατά το άνοιγμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thomas_k

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ